Asekol_cervene_k_965x100px__04

Z ČEHO SE BUDE POČÍTAT PODPORA V NEZAMĚSTNANOSTI

Autor: odpověď - Mgr.Dagmar Dítětová, ÚP Brno-město

DOTAZ Z PORADNY - 24.3.2011 mi končí RD (měla jsem na 3 roky za 7600 CZK a občas jsem v práci zaskočila za kolegyni, když byla nemocná nebo na dovolené, dohromady celkem asi 1 měsíc po dobu 3 let mojí RD). Zaměstnavatel mi ale pravděpodobně dá výpověď z nadbytečnosti...
Prosím, z čeho se mi bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti?
Jsem svobodný osamělý rodič (na dítě výživné ani sirotčí důchod nepobírám), "splácím" hypotéku.
Bude se mi podpora vypočítávat z mého platu, který budu mít po dobu 2-měs. výpovědi, což je 35 000 hrubého nebo z 7 600 RD?
Započítává se, že jsem tam letos odpracovala měsíc na dohodu?
Je to pro mě zásadní otázka a problém vzhledem k mojí životní a sociální situaci.


Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který v posledních třech letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání splnil podmínku 12 měsíců důchodového pojištění, které získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností. Zákon o zaměstnanosti pro splnění této podmínky za náhradní dobu zaměstnání považuje mimo jiné i osobní péči o dítě ve věku do 4 let.

Pro účely nároku na podporu v nezaměstnanosti lze započítat pouze tu dobu, kdy byla paní v pracovním poměru důchodově pojištěna (důchodově pojištěna byla pouze v době pobírání peněžité pomoci v mateřství, doba rodičovské dovolené není důchodově pojištěna). Výkon práce na dohodu o provedení práce není důchodově pojištěn.

V tomto konkrétním případě bude záležet, zda paní po rodičovské dovolené nastoupí do zaměstnání a získá dobu důchodového pojištění. Pokud by do zaměstnání nenastoupila, získala by nárok na podporu v nezaměstnanosti z doby péče o dítě. V tomto případě by jí naležela podpora za první dva měsíce ve výši 0,15 násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1.-3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla žádost podána, za další dva měsíce ve výši 0,12 násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11 násobku. Konkrétně se jedná o částku 3435 Kč první dva měsíce, 2748 Kč další dva měsíce a 2519 Kč po zbývající dobu. Tyto částky platí nyní, tj. v roce 2010, kdy vycházíme z průměrné mzdy za rok 2009, v roce 2011, kdy pravděpodobně paní půjde do evidence, se již bude vycházet ze mzdy v roce 2010. Tato částka ještě nebyla zveřejněna ve Sbírce zákonů.

Pokud by paní po rodičovské dovolené do zaměstnání nastoupila a naposledy před zařazením do evidence by měla zaměstnání (resp. důchodové pojištění z tohoto zaměstnání). Vypočítala by se podpora v nezaměstnanosti z průměrného měsíčního čistého výdělku. Tento výdělek se zjišťuje vždy ke konci skončení pracovního poměru (tzn. nikdy se nebude vycházet z výdělku před nástupem na mateřskou dovolenou). Potom podpora činí 65 % první dva měsíce, 50% další dva měsíce a po zbytek podpůrčí doby 45 %. Podpora v nezaměstnanosti vyplácí v maximální částce, která v letošním roce činí 13280 Kč (jedná se o 0,58 násobek průměrné mzdy v národním hospodářství).

Od 1.1.2011 má nabýt účinnosti novela zákona o zaměstnanosti, která byla schválena Poslaneckou sněmovnou, a v současné době by ji měl projednávat Senát. Podle této novely uchazeči bude náležet podpora v nezaměstnanosti až po uplynutí doby, která odpovídá výši odstupného. Což by se této paní mohlo týkat, pokud by ji pracovní poměr skončil z organizačních důvodů. Dále navrhovaná novela počítá s tím, že pokud uchazeč ukončí poslední zaměstnání sám nebo dohodou bez vážných důvodů, bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti pouze ve výši 45 % . Za vážné důvody se považují organizační důvody, zdravotní důvody, péče o dítě apod.

Mgr. Dagmar Dítětová, ÚP Brno-město


Související odkazy:

PORADNA - SOCIÁLNÍ DÁVKY OSTATNÍ

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

15.11.2010

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359