INDIVIDUÁLNÍ STUDIJNÍ PLÁN NA VYŠŠÍ ODBORNÉ ŠKOLE A POJIŠTĚNÍ
Autor: odpověď - Josef Rajdl, Wolters Kluwer ČR, a. s.
DOTAZ Z PORADNY - Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním, když jsem nastoupil na vyšší odbornou školu a navštěvuji ji ve formě individuálního studijního plánu. O práci jsem přišel a nevím, zda teď budu muset hradit vše sám, nebo se musím nahlásit na úřadu práce. Ještě mi nebylo 26 let.
Související předpisy:
§ 10 - 12 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění p. p.
§ 2, 7, 10 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění p. p.
§ 5 - 6 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění p. p.
§ 3 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezp. a příspěvku na státní politiku zam., ve znění p. p.
Odpověď:
Z dotazu není patrné, o jakou formu studia se jedná, zda denní studium, dálkové, kombinované, atd. Individuální studijní plán není vyloučen ani ve formě denního studia. Přesto však je možné na dotaz odpovědět za předpokladu, že nemáte kromě ztraceného zaměstnání i jiné příjmy z výdělečné činnosti, které jsou pro řešení rozhodující (např. jako osoba samostatně výdělečně činná).
Z hlediska pojistného na sociální zabezpečení je povinná účast determinována výdělečnou činností, pokud nejste zaměstnanec ve vztahu zakládajícím povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení či osoba samostatně výdělečně činná, nemusíte být účasten důchodového pojištění a tím nemusíte ani platit pojistné na sociální zabezpečení. Přesto je třeba zvážit dobrovolnou účast na důchodovém pojištění z důvodu odpracovaných let, které ovlivňují nárok na dávky z důchodového pojištění.
Z hlediska zdravotního pojištění je problém komplikovanější. Dle § 2, odst. 1, písm. a) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění p. p. (dále jen „ZVZP"), jsou zdravotně pojištěny osoby, které mají na území České republiky trvalý pobyt. Někdo tedy vždy musí pojistné na zdravotní pojištění platit, avšak za určitých okolností je plátcem pojistného stát, což je řešeno v § 7 ZVZP. Stát je mimo jiné plátcem zdravotního pojištění za nezaopatřené děti, dle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění p. p. (dále jen „ZSSP"). Za nezaopatřené dítě se dle § 11, písm. a) ZSSP považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže se soustavně připravuje na budoucí povolání. Soustavná příprava dítěte na budoucí povolání je pak definována v § 12 ZSSP. Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se ve znění tohoto paragrafu považuje také studium na vyšších odborných školách s výjimkou dálkového, distančního, večerního nebo kombinovaného studia, je-li dítě v době takového studia výdělečně činné dle § 10 ZSSP (tedy např. OSVČ či činnost zakládající účast na nemocenském pojištění), nebo má-li v době takového studia nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.
Pokud tedy nejste výdělečně činný, studujete na vyšší odborné škole a nedosáhl jste věku 26 let, nemusíte platit pojistné na sociální zabezpečení a plátcem pojistného na zdravotní pojištění je stát. V tomto ohledu doporučuji dbát na splnění informační povinnosti a ujistit se, že zaměstnavatel oznámil potřebné informace příslušné zdravotní pojišťovně, případně dané informace oznámit.
Josef Rajdl, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
29. 9. 2010
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz