Kaloba_baner_965x100

DOMÁCÍ LÉKÁRNIČKA

Autor: kolektiv autorů

Mnozí z nás odhalí žalostný stav domácí lékárničky ve chvíli, kdy se to nejméně hodí. Dostaví se zdravotní problém a my s překvapením zjistíme, že lék proti průjmu v lékárničce úplně chybí nebo sirup proti horečce má své expirační datum dávno za sebou. Víte, co všechno byste měli doma v lékárničce mít? Připravili jsme pro vás praktický přehled obsahu domácí lékárničky, který zohledňuje zejména potřeby rodin s dětmi. Najdete v něm také užitečné rady i odkazy, kde je možné jednotlivé produkty do domácí lékárničky koupit.

Domaci_lekarnicka_normal


ČTĚTE TAKÉ: LÉKÁRNIČKA NA CESTY


Domácí lékárna by měla obsahovat:


2 balíčky obvazů

po dvou baleních sterilní gázy v šířkách 4, 6 a 8 cm

Obvazujte vždy směrem ke středu těla. Obvaz nesmí být příliš utažený, aby mohla proudit v obvázaném místě krev. Pokud je obvaz příliš utažený, je obvázaná část těla extrémně studená, kůže je bledá a zbarvuje se do modra.

Při obvazu končetiny u dětí stlačte prstem nehet na prstu ruky nebo nohy ošetřeného dítěte a pak tlak uvolněte. Zbarvení nehtu by mělo být okamžitě normální. Pokud se normální zbarvení nehtu hned nevrací, je obvaz pravděpodobně příliš těsný.


1 elastické obinadlo

Obinadlo zavazujte kolem končetiny tak, aby každý další závit překrýval asi dvě třetiny předchozí otočky. Jakmile je místo plně překryté, ukončete obvaz dvěma rovnými závity a konec zalepte širší leukoplastí.


Náplast bez polštářku šíře 2,5 cm a 5cm

Je dobré mít k dispozici také náplast pro pacienty s extra citlivou pokožkou ( pro novorozence, alergiky, starší osoby)


Náplast s polštářkem dělená či vcelku

Obzvlášť na léto je vhodné mít v zásobě také náplasti voděodolné.


Nůžky

Nejvhodnější variantou jsou nůžky na stříhání nehtů pro děti, protože jsou bezpečné a nemůže tedy dojít k poranění.


Trojcípý šátek

Vhodný pro fixaci končetin, především paží a hlavy při zhmožděninách a zlomeninách. Je možné ho využít také k fixaxi různých obkladů.


Svírací špendlík

Hodí se k upevnění konce obvazu, u dětí raději použijte leukoplast.


Pinzetu

Děti si často vrazí do nohy nebo ruky trn nebo třísku. Při odstraňování nejprve umyjte kůži mýdlem a vodou kolem cizího předmětu (třísky). Vyčnívá-li konec třísky z kůže, uchopte jej pokud možno sterilní pinzetou a vytáhněte (pinzetu můžete vysterilizovat plamenem, nechte zchladnout!). Je-li tříska těsně pod kůží a nelze ji pinzetou uchopit, můžete vysterilizovanou jehlou opatrně kůži roztrhnout, špičkou jehly podzdvihnout třísku a pinzetou ji vyjmout. Ranku pak důkladně omyjte mýdlem a vodou.
V teplejších měsících se může hodit také pinzeta k odstranění klíštěte.
Klíště je vhodné vytrhnout pinzetou nebo seškrábnout (nevymačkávat obsah klíštěte do ranky, nedotýkat se klíštěte holou rukou)! Ranku vždy vydezinfikujte, klíště můžete také zahubit vhozením do dezinfekce (nepoužívejte olej, mýdlo, máslo, sádlo, netočte klíštětem, nemá závit...)


Resuscitační roušku

Je vhodné použít při dýchání z úst do úst. Při potřebě resuscitace křikem přivolejte pomoc nebo sami volejte 155 a vnímejte, co říká dispečer. Nezavěšujte první.

