Asekol_cervene_k_965x100px__04

ZMĚNA ČERPÁNÍ RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU PRO RODIČE SE 4 LETOU VARIANTOU OD LEDNA 2011

Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová

DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych se zeptat jak se pro nás změní vyplácení rodičovského příspěvkou od ledna 2011. Dcera je narozena 30.7.2009 tudíž jí na konci ledna 2011 bude 18 měsíců a mám zvolenou čtyřletou variantu čerpání.


Tzv. čtyřletou variantu není možné oficiálně podle zákona zvolit jako např. variantu „dvouletou" popř. „tříletou". Rozhodnutí se pro „čtyřletou" variantu je buď osobním (psychologickým) rozhodnutím rodiče, nebo vyplyne automaticky ze zákona tím, že rodič nesplní podmínky pro přiznání „dvouleté" popř. „tříleté" varianty. Pokud jste se tedy pro „čtyřletou" variantu rozhodla dobrovolně, tzn. že v každém případě chcete pobírat rodičovský příspěvek do čtyř let věku dítěte, podle přechodných ustanovení novely zákona o státní sociální podpoře Vám do konce prosince 2010 bude vyplácen rodičovský příspěvek v základní výměře tj. 7600 Kč měsíčně, a poté bude snížen na 3800 Kč měsíčně.
Pokud byste si to náhodou rozmyslela, tj. chtěla byste čerpat rodičovský příspěvek do tří let věku dítěte, tj. 7600 Kč měsíčně, máte možnost (opět podle přechodných ustanovení novely zákona o státní sociální podpoře) provést volbu této varianty až do konce února 2011. Samozřejmě musí být splněna i podmínka, že jste před rodičovským příspěvkem měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství popř. nemocenské poskytované v souvislosti s porodem.

Obecně lze změny v rodičovském příspěvku, které přináší výše zmiňovaná novela zákona, shrnout asi takto: rodičů, kterým se dítě zakládající nárok na rodičovský příspěvek narodilo do 1.2.2009 (včetně), se změny netýkají, tj. jejich rodičovské příspěvky „doběhnou" postaru.
Rodičů, kterým se dítě narodilo v období od 2.2.2009 do 28.2.2010, se novela zákona týká, a to v „režimu" přechodných ustanovení zákona, jejichž část zní: „jestliže rodič, který má nárok na rodičovský příspěvek, pečuje o dítě zakládající nárok na rodičovský příspěvek, které je ke dni 1. ledna 2011 starší 10-ti měsíců života, ale mladší 23 měsíců života, může nejpozději do konce února 2011 provést volbu čerpání rodičovského příspěvku v základní výměře." To znamená, že rodič, který má dítě narozené v tomto období, a před rodičovským příspěvkem měl nárok na peněžitou pomoc v mateřství popř. nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, a hodlá čerpat rodičovský příspěvek do tří let věku dítěte, musí volbu této varianty provést nejpozději do 28.2.2011. Výše dávky zůstává stejná, tj. 7600 Kč měsíčně. Pokud tak neučiní, od března 2011 „spadne" automaticky do tzv. čtyřleté varianty s výší dávky 3800 Kč měsíčně.
Rodičů, kterým se dítě zakládající nárok na rodičovský příspěvek narodilo 1.3.2010 a později, se týká už nová úprava, tzn. že volbu „tříleté varianty" bude možné provést vždy jen do konce měsíce, ve kterém dítě dovršilo 9-ti měsíců života (na rozdíl od právní úpravy platné do 31.12.2010, kdy se jednalo o lhůtu 21 měsíců života). Výše dávky se nemění tj. činí 7600 Kč měsíčně.

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

19.12.2010, aktualizováno 11.1.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359