Asekol_cervene_k_965x100px__04

AGRESIVNÍ PROJEVY 2,5 LETÉHO DÍTĚTE VŮČI OTCI

Autor: odpověď - PhDr. Ilona Špaňhelová

DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych požádat o radu při výchově naší 2,5leté dcery, se kterou od malinka nebyly žádné problémy. Byla hodné, klidné, spavé miminko. Asi od 1,5 roku projevuje výraznou fixaci na matku (mě), s nikým nechce jít sama ven, doma klidně zůstane s tatínkem, babičkou a já mohu odejít pryč, ale beze mně odmítá jít ven - např. na písek s tátou, na procházku s babičkou, strašně pláče a volá mě, že musím jít s nimi. Pak venku už "nejsem podstatná" - hraje si s tátou, povídá s babičkou, ale já tam musím být jako "ocásek".
V posledním půl roce však u ní bojuji s výkyvy chování, se kterými si již nevím rady. Když je s tatínkem sama doma, chová se k němu prý velmi mile, je mazlivá, říká, že ho má ráda apod. Ale když jsem s nimi i já, tak ho odmítá, odstrkuje, říká, že ho nemá ráda, velmi nepěkně agresivně (až nenávistně) mu říká, ať jde pryč. Stejnou nenávistnou větu (ať jde táta pryč) používá, i když jsem s ní sama doma, ona se vzteká a já ji napomenu nebo potrestám za něco nebo něco chce a nedostane to (měla by se tedy zlobit na mě a poslat pryč mě, ale to nedělá).

Snažím se vysvětlovat, že ji tatínek má rád, že jeho i mě velmi trápí, že se takhle chová. Ona se pak "omluví", pohladí ho nebo řekne, že ho má ráda.

Současně řešíme problém, že pokud je unavená nebo hladová, tak v kolektivu jiných dětí zcela bezdůvodně uhodí dítě, které mu zrovna „přijde do cesty" nebo jen tak kopne. Domlouvání nezabírá, v mžiku se negativní projev chování zopakuje. Plácnutí přes ruku či zadeček vyřeší problém jen dočasně.

 

Agresivni_projevy_ditete_normal

Ilustrační foto: Matýsek, archiv Hany Žalmanové


Domnívám se, že vaše dcera je ve věku, kdy si hledá mantinely pro své chování. Chce tedy od vás jasně vědět, co může a co už ne a z jakého důvodu. Co se týká vztahu k tatínkovi, zdá se mi, dle toho, co jste popsala, že zkouší. Možná ani ne tak tatínka, jako vás samotnou. Z mého pohledu bych vám doporučila, abyste byla trochu striktnější. Pokud tátu odstrkuje, odmítá, on by jí měl říct, ať to nedělá, pokud ho odmítne např. při pomoci s oblékáním, nemělo by existovat z vaší strany, že jí jdete s oblékáním pomoct vy. Pokud byste chtěli, běžte společně, nepřebírejte však kompetence tatínka.
Pokud posílá tatínka pryč, když jste s ní sama doma, měla byste jasně zasáhnout - neposílej tatínka pryč, není tady. Zlobíš se? Pak se asi zlobíš na mě. Řekni mi to, reaguj na mě ...

Pokud uhodí dítě, i když je hladová nebo unavená, má znát z vaší strany jasnou navigaci, co s tím - jít se omluvit, pohladit ... Ve chvíli klidu si pak řekněte, proč je to pro ni i pro druhé dítě nevýhodné a trvejte na tom, že se příště bude snažit prvotně mluvit pokud něco chce, ne bouchat.

PhDr. Ilona Špaňhelová, dětská psycholožka, www.spanhelova.cz

1.10.2010

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359