U dospělých uvolněte dýchací cesty, proveďte 30 rychlých stlačení hrudníku (téměř dvě stlačení za vteřinu), pak následují 2 pomalé klidné vdechy z úst do úst a opět 30 stlačení hrudníku.

U dětí uvolněte dýchací cesty, proveďte 5 umělých vdechů, pokud dítě stále nedýchá, pokračujte 30 stlačení hrudníku : 2 umělé vdechy.


Obinadlo škrtící pryžové

"Škrtidlo" se používá při zástavě tepenného krvácení, ale jen v extrémním případě - může znamenat ztrátu končetiny.


Desinfekční prostředky

např. Betadine, Jodisol, Septonex spray (lze použít u alergiků na jód)

Nejvhodnější pro rodiny s dětmi je Betadine, protože neštípe a vyhneme se tak dětskému pláči.


Teploměr

U dětí získáte nejpřesnější hodnoty měřením v konečníku. Špičku teploměru potřete trochou krému nebo oleje, aby lépe klouzala. Kojenci a malé děti při tom leží na zádech, zvedněte dítěti nožičky za kotníky nahoru a jednou rukou je pevně držte. Druhou rukou přidržujte teploměr v konečníku asi po dobu 3 minut. Větší děti mohou ležet na boku, i zde byste měli teploměr během měření pevně držet, aby si jej dítě nevyndalo nebo se dokonce nezranilo.
Pouze u větších dětí je možné měřit teplotu v podpažní jamce, která musí být suchá (otřete pečlivě pot) a teploměr by měl zůstat na místě asi 10 minut.
Hodnoty naměřené v podpaží jsou o 0,5 až 0,6 ̊C nižší, než hodnoty naměřené v konečníku! Normální tělesná teplota naměřená v podpaží se pohybuje mezi 36,5 ̊C a 37,2 ̊C.
V nabídce lékáren najdete pro malé děti také teploměr dudlíkový!


Léky proti horečce

např. Paralen, Panadol Baby sirup nebo čípky pro děti

Teplotu srážejte s rozvahou. Mnoho dětských nemocí je doprovázeno zvýšenou teplotou. Horečka je reakcí organismu na původce onemocnění a pomáhá tělu se s chorobou vypořádat. Více informací najdete v textu O léčivé síle horečky.

Užívání tekuté medicíny - tekutou medicínu dávejte dítěti na jazyk co nejdál, poblíž kořene jazyka. Léky v podobě kapek byste nikdy neměli dávat přímo na jazyk (nebezpečí vyklouznutí kapátka nebo předávkování kapek). K užívání se nejlépe hodí umělohmotná lžička (některé medikamenty reagují s kovem). Sirupy užívají děti většinou bez potíží.

Zavádění čípků - vyjměte čípek z ochranného obalu, některé je třeba před zavedením lehce navlhčit (viz příbalový leták). Opatrně čípek zaveďte do konečníku (miminka leží na zádech a vy jim držíte nožičky nahoře, větší děti leží na boku s lehce přikrčenýma nohama). Když dítě při zavádění čípku trochu zatlačí, jde to lépe. Aby dítě čípek nemohlo vytlačit zase ven, měli byste ho zasunout tak daleko, abyste ho již necítili prstem. Pro jistotu ještě pár minut po zavedení čípku tlačte dítěti půlky zadečku jemně k sobě, aby čípek zůstal na místě.


Léky proti bolesti

např. Ibalgin tablety - protizánětlivý, proti bolesti (hlavy, zubů, svalů, zad), snižuje teplotu. Nepodávat při žaludečních obtížích - i v anamnéze (použít Paralen).

Ibalgin Sus - sirup pro děti

Acylpyrin - protizánětlivý, proti bolesti, při podezření na infarkt nechat rozkousat 1/2 tbl. NEPODÁVAT DĚTEM!

