Asekol_cervene_k_965x100px__04

RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK, ZDRAVOTNÍ A SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ - TŘI STÁTY

Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ, KM SSP Praha 6, Mgr. Jiří Rod, VZP

DOTAZ Z PORADNY - Jsem Slovenka s trvalým pobytem v ČR a taky tady 10 let pracuji. Momentálně jsem na rodičovské dovolené a čekáme druhé dítě. S přítelem, který taky pracuje v ČR a má tady trvalý pobyt, bychom se rádi přestěhovali na Slovensko s tím, že přítel bude po přestěhování pracovat v Maďarsku.
Chtěla bych se zeptat, jak je to v tomto případě s nárokem na rodičovský příspěvek? Já budu dál zaměstnaná u zaměstnavatele v ČR (na mateřské dovolené), přítel bude pracovat v Maďarsku a společně budeme bydlet na Slovensku. Který stát bude mít povinnost rodičovský příspěvek vyplácet, prípadně který stát bude doplácet možný rozdíl?
Taky by mě zajímalo, jak je to se zdravotním pojištěním. Momentálně jsem pojištěná u VZP v ČR a taky náš syn je pojištěný u stejné pojišťovny. Jaký máme nárok na zdravotní péči po přestěhování na Slovensko a do jaké zdravotní pojišťovny budeme muset nahlásit naše zatím nenarozené dítě?


Pokud Vám bude stále trvat Váš pracovní poměr u zaměstnavatele v ČR, z kterého jste nastupovala na mateřskou dovolenou a pobírala peněžitou pomoc v mateřství (PPM), budete i nadále účastna na pojištění v ČR. Z toho vyplývá, že i nová PPM Vám bude vyplácena z ČR, a to příslušnou okresní správou sociálního zabezpečení dle sídla Vašeho zaměstnavatele.

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz


Pokud dítě/děti bydlí v jiném státě, než jsou oba státy zaměstnání, vezmou oba dotčené státy při stanovení výše dávek (rodičovského příspěvku) v úvahu i děti , které nebydlí na jejich území s tím, že stát s nejvyššími dávkami je poživatelům přizná a druhý stát mu refunduje polovinu této částky (avšak maximálně do výše dávek , které by náležely podle právních předpisů).

KM SSP Praha 6


Dotaz má několik výchozích bodů, podle kterých bude řešena účast v systému zdravotního pojištění a nároky na rozsah zdravotní péče.
1. Pojištěnka nemůže odvozovat své zdravotní pojištění v současné situaci od pojištění otce dítěte, neboť za nezaopatřeného rodinného příslušníka se považuje v ČR pouze manželka, nikoliv družka. Dále pokud jí bude v ČR trvat pracovní poměr, je to rozhodující pro určení příslušnosti k právním předpisům, po dobu trvání pracovního poměru v ČR bude tedy zdravotní pojištěna v ČR.
2. Při přestěhování na Slovensko je třeba požádat VZP o vydání evropského formuláře (E 106, S1), který jí bude zajišťovat nárok na plnou zdravotní péči jak v zemi pojištění - v ČR, tak i v zemi faktického bydliště, tedy v SR.
3. Pokud jde o syna i dítě, které se má narodit, je možné, aby byli zdravotně pojištění buď s matku v ČR nebo následně s otcem v Maďarsku. Právní předpisy EU neurčují striktně, na kterého z rodičů musí být děti navázány. V každém případě pro zajištění plné péče v zemi bydliště, kterou se stane následně Slovensko, bude nutné také vyžádat příslušný výše uvedený formulář.

Mgr. Jiří Rod, VZP ČR, www.vzp.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

6.12.2010

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359