Asekol_cervene_k_965x100px__04

INDIVIDUÁLNÍ STUDIJNÍ PLÁN NA VYŠŠÍ ODBORNÉ ŠKOLE A POJIŠTĚNÍ

Autor: odpověď - Josef Rajdl, Wolters Kluwer ČR, a. s.

DOTAZ Z PORADNY - Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním, když jsem nastoupil na vyšší odbornou školu a navštěvuji ji ve formě individuálního studijního plánu. O práci jsem přišel a nevím, zda teď budu muset hradit vše sám, nebo se musím nahlásit na úřadu práce. Ještě mi nebylo 26 let.


Související předpisy:
§ 10 - 12 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění p. p.
§ 2, 7, 10 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění p. p.
§ 5 - 6 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění p. p.
§ 3 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezp. a příspěvku na státní politiku zam., ve znění p. p.

Odpověď:
Z dotazu není patrné, o jakou formu studia se jedná, zda denní studium, dálkové, kombinované, atd. Individuální studijní plán není vyloučen ani ve formě denního studia. Přesto však je možné na dotaz odpovědět za předpokladu, že nemáte kromě ztraceného zaměstnání i jiné příjmy z výdělečné činnosti, které jsou pro řešení rozhodující (např. jako osoba samostatně výdělečně činná).
Z hlediska pojistného na sociální zabezpečení je povinná účast determinována výdělečnou činností, pokud nejste zaměstnanec ve vztahu zakládajícím povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení či osoba samostatně výdělečně činná, nemusíte být účasten důchodového pojištění a tím nemusíte ani platit pojistné na sociální zabezpečení. Přesto je třeba zvážit dobrovolnou účast na důchodovém pojištění z důvodu odpracovaných let, které ovlivňují nárok na dávky z důchodového pojištění.
Z hlediska zdravotního pojištění je problém komplikovanější. Dle § 2, odst. 1, písm. a) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění p. p. (dále jen „ZVZP"), jsou zdravotně pojištěny osoby, které mají na území České republiky trvalý pobyt. Někdo tedy vždy musí pojistné na zdravotní pojištění platit, avšak za určitých okolností je plátcem pojistného stát, což je řešeno v § 7 ZVZP. Stát je mimo jiné plátcem zdravotního pojištění za nezaopatřené děti, dle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění p. p. (dále jen „ZSSP"). Za nezaopatřené dítě se dle § 11, písm. a) ZSSP považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže se soustavně připravuje na budoucí povolání. Soustavná příprava dítěte na budoucí povolání je pak definována v § 12 ZSSP. Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se ve znění tohoto paragrafu považuje také studium na vyšších odborných školách s výjimkou dálkového, distančního, večerního nebo kombinovaného studia, je-li dítě v době takového studia výdělečně činné dle § 10 ZSSP (tedy např. OSVČ či činnost zakládající účast na nemocenském pojištění), nebo má-li v době takového studia nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.
Pokud tedy nejste výdělečně činný, studujete na vyšší odborné škole a nedosáhl jste věku 26 let, nemusíte platit pojistné na sociální zabezpečení a plátcem pojistného na zdravotní pojištění je stát. V tomto ohledu doporučuji dbát na splnění informační povinnosti a ujistit se, že zaměstnavatel oznámil potřebné informace příslušné zdravotní pojišťovně, případně dané informace oznámit.


Josef Rajdl, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
29. 9. 2010


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359