Asekol_cervene_k_965x100px__04

TÝRANÝ MUŽ A ROZVOD

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Mám dotaz ohledně rozvodu mého bratra. Troufám si říct, že se jedná o fyzické a psychické vydírání. Tím týraným tady není žena ale muž.

Jedná se o 2leté manželství mého bratra (Čech) a jeho ženy (Slovenka), kteří mají spolu 1,6 roku holčičku. Manželka má trvalé bydliště na Slovensku, tudíž předpokládám, že dítě má bydliště po matce také tam. Bratr má trvalé bydliště ve svém domě, který mu darovali před svatbou rodiče a je vlastníkem id.1/2 se svým otcem. Dcera má obojí občanství. Jedná se o to, že manželka ho neustále slovně i dokonce párkrát fyzicky napadla. Nikde to neudal, protože se bojí o dceru, která je samozřejmě všemu přítomna, a bratr se svěřil pouze své babičce. Ovšem slovní napadání je veřejně známé. Nyní je to v takové situaci, že mu zakazuje navštěvovat vlastní rodinu nejenom jemu ale i dceři, kterou už děda neviděl snad přes půl roku, i když bydlíme v jedné vesnici. Stačí když se bratr zpozdí nebo se dozví že byl u rodičů a nastanou hádky a vyhrožování. Jedním takovým bylo, že ho otráví, a že na něj zavolá sociálku, když se malá chodí s ním koupat. Což teda považuji za vrchol, protože jsem matka o pár měsíců mladšího cvrčka, a chodíme se s ním koupat oba dva. Dcera je na bratra úplně fixovaná, více než na matku, protože už od jejího narození se o ni musel více starat on. A taky nemá otec bratra náhradní klíče od domu, které mu odmítla dát, jako vlastníkovi.
Ještě by mě zajímalo, jak je to s bydlením jeho ženy v domě. Zda ji může vyhodit ze svého, aniž by jí musel hledat náhradní bydlení, a zda může u svého domu vyměnit zámky. S rozvodem samozřejmě nebude jeho žena souhlasit, řekla, že jestli se rozvede, tak se postará o to , aby malou už neviděl. Už se na to nemůžu dívat a chci se zeptat:
Jak podat žádost o rozvod? Jak žádat o svěření dcery do péče? Je možné vystěhování manželky před rozvodem?


Informace o tom, jakým způsobem podat návrh na zahájení řízení o svěření dcery do péče a žádost o rozvod jsou podrobně uvedeny v odpovědích na dřívější dotazy. O sepis uvedených listin můžete také požádat advokáta. Návrh na zahájení řízení ohledně dcery vám může také pomoci sepsat bezplatně pracovnice orgánu péče o děti na obecním úřadě v místě vašeho bydliště. Před podáním návrhu bych vám však doporučovala obrátit se na psychologa, který se problematice domácího násilí věnuje. Je možné také vyhledat pomoc nějaké neziskové organizace či sdružení, např. v Brně zařízení Spondea, ve kterém by vám také poradili. Jedním ze znaků domácího násilí totiž bývá jeho skrytá forma a tvrzení oběti je tedy obtížně prokazatelné. Navíc váš bratr je v určité nevýhodě, pokud jde o úpravu poměrů dcery, protože takto malé děti bývají zpravidla svěřovány do výchovy matky. Záleží však pochopitelně na konkrétních okolnostech, zejm. na zdravotním stavu dcery. Proto by bylo dobré postup u soudu předem s odborníkem projednat.
Pokud jde o možnost vystěhování manželky, obecně platí, že manželé mají v rámci manželských práv a povinností také povinnosti ohledně zajištění bydlení. Proto má manželka možnost bydlet v domě vašeho bratra z důvodu trvání manželství, tj. tohoto rodinněprávního vztahu. Ovšem i zde záleží na konkrétních okolnostech. Jelikož bratr není vlastníkem celého domu, tak např. záleží také na souhlasu druhého spoluvlastníka apod.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

19.12.2010

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Festival_tehotenstvi_2021_250x250

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359