Jak zlepšit chuť léků s hořkou příchutí - informujte se v lékárně, zda můžete lék podávat zároveň s jídlem nebo nápojem. Kapky nebo sirup můžete nakapat na kostku cukru nebo smíchat se lžičkou cukru. Nedávejte dítěti raději lék do pití. Může zůstat na dně sklenice nebo hrnku a dítě nedostane celou dávku. Buďte také opatrní při přidávání léku do jídla - může zkazit chuť celého pokrmu. Tablety můžete rozpůlit nebo rozdrtit. Kapsle a tobolky se musí polykat vcelku. Rozdrcené tablety můžete smíchat se lžičkou tvarohu, jablečnou nebo mrkvovou kaší, kouskem banánu atd.


Léky proti bodnutí včelou či hmyzem, zvláště jsou-li v rodině alergici

např. Flonidan, Zyrtec, Fenistil gel ...

Některé děti reagují na bodnutí určitým hmyzem alergicky. Ihned přivolejte lékaře, pokud se u vašeho dítěte objeví následující příznaky: nevolnost, slabost, dušnost, mdloba, závrať, úzkost, zmatenost, otoky rtů nebo v ústní dutině. Rovněž při bodnutí do úst, krku nebo hltanu byste měli jít s dítětem okamžitě k lékaři. Pokud víte, že dítě trpí alergií na bodnutí hmyzem, je nutné nosit s sebou na místa, kde je možné se s hmyzem setkat tabletky, které předepíše alergolog a mohou pomoci překlenout dobu, než k postiženému dorazí lékař.


Léky na spáleniny

např. Panthenol spray - vhodný na popáleniny od slunce či ohně 1.stupně - projevují se zarudnutím


Léky na nachlazení

např. jemné bylinné kapky či sirupy proti kašli, spreje či kapky proti rýmě, bylinné oleje na prsní zábaly...


Léky pro oční výplachy a drobná oční zranění

např. Ophtal roztok - vhodný k výplachu oka při cizím tělese nebo při poleptání. Vaničku je důležité po použití důkladně vypláchnout, případně dezinfikovat.
Ophtalmoseptonex kapky a mast - při zánětech spojivek, podráždění oka světlem, větrem, cizím tělesem. Při léčbě nosit tmavé brýle.


Mast na přesušenou kůži

např. Infadolan


Mast na zhmožděniny a svalová poranění

např. Voltaren, Fastum gel...


Léky na zažívací potíže

živočišné uhlí - vhodné při akutních průjmech způsobených dietní chybou,
Smecta - pohlcuje škodliviny z trávicího traktu při zvracení, průjmu,
Gastrogel, Anacid, Rennie - při překyselení žaludku, pálení žáhy, dietní chybě


Na co bychom si měli u domácí lékárničky dávat pozor:

  • pravidelně (nejméně 2x ročně) vyřazovat prošlé nebo neoznačené přípravky a doplňovat novými
  • umístit lékárničku mimo dosah dětí
  • neumísťovat lékárničku nad topení či kamna
  • vyřazené léky odnášet k likvidaci do lékárny (nevyhazovat do popelnice ani záchodu)
  • na vnitřní straně víka umístit štítek s telefonním číslem praktického lékaře a kontakty na pohotovost a záchrannou službu (čísla je vhodné připevnit také přímo vedle vašeho telefonu)
  • před užitím každého léku pozorně přečíst příbalový leták a způsob užívání

TIPY!

Je možné také koupit již vybavenou domácí lékárničku nebo nástěnnou prázdnou.

Čtěte také HOMEOPATICKÁ DOMÁCÍ LÉKÁRNIČKA a LÉKÁRNIČKA NA CESTY


Použité zdroje:
www.lekarna.cz
Kniha Dětské nemoci, Gisela Sommer, nakladatelství VAŠUT, 2007
Kniha Domácí lékař dětských nemocí, Helmut Keudel, Barbara Capelle, Computer Press, a.s., 2007
Kniha První pomoc malým dětem, Dr. Miriam Stoppardová, Nakladatelství Slovart, 2005
Kniha První pomoc u dětí, Martin Gregora, Mladá fronta, 2004
Kniha První pomoc zážitkem, MUDr. Karel Štěpánek, MUDr. Robert Pleskot a kolektiv, Computer Press, a.s., 2009


Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

4.1.2011

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

11499205
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359