Asekol_cervene_k_965x100px__04

PŮL ROKU V ČR, PŮL ROKU V ANGLII A NÁROK NA RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK

Autor: odpověď - KM SSP Praha 6

DOTAZ Z PORADNY - Já i můj manžel jsme se přestěhovali do Anglie v roce 2008 a zde se nám narodila dcera v únoru 2009 (všichni máme občanství ČR). Do minulého měsíce (srpen) mi byl vyplácen rodičovský příspěvek, tak jako kdykoli předtím. 14 dní zpátky byl můj otec odevzdat formuláře o potrvrzení o mém studiu a zde mu jedna z pracovnic jen tak mimochodem oznámila, že už nemám právo na rodičovský příspěvek. (kvůli změnám od 1.5.). Pokud jsem pochopila nový zákon správně, tak by rodičovský příspěvek od výše zmíněného data měla vyplácet země, ve které žijeme a ČR popřípadě doplácek zbytek do určené výše rod. příspěvek. Problém ovšem ve svém případě nacházím v tom, že já jsem zde nikdy právo na rodičovský příspěvek neměla a ani mít nemohu. Nikdy jsem v Anglii nepracovala, jelikož jsem při svém příchodu do země byla v pátém měsíci těhotenství. Po porodu jsem nastoupila na mateřskou a poté pobírala rodičovský příspěvek. Pokud vím, tak v Anglii má právo na mateřskou jen osoba, která zde pracovala min. 40 týdnů před nástupem na mateřskou a poté je jí vyplácena dávka po dobu cca 9 měsíců, což znamená, že tady ani neexistuje obdoba rodičovského příspěvku. Proto bych se ráda zeptala, na koho se mám obrátit s zádostí o rod.
příspěvek, když zde nic takové není a ČR mi ho nechce vyplácet ani přesto, že já, dcera i manžel máme trvalé bydliště v ČR a já i s dcerou se zdržujeme půl roku v ČR a půl roku v UK?


Od 1.5.2010 rodičovský příspěvek spadá pod rodinné dávky, posuzuje se celá rodina a slouží ke krytí zvýšených výdajů rodiny v souvislosti s dětmi.
U osob, které spadají do osobního rozsahu koordinačních Nařízení ( v rodině se vyskytuje prvek EU), při aplikaci Nařízení EP a Rady ES č. 883/2004 o koordinaci systémů soc. zabezpečení, Nařízení EP a Rady ES č. 988/2009, kterým se mění Nařízení č. 883/2004 a kterým se stanovuje obsah jeho příloh a Nařízení EP a Rady ES č. 987/2009 kterým se stanoví prováděcí pravidla k Nařízení č. 883/2004, nelze nárok na rodinnou dávku založit na trvalém pobytu. I u občanů ČR je nutné zkoumat, zda podléhají z hlediska Hlavy II základního nařízení českým předpisům a teprve na základě tohoto posouzení dále přiznávat dávky.
Pokud nejsou pro osobu s trvalým pobytem použitelné české předpisy (ani prioritně ani sekundárně), je nutné dávku v souladu s čl. 1 (definice bydliště) , čl. 11 (určení použitelnosti právních předpisů a vyloučení aplikovatelnosti jakýchkoli jiných právních předpisů ) a čl. 68 (pravidla přednosti) nařízení ES 883/2004 zamítnout , popřípadě již vyplácenou odejmout.

Příklad:

Rodinu tvoří matka, otec a jejich 2-leté dítě - všichni mají trvalý pobyt v ČR, nicméně se zdržují ve Velké Británii, dítě se narodilo ve VB (má i český rodný list). Otec dítěte pracuje ve VB, matka nepracuje.
Odpověď:
Veškeré zájmy rodiny jsou soustředěny ve VB, kde se všichni členové rodiny zdržují (soustředí její zájmy). Otec dítěte ve VB pracuje. České předpisy nejsou podle článku 11 základního Nařízení příslušné, a to ani k poskytnutí doplatku; kompetentní k řešení nároků rodiny v oblasti rodinných dávek je pouze VB.

KM SSP, Praha 6


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

11.10.2010

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359