Asekol_cervene_k_965x100px__04

OSVČ A RODIČOVSKÉ DÁVKY

Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ, Ing. Pavlína Hedererová, KM SSP Olomouc

DOTAZ Z PORADNY - Jaké mám nároky na mateřské příspěvky jako OSVČ? Platím si zdravotní i sociální pojištění, jsem na začátku těhotenství a vůbec nevím jak postupovat a jaké mám možnosti získat mateřské nebo rodičovské příspěvky.

PENĚŽITÁ POMOC V MATEŘSTVÍ

V dotazu neuvádíte, zda jste dobrovolně nemocensky pojištěna. Pokud ano, tak Vám za splnění ostatních podmínek (např. době účasti na pojištění a zaplacení pojistného) může vzniknout nárok na nemocenské nebo peněžitou pomoc v mateřství.
Pokud nejste dobrovolně nemocensky pojištěna (nejedná se o zdravotní pojištění), tak Vám vzniká ode dne narození dítěte nárok na rodičovský příspěvek, o který se žádá na sociálním odboru, který náleží pod úřad práce v místě bydliště.

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz


Související odkaz:

 


RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK

Pokud splníte podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), což je dávka nemocenského pojištění, a kterou ženy běžně nazývají mateřskou, budete nejpozději od šestého týdne před porodem pobírat tuto dávku (v případě narození jednoho dítěte po dobu 28 týdnů celkem). Konkrétní podmínky Vašeho nároku Vám sdělí příslušná okresní správa sociálního zabezpečení, tj. ta, kam jako OSVČ odvádíte sociální pojištění. Poté si můžete požádat na příslušném úřadu práce (podle místa svého trvalého pobytu) o rodičovský příspěvek. V případě, že by Vám na PPM z nějakého důvodu nevznikl nárok, můžete si ode dne narození dítěte požádat rovnou o rodičovský příspěvek. V tomto případě byste byla automaticky zařazena do kategorie rodičů pobírajících rodičovský příspěvek do čtyř let věku dítěte. Také v případě, že by Vaše PPM byla nižší než základní výměra rodičovského příspěvku, tj. 7600 Kč měsíčně, můžete ode dne narození dítěte požádat o rodičovský příspěvek, který Vám bude vyplácen ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a PPM.
Pokud čekáte své první dítě, budete mít také možnost požádat si po jeho narození o porodné (také na úřadu práce). Do 31.12.2010 má nárok na porodné každá žena, která porodila dítě. Od 1.1.2011 podle novely zákona o státní sociální podpoře, která je nyní v „legislativním procesu", budou podmínky nároku na porodné nastaveny jinak, tj. pouze na první dítě, a to do rodiny, kde rozhodný příjem nepřevyšuje částku součinu životního minima rodiny a koeficientu 2,40.
Základní informace o dávkách popř. elektronické formuláře a kontakty na pracoviště státní sociální podpory lze získat také na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, v sekci státní sociální podpora.

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci


Související odkaz:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

12.11.2010

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359