VYŽIVOVACÍ POVINNOST VŮČI ZLETILÉMU DÍTĚTI
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, Ing. Pavlína Hedererová
DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych se zeptat, zda je povinností rodičů, pobírajících starobní důchod, vyživovat zletilou dceru, žijící s nimi v jednom domě. Dcera je nyní dlouhodobě bez zaměstnání, dávky z ÚP jí již vypršely, má zdravotní problémy a je pro ni těžké sehnat si práci. Na sociálním odboru jí bylo řečeno, že nemá nárok na žádné dávky, neboť bydlí ve společné domácnosti. Vztahuje se to i na příspěvek na bydlení, kde se neposuzuje příjem? Mají rodiče povinnost vyživovat zletilé dítě? Její úspory jsou již pryč a kromě toho, že nepřispívá na bydlení a stravu, má i jiné výdaje (za telefon, pojistku, půjčku, také jízdné k doktorovi, léky, jízdné na pracovní pohovory apod.) Na jakou dávku by případně v této situaci měla nárok?
Z POHLEDU PRÁVNIČKY:
Ve vašem případě záleží mimo jiné na tom, z jakého důvodu je vaše dcera bez zaměstnání. Pokud skutečně nemá možnost, např. ze zdravotních důvodů, získat odpovídající zaměstnání, pak by skutečně vyživovací povinnost mohla trvat. Pokud však dcera nepracuje proto, že nemá zájem, pak to není důvod pro trvání vaší vyživovací povinnosti. Jednou z podmínek existence vyživovací povinnosti je také to, aby placení výživného bylo v souladu s dobrými mravy. Pokud dcera nepracuje, přestože by mohla, bydlí zadarmo ve vašem domě atd., pak by bylo v rozporu s dobrými mravy, abyste byli povinni jí platit výživné.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
K SOCIÁLNÍM DÁVKÁM:
Obecně vzato, zákon o rodině hovoří mimo jiné o vzájemné vyživovací povinnosti rodičů a dětí a vzájemné vyživovací povinnosti předků a potomků.
Vaše dcera se zřejmě byla informovat na městském úřadě o dávkách pomoci v hmotné nouzi. Pokud jí bylo řečeno, že nemá nárok na žádnou z těchto dávek, šlo pravděpodobně o to, že s vámi jako rodiči žije v jednom bytě a tvoříte tak okruh společně posuzovaných osob, tj. pro posouzení nároku na dávku příspěvek na živobytí jste uvažováni všichni společně a zřejmě vaše společné příjmy přesahují částku živobytí, která se odvíjí od částek životního a existenčního minima.
Příspěvek na bydlení je dávka ze systému státní sociální podpory, o kterou se žádá na příslušném úřadu práce (kontaktním místě SSP podle trvalého pobytu). Podmínky nároku můžete najít také na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR v sekci státní sociální podpora. V krátkosti: na příspěvek na bydlení má nárok osoba, která je nájemcem nebo vlastníkem bytu, ve kterém je přihlášena k trvalému pobytu, pokud její náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (v Praze 0,35) a zároveň součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (0,35) není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení. U příspěvku na bydlení se za rodinu tj. společně posuzované osoby považují všechny osoby, které jsou v bytě hlášeny k trvalému pobytu (nemusí se jednat o příbuzné). Náklady na bydlení tvoří nájemné, plyn, elektřina, vodné a stočné, odvoz odpadu, vytápění a zkoumají se vždy za předcházející kalendářní čtvrtletí stejně jako rozhodné příjmy všech společně posuzovaných osob. Velmi zjednodušeně si můžete udělat hrubý orientační odhad, zda má smysl žádat o tuto dávku, a to tak, že si spočítáte, kolik činí vaše měsíční příjmy (pokud jsou jediným zdrojem vašich příjmů starobní důchody, tak sečtete tyto dva důchody) a sečtete si, kolik činí náklady na bydlení (z výpisů účtu, ze SIPa, ze složenek apod.). Pokud náklady na bydlení vaší rodiny tvoří více jak třetinu vašich příjmů, má smysl si požádat o příspěvek na bydlení. Veškeré informace by vám měli podat na kontaktním místě státní sociální podpory příslušného úřadu práce.
Ve svém dotazu píšete, že dcera má zdravotní potíže. Vzhledem k tomu, že více se k tomuto problému nevyjadřujete, není možné posoudit, jaký postup by mohl být nejvhodnější (např. zda dceru nasměrovat na posouzení zdravotního stavu pro účely invalidity popř. příspěvku na péči, tuto zdravotní situaci by měla dcera konzultovat v prvé řadě se svým ošetřujícím lékařem).
Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
4.10.2010