Asekol_cervene_k_965x100px__04

POBYT S MANŽELEM V KANADĚ (KVŮLI PRÁCI) A RODIČOVSKÉ DÁVKY

Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ, Ing. Pavlína Hedererová, KM SSP Olomouc, Mgr. Jiří Rod VZP ČR

DOTAZ Z PORADNY - Mám těhotnou manželku, která má vlastní zaměstnání a můj zaměstnavatel by mě momentálně vzhledem ke krizi a nedostatku práce rád poslal na práci do pobočky naší firmy v Kanadě na cca 1,5 roku.
Uvažuji, co je vše pro nás možné, jelikož bych manželku buď již před porodem nebo krátce po něm měl rád u sebe i s dítětem pochopitelně.
Prišli bychom o mateřskou a rodičovský příspěvek zde?
Bylo by možné hradit manželčiny lékařské kontroly v Kanadě z mého pojištění? Nebo jak zajistit zdravotní péči?


Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) jsou upraveny v § 32 a násl. zákona č. 187/2006 S., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Zaměstnankyni náleží peněžitá pomoc v mateřství, pokud je účastna nemocenského pojištění (tj. trvá-li pracovněprávní vztah, který zakládá účast na nemocenském pojištění) a zároveň splňuje i druhou podmínku nároku na PPM, kterou je účast na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástup na PPM si žena určujete sama, a to v rozmezí mezi 8-6 týdnem před očekávaným dnem porodu. Při splnění výše uvedených podmínek a vzniku nároku na dávku je poté nepodstatné, kde žena pobývá.

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz

Co se týká rodičovského příspěvku, pokud ten z rodičů, který bude žadatelem (oprávněnou osobou) o tuto dávku, bude přihlášen k trvalému pobytu v České republice (§ 3 zákona o státní sociální podpoře), může mu být rodičovský příspěvek přiznán a vyplácen. U zemí mimo EU se středisko zájmů rodiny nezkoumá. Upozorňuji pouze na to, že dávky státní sociální podpory není možné vyplácet do ciziny, zpravidla si rodiče nechávají dávky poukazovat na účet u banky v ČR.

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci

Při pobytu v Kanadě je nutno učinit dotaz přímo v místě pobytu, za jakých podmínek je možno čerpat zdravotní péči a zda existuje nějaká možnost zdravotního pojištění pro rodinné příslušníky zaměstnané osoby. Mezi ČR a Kanadou existuje mezistátní smlouva, jejíž rozsah ovšem nezahrnuje zdravotní pojištění, tedy tzv. věcné dávky. Další možností je sjednání komerčního pojištění pro pobyt v cizině, zde je však nutno učinit dotaz u konkrétní komerční pojišťovny na konkrétní situaci, protože ve všeobecných podmínkách jsou většinou výluky z plnění pro porod a omezení nebo dokonce odmítnutí uzavření smlouvy pro pojištění novorozence do určitého věku.

Mgr. Jiří Rod, VZP ČR, www.vzp.cz


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

18.11.2010

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359