12838562__1_

CÍSAŘSKÝ ŘEZ NA PŘÁNÍ?

Autor: MUDr. Helena Máslová

Nedávno uveřejnil portál www.regiony24.cz alarmující článek citující porodníka Michala Krčmáře. V článku se uvádí, že "jedinou prevencí budoucích problémů se samovolným únikem moči (inkontinencí), se kterým se v pokročilém věku potýkají příslušnice něžného pohlaví, je plánovaný císařský řez. Právě ten by podle Michala Krčmáře z pražského Ústavu pro matku a dítě měly po svém porodníkovi žádat všechny těhotné ženy." Proč je toto prohlášení alarmující?

Cisarsky_rez_na_prani_normal

Ilustrační foto: Matýsek, archiv Hany Žalmanové


Samovolný únik moči skutečně ztěžuje život zhruba polovině žen ve věku mezi 55 a 65 lety a původ této nepříjemnosti často tkví v nešetrně vedeném urychlovaném porodu, při kterém se utrhnou závěsné vazy dělohy, díky čemuž dojde k poklesu močového měchýře a tzv. stresové inkontinenci. Co je ale absolutním precedentem, je doporučovat jako prevenci břišní operaci.

Prevencí by měl být za všech okolností správně vedený vaginální porod bez urychlovacích intervencí a bez zakázané přesto dosud užívané metody brachiální exprese - tlačení předloktím či dokonce loktem na břicho rodící ženy. Právě při tomto hmatu se nejčastěji utrhne závěsný aparát dělohy a močového měchýře. Ona hrozivá čísla (50%) se týkají generace žen, kdy se takto rodilo běžně. Dnešní generace už bude doufejme více ušetřena.

"Při mém prvním porodu v r. 2004 mi provedl porodník tlak na břicho (děložní fundus). Byla jsem neinformovaná prvorodička. Ve druhém těhotenství jsem měla velké problémy se svaly na břiše, po druhém porodu rehabilitační lékařka diagnostikovala utržené svalové úpony s podezřením na způsobení tohoto tlakem na fundus při prvním porodu" vypráví o své zkušenosti paní Michaela z Moravy.
Její zkušenost bohužel není ojedinělá. Ženy se s takovým nešetrným zásahem při porodu setkávají stále poměrně často a nezřídka se poté musejí potýkat právě se stresovou inkontinencí. (Jedná se o náhlý , bezděčný únik moči, k němuž dojde po náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku (např.kýchnutí), kterému se v odborné terminologii říká stres. Nejedná se tedy o stres psychický, jak se někdy laici nesprávně domnívají.)

Celosvětově už několik let stoupá nárůst operativně vedených porodů. Statistiku císařských řezů vede Brazílie s 55%, dále USA, kde takto rodí 40 % žen. V Evropě vedou Angličanky 30 % , ale také Polky 27%. Česká republika tento trend následuje a počet císařských řezů se každoročně zvyšuje - v roce 2008 22 %, přitom ještě v roce 1990 to bylo jen 7,7%. Doporučení Světové zdravotnické organizace jasně říká, že se nedoporučuje překročit hranici 10 %. Proč to nedoporučuje? Proč není plánovaný císařský řez vhodný k doporučení není-li pro něj jiný závažný důvod? Důvodem jsou 6x častější dýchací komplikace u novorozenců a nebezpečí pooperačních komplikací u rodiček. Nárůst plánovaných operací je důsledkem přání žen. Odhaduje se, že až polovina všech císařských řezů je na přání rodičky. Ačkoliv většina porodníků popře, že je ovlivnitelných, praxe je taková, že přibývá žen ochotných udělat cokoliv, aby se vyhnuly spontánnímu porodu. Vychází to ze strachu, že nezvládnou bolest, že ublíží svou neschopností dítěti. Některé z nich se obávají ztráty elasticity pochvy a horší kvality sexu po porodu, nutnosti šestitýdenní sexuální abstinence a v neposlední řadě právě inkontinence. Většina z nich není schopna dohlédnout zvýšenou rizikovost, ba naopak z nějakého důvodu považují císařský řez za bezpečnější. Šetrně vedený vaginální porod je ale jednoznačně výhodnější jak pro dítě tak pro matku.


Co může žena udělat proto, aby byl její porod veden co nejšetrněji?

  • Využít služeb porodní asistentky, případně duly. Ta jí může poskytnout cenné rady již v těhotenství a také ji doprovázet a poskytnout podporu při porodu v porodnici.

Civilizační posun způsobil, že fyziologická reprodukce je pro člověka čím dál více problematická. Jde především o ztrátu pudovosti a víry ve vlastní tělo. K uvolnění a zbavení se strachu a zábran nepřispívá bohužel často ani atmosféra porodního sálu ani chování personálu. Strach ze selhání vlastního těla bývá součástí dlouhodobě prožívaného problému - zhroucení ženské identity. Početí se přesouvá z postelí do laboratoří. Porod se přesouvá z porodního sálu na operační sál. Nepředstavitelných je dnes 16 porodů Marie Terezie, která kloubila mateřství s kariérou šéfky poloviny Evropy a nepodstoupila ani jednou císařský řez.

MUDr. Helena Máslová ve spolupráci s www.azrodina.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz

Text byl napsán pro agenturu Mediafax a v upraveném znění zveřejněn také na doma.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Cz_podlahy_banner_k

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359