Asekol_cervene_k_965x100px__04

BRÁNĚNÍ VE STYKU S TÉMĚŘ PLNOLETOU DCEROU

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, Ivana Mikulášková

DOTAZ Z PORADNY - Jsem 8let rozvedený, po celou dobu platím řádně alimenty. Soudem mám stanoven každý druhý víkend na kontakt s dcerou, ale protože dceři bude 18let, na návštěvách netrvám. Mé telefonáty se její matce nelíbily, tak jsem volal jen na internát. Dceru jsem naposledy viděl v srpnu a telefonovat jí také nesmím (prý matku obcházím, protože nevolám jí, jen se ptám dcery, jestli chce přijet. Myslím si, že si to dcera může rozhodnout sama a zeptat se matky.) Mobil má dcera zabavený a email zrušený. Ještě musím dodat, že má dcera lehkou mozkovou dysfunkci, ale ta jí nebrání v rozhodování.
Mám dojem, že tato situace nastala po mé svatbě. Matka ale asi nechápe, že tím trestá hlavně dceru, která má ke mně silné citové pouto. Radil jsem se i s jejím dědečkem (otec matky), ale ten mě odkazuje stále na matku. Asi má strach, že by přišel o vnučku.
Sociální pracovnice mi řekla, že to mám nechat být, že mám počkat a že to je na doporučení psychologa, že má dcera výchovné problémy s novým matčiným přítelem. Ale co s tím mám společného já?
Doposud jsem neobdržel žádné písemné rozhodnutí. Mám opravdu stále čekat, nebo mám podniknout nějaké další kroky? Jaké?


Z POHLEDU PRÁVNIČKY:

Ve vašem dotazu neuvádíte, zda se s dcerou v soudem stanovených termínech vídáte nebo ne, resp. zda dcera o návštěvy má nebo nemá zájem. V každém případě, vzhledem k tomu, že vaše rodičovská zodpovědnost nebyla omezena a nebyl vám vysloven zákaz styku s dcerou, můžete se s dcerou stýkat i mimo soudem stanovené termíny, pochopitelně za předpokladu, že o to dcera má zájem. Uvádíte, že dcera je již téměř plnoletá, proto se jistě můžete dohodnout na tom, kde se bez přítomnosti matky setkáte.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Z POHLEDU SOCIÁLNÍ PRACOVNICE:

Dcera je již blízká věku zletilosti a žije s matkou, pokud není na internátě. Je proto rozumné, že otec netrvá na styku podle soudího rozhodnutí, ale snaží se o domluvu s dcerou - jak to vyhovuje jí. Dospívající děti totiž mívají již jiné představy o trávení svých volných chvil a dnů a spíše platí, že soudní rozhodnutí o styku jim nesedí - nevyhovuje jim.

Dcera se tedy na první pohled již více rozhoduje i nyní sama - po 18. roce věku by se mohla rozhodnout zcela samostatně. To ale úplně neplatí. Otec by si měl uvědomit a brát do úvahy, že dcera žije s matkou - bydlí u ní a je na ni svým způsobem odkázána - není samosatná, a tak svoje rozhodování přizpůsobuje této skutečnosti. Chce mít dobré - nekonfliktní vztahy s matkou - rodičem, u kterého žije a bydlí.
Může dojít k tomu, že se dcera rozhodne třeba s matkou již nebydlet, ale pak by musela mít zázemí jinde.

Doporučuji, aby se otec dcery dotázal, jak by měl situaci řešit. Možností je vyhledat pomoc v poradně / u psychologa/, který by mohl zprostředkovat jednání mezi rodiči a s dcerou. Nejdříve ale otec musí vědět, jaký je postoj dcery k věci. Musí se jí zeptat, jak se s ním chce stýkat a co pro to je ochota udělat - zda třeba sama matce sdělí, že se rozhodla otce navštívit a na jak dlouho. Kdy se k ní vrátí.
Může se jí zeptat osobně - na internátě, napsat jí dopis. To je na jeho úvaze a praktických možnostech.

Pokud otec zmiňuje, co řekla sociální pracovnice, nevím, jaká je to pracovnice - zda je z OSPOD, z poradny apod. . Předpokládám, že je to asi člověk, který zná rodinu déle a ví něco. Dcera možná jen potřebuje čas, aby si sama rozmyslela, jak to kolem ní a styku s otcem vypadá. Pak se sama rozhodne, co je pro ni lepší. Rozhodovat se může i pod vlivem skutečnosti, že se změnily poměry u matky - tazatel zmiňuje, že má dcera výchovné problémy s novým matčiným přítelem.

Do úvahy je třeba při řešení tohoto případu brát i zdravotní stav dcery - pokud má mozkovou dysfunkci, může se jen zdát, že je v pořádku. Jistě může být více stresována, než dítě zcela zdravé, když se má k něčemu odhodlat - rozhodnout se. Blíž se může k postupu ve věci vyjádřit psycholog, lékař - který dítě zná. Předpokládám, že i sociální pracovnice, pokud s rodinou pracuje. S nimi by měl otec - jako zákonný zástupce jednat, ptát se jich na možnosti a vhodnou formu řešení problému.

Ivana Mikulášková, , sociální pracovnice OSPOD Blansko


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

19.12.2010

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Festival_tehotenstvi_2021_250x250

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359