VLIV VÝPOVĚDI NA VÝPLATU PPM A NÁROK NA VÝBĚR RP
Autor: odpověď - Mgr.Dagmar Dítětová, ÚP Brno-město a kolektiv autorů ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - Po 3-leté rodičovské dovolené (konec 31.7.2010) jsem nastoupila zpět do původní práce (poměr na dobu neurčitou). Od 6.9.2010 jsem na PPM s druhým dítětem, termín porodu 1.11.2010. Zaměstnavatel ale ukončuje své podnikání a my dostali výpovědi s odstupným podle § 52 písm.a Zák.Práce k 30.11.2010. Mám tři dotazy:
1.Musím se nahlásit jako nezaměstnaná na pracovní úřad k 1.12. 2010 nebo až po skončení PPM?
2.Po porodu budu pobírat ještě PPM nebo už rovnou rodičovský příspěvek?
3.Budu mít nárok na výběr mezi 3 a 4-letou variantou rodičovského příspěvku nebo dostanu jen 4letou variantu?
1)
Podle ust. § 25 odst. 2 písm. c) zákona o zaměstnanosti se uchazečem o zaměstnání nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou pobírá peněžitou pomoc v mateřství v době před porodem a 6 týdnů po porodu.
Zákon neukládá povinnost „hlásit" se na úřad práce. Je právem každého, aby si podal žádost o zprostředkování zaměstnání a po splnění podmínek byl zařazen do evidence uchazečů o zaměstnání. Samozřejmě že evidence uchazeče o zaměstnání s sebou přináší určité výhody (např. stát je po dobu trvání evidence za uchazeče plátcem zdravotního pojištění), ale také povinnosti - zejména dostavovat se na úřad práce, plnit jeho pokyny (vyřizovat doporučení do zaměstnání, účastnit se výběrových řízení, poradenských aktivit apod.).
Mgr. Dagmar Dítětová, ÚP Brno-město
2) a 3)
Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) jakožto dávku nemocenského pojištění je třeba splnit do dne nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Skončení pracovního poměru v době, za kterou se již peněžitá pomoc v mateřství pobírá, nemá vliv na jednou vzniklý nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Rodičovský příspěvek je dávkou státní sociální podpory. Rodičovský příspěvek se poskytuje od narození dítěte tehdy, nevznikne-li nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Ohledně rodičovského příspěvku se obraťte na orgán státní sociální podpory, kterým je úřad práce příslušný podle místa vašeho trvalého pobytu (na území hlavního města Prahy jsou pracoviště státní sociální podpory shodná se sídly úřadů městských částí).
Další informace také v odkazu TABULKA ČERPÁNÍ RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU V SOUVISLOSTI S NÁROKEM NA PPM
(pozn. red.)
Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
11.10.2010