Asekol_cervene_k_965x100px__04

VYŽIVOVACÍ POVINNOST VŮČI ZLETILÉMU DÍTĚTI

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, Ing. Pavlína Hedererová

DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych se zeptat, zda je povinností rodičů, pobírajících starobní důchod, vyživovat zletilou dceru, žijící s nimi v jednom domě. Dcera je nyní dlouhodobě bez zaměstnání, dávky z ÚP jí již vypršely, má zdravotní problémy a je pro ni těžké sehnat si práci. Na sociálním odboru jí bylo řečeno, že nemá nárok na žádné dávky, neboť bydlí ve společné domácnosti. Vztahuje se to i na příspěvek na bydlení, kde se neposuzuje příjem? Mají rodiče povinnost vyživovat zletilé dítě? Její úspory jsou již pryč a kromě toho, že nepřispívá na bydlení a stravu, má i jiné výdaje (za telefon, pojistku, půjčku, také jízdné k doktorovi, léky, jízdné na pracovní pohovory apod.) Na jakou dávku by případně v této situaci měla nárok?


Z POHLEDU PRÁVNIČKY:

Ve vašem případě záleží mimo jiné na tom, z jakého důvodu je vaše dcera bez zaměstnání. Pokud skutečně nemá možnost, např. ze zdravotních důvodů, získat odpovídající zaměstnání, pak by skutečně vyživovací povinnost mohla trvat. Pokud však dcera nepracuje proto, že nemá zájem, pak to není důvod pro trvání vaší vyživovací povinnosti. Jednou z podmínek existence vyživovací povinnosti je také to, aby placení výživného bylo v souladu s dobrými mravy. Pokud dcera nepracuje, přestože by mohla, bydlí zadarmo ve vašem domě atd., pak by bylo v rozporu s dobrými mravy, abyste byli povinni jí platit výživné.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net

K SOCIÁLNÍM DÁVKÁM:

Obecně vzato, zákon o rodině hovoří mimo jiné o vzájemné vyživovací povinnosti rodičů a dětí a vzájemné vyživovací povinnosti předků a potomků.
Vaše dcera se zřejmě byla informovat na městském úřadě o dávkách pomoci v hmotné nouzi. Pokud jí bylo řečeno, že nemá nárok na žádnou z těchto dávek, šlo pravděpodobně o to, že s vámi jako rodiči žije v jednom bytě a tvoříte tak okruh společně posuzovaných osob, tj. pro posouzení nároku na dávku příspěvek na živobytí jste uvažováni všichni společně a zřejmě vaše společné příjmy přesahují částku živobytí, která se odvíjí od částek životního a existenčního minima.
Příspěvek na bydlení je dávka ze systému státní sociální podpory, o kterou se žádá na příslušném úřadu práce (kontaktním místě SSP podle trvalého pobytu). Podmínky nároku můžete najít také na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR v sekci státní sociální podpora. V krátkosti: na příspěvek na bydlení má nárok osoba, která je nájemcem nebo vlastníkem bytu, ve kterém je přihlášena k trvalému pobytu, pokud její náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (v Praze 0,35) a zároveň součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (0,35) není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení. U příspěvku na bydlení se za rodinu tj. společně posuzované osoby považují všechny osoby, které jsou v bytě hlášeny k trvalému pobytu (nemusí se jednat o příbuzné). Náklady na bydlení tvoří nájemné, plyn, elektřina, vodné a stočné, odvoz odpadu, vytápění a zkoumají se vždy za předcházející kalendářní čtvrtletí stejně jako rozhodné příjmy všech společně posuzovaných osob. Velmi zjednodušeně si můžete udělat hrubý orientační odhad, zda má smysl žádat o tuto dávku, a to tak, že si spočítáte, kolik činí vaše měsíční příjmy (pokud jsou jediným zdrojem vašich příjmů starobní důchody, tak sečtete tyto dva důchody) a sečtete si, kolik činí náklady na bydlení (z výpisů účtu, ze SIPa, ze složenek apod.). Pokud náklady na bydlení vaší rodiny tvoří více jak třetinu vašich příjmů, má smysl si požádat o příspěvek na bydlení. Veškeré informace by vám měli podat na kontaktním místě státní sociální podpory příslušného úřadu práce.
Ve svém dotazu píšete, že dcera má zdravotní potíže. Vzhledem k tomu, že více se k tomuto problému nevyjadřujete, není možné posoudit, jaký postup by mohl být nejvhodnější (např. zda dceru nasměrovat na posouzení zdravotního stavu pro účely invalidity popř. příspěvku na péči, tuto zdravotní situaci by měla dcera konzultovat v prvé řadě se svým ošetřujícím lékařem).

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

4.10.2010

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359