Asekol_cervene_k_965x100px__04

JAK MŮŽE ŽÁDAT O 2LETOU VARIANTU RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU OTEC, KDYŽ MATKA NEMÁ NÁROK

Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová

DOTAZ Z PORADNY - Manželka podala žádost o rodičovský příspěvek ode dne porodu (neměla nárok na PPM). Máme zájem o dvouletou variantu RP, na kterou manželka nemá nárok. Na více serverech jsem se dozvěděl, že mohu požádat o PPM pro sebe (já nárok mám) například na jeden víkend ve třetím měsíci, manželka na ten víkend přeruší čerpání RP a já tím získám nárok na požádání o RP i volbu jeho varianty. Je tomu opravdu tak? Nezablokovali jsme si možnost volby varianty RP už tím, že manželka pobírá RP od porodu automaticky ve čtyřleté variantě? Mohu žádat o RP ještě v době, kdy mám sám nárok na PPM nebo to musím provést až ke konci PPM, tedy v 22. týdnu věku dítěte? A mohu žádat o RP a volit variantu, když je z dohody s manželkou patrné, že strávím na PPM jen 2 víkendové dny a v době pobírání RP bude tedy o dítě pečovat manželka? Můžete prosím rozepsat v krocích jak konkrétně postupovat?


Volba varianty rodičovského příspěvku s „výměnou dávky" mezi rodiči je sice dosti komplikovaná jak pro rodiče, tak pro úřední zpracování, ale proveditelná je.
K Vašemu dotazu ohledně toho zda jste si nezablokovali možnost volby, uvádím, že k tomu nemohlo dojít, neboť volba „čtyřleté" varianty se ze zákona neprovádí, tudíž tento krok jste provést nemohli, i když by do této varianty Vaše manželka později „spadla" automaticky, protože neměla nárok na PPM.
Vzhledem k tomu, že nevím, jak staré je vaše dítě a z jakého titulu byste měl nárok na PPM Vy, nemohu Vám popsat naprosto přesně kroky, které byste mohl udělat. V každém případě: je celkem jedno, kdy v rozmezí věku dítěte od sedmého do dvaadvacátého týdne požádáte o peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Čím dříve to uděláte, tím dříve potom budete pobírat „dvouletý rodičovský příspěvek". Pokud jste OSVČ, tuto dávku nemocenského pojištění si vyřídíte (byť třeba na 1 den) na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (tam, kam odvádíte částky na nemocenské pojištění, které je v případě OSVČ dobrovolné). Pokud jste zaměstnanec, měl byste si tuto dávku vyřídit přes svého zaměstnavatele, neboť ten musí plátci PPM, což je vždy okresní správa sociálního zabezpečení (popř. pražská správa sociálního zabezpečení popř. městská správa sociálního zabezpečení), spolu s žádostí o dávku předat podklady pro přiznání a výpočet dávky. Zároveň byste si měl se svým zaměstnavatelem dohodnout dobu mateřské dovolené (třeba na jeden den). Dále je potřeba uzavřít dohodu o převzetí dítěte do péče podle zákona o nemocenském pojištění, což můžete udělat nejdříve počínaje sedmým týdnem života dítěte. Tuto dohodu můžete s manželkou uzavřít před úředníkem okresní správy sociálního zabezpečení.
Poté vás čeká jednání na úřadu práce, od kterého Vaše paní pobírá rodičovský příspěvek. Doporučuji vám navštívit tento úřad v měsíci, ve kterém budete Vy čerpat PPM od okresní správy sociálního zabezpečení a vzít s sebou doklad, který se jmenuje Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku, v němž budete mít od okresní správy sociálního zabezpečení potvrzeno, od kdy do kdy a v jaké výši jste čerpal PPM. V tomto měsíci pak úřad práce musí snížit Vaší ženě výši rodičovského příspěvku o částku Vaší PPM (plný souběh PPM a rodičovského příspěvku není ze zákona možný). Zároveň Vaše manželka požádá na úřadu práce o ukončení (odejmutí) rodičovského příspěvku k poslednímu dni inkriminovaného měsíce. Od prvého dne následujícího měsíce požádáte o rodičovský příspěvek Vy a zároveň provedete „dvouletou" volbu. Alespoň jeden měsíc budete poživatelem rodičovského příspěvku Vy (tuto dávku není možné rozpočítávat na dny, jedná se o měsíční dávku). Ke konci měsíce můžete požádat úřad práce o odejmutí dávky s tím, že od prvního dne dalšího měsíce si o rodičovský příspěvek požádá zase Vaše žena, která zároveň „zdědí" Vaši volbu „dvouleté" varianty.
Na závěr připomínám, že celé tohle úřadování je potřeba provést nejpozději do konce druhého kalendářního měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém dítě dovršilo 22 týdnů života a zvýšená výměra rodičovského příspěvku (11400 Kč měsíčně) se vyplácí nejdříve za měsíc, ve kterém byla provedena „volba".

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

13.12.2010

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359