Asekol_cervene_k_965x100px__04

ČLEN DRUŽSTVA A SOCIÁLNÍ DÁVKY

Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová

DOTAZ Z PORADNY - Mám dvě dcery 18 a 8 let. Chci se zeptat, zda bych jako člen družstva (podnikání ve službách), měla nárok na sociální dávky a příspěvek na bydlení v roce 2011. Nebo zda tam platí něco jako pro OSVČ, že je určitá výše částky, kterou se MPSV řídí, ať ji podnikatel vydělá či nikoli. Byla jsem informována, že pokud bych si založila družstvo (společnost k podnikání), je to jiné, než kdybych podnikala jako OSVČ.


Pokud nejsou Vaše dcery zdravotně handicapované, ze systému dávek státní sociální podpory by v případě vaší rodiny mohly připadat v úvahu pouze přídavek na dítě a příspěvek na bydlení. Jedná se dávky testované na příjem a podmínky nároku Vám sdělí na kterémkoliv kontaktním místě státní sociální podpory při úřadu práce popř. jsou v informativní podobě k dispozici také na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR www.mpsv.cz, v sekci státní sociální podpora. Váš dotaz je ale více zaměřen na započítávání příjmů pro tyto testované dávky. Zákon o státní sociální podpoře taxativně vyjmenovává v § 5 příjmy, které se pro účely stanovení rozhodného příjmu započítávají a také způsoby, jak se tyto příjmy započítávají. Pokud jde o tzv. zaměstnanecké příjmy tj. příjmy podle § 5 odst.1 písm. a) bod 1. zákona o státní sociální podpoře, jedná se o příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky uvedené v § 6 odst. 1 a 10 zákona o daních z příjmů. Tento § říká, že příjmy ze závislé činnosti jsou: a) příjmy ze současného nebo dřívějšího pracovněprávního, služebního nebo členského poměru anebo obdobného poměru, v němž poplatník při výkonu práce pro plátce příjmu je povinen dbát příkazů plátce; b) příjmy za práci členů družstev a společníků společností s ručením omezeným.......... Takové příjmy se pro účely dávek státní sociální podpory započítávají v tom kalendářním roce, v němž byly předmětem daně z příjmu (pro přídavek na dítě) popř. v tom kalendářním čtvrtletí, v němž byly zaúčtovány (pro příspěvek na bydlení), přičemž vždy se uvažuje tzv. čistý příjem.
Pokud jde o příjmy z podnikání tj. příjmy podle § 5 odst. 1 písm. a) bod 2. zákona o státní sociální podpoře, jedná se o příjmy uvedené v § 7 odst. 1 a 2 zákona o daních z příjmů. Tento § říká, že příjmy z podnikání jsou: a) příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství; b) příjmy ze živností; c) příjmy z jiného podnikání podle zvláštních předpisů; d) podíly společníků veřejné obchodní společnosti a komplementářů komanditní společnosti. Dále je stanoveno, že příjmy z jiné samostatné výdělečné činnosti, pokud nepatří do příjmů uvedených v § 6, jsou: a) příjmy z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového nebo jiného duševního vlastnictví, včetně práv příbuzných právu autorskému, a to včetně příjmů z vydávání, rozmnožování a rozšiřování literárních a jiných děl vlastním nákladem; b) příjmy z výkonu nezávislého povolání, které není živností ani podnikáním podle zvláštních předpisů. Takové příjmy se pro účely dávek státní sociální podpory započítávají v tom kalendářním roce, v němž byly předmětem daně z příjmu (pro přídavek na dítě), a to nejméně v rozsahu, který je stanoven jako 50% průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství za kalendářní rok. Podobný princip funguje i u určování příjmu za kalendářní čtvrtletí (pro příspěvek na bydlení), přičemž svou roli hrají ještě i jiné skutečnosti, např. zda byla SVČ vykonávána jako hlavní nebo vedlejší atd. Tato problematika je poměrně složitá, a na kompletní popsání způsobu započítávání příjmů u OSVČ včetně možných variant bych potřebovala ještě několik stránek. Je tedy otázkou, jakou činností se hodláte zabývat, v jakém režimu je možné ji vykonávat tj. co vůbec umožňují naše předpisy zejména asi živnostenský zákon popř. jiné zákony. V tom by Vám mohl být nápomocen nějaký poradce, který se podobnými činnostmi zabývá popř. základní informace byste měla zjistit i na živnostenském úřadě. Potom podle toho, zda bude Vaše výdělečná činnost fungovat na principu SVČ nebo jiném, např. na principu závislé činnosti, bude postupovat úřad státní sociální podpory při posuzování nároku na dávky.

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

21.12.2010

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359