DEN S MALÝM D

Autor: Dan Bárta

Jsem čtyřicetiletý muž, táta čtyřleté dcery v intenzivní střídavé péči. Přesto, že mám přátelský vztah s její mámou, dobrou (dobrovolnou) práci, na které se podílím se samými šikovnými lidmi, hezký nový partnerský vztah a výborné vztahy s rodiči a sourozenci, přesto přese všechno za emocionálně nejstabilnější a psychicky nejméně náročnou interakci dvou lidských bytostí považuji být se svým dítětem, komunikovat s ním a starat se o ně...

Dan_barta_normal

Jdeme ze školky. Diskutujeme o kompotech. Vzpomínáme, jak jsme spolu byli v lese na jahodách a Čmeldu počural červený mravenec. Přicházíme domů. Mám pustit pohádku, Bořka Stavitele dvojku, udělat šťávu a umožnit dojíst tu tvarohovou buchtu. Jdu si postavit vodu na čaj. Čmelda připomíná Bořka Stavitele dvojku. Instruuji, jak rozjet spící laptop. Mezerník, jablíčko+F, mezerník, šikovná. Rozmisťuje po koberci papírové obaly od vajec, mělké dřevěné misky, víčko od krabičky. Do každého bytu jedno dvě tři zvířátka.

Vyndavám tu tvarohovou buchtu, nesu ji ke Čmeldině stolku, že ji položím na talířek od ranních toastů. Je na něm zaschlý kečup, hmm, to by nebylo vhodné. Chci buchtu položit na stůl volně, ehm, to taky ne. Nechce se mi až do kuchyně, hm. Dožaduji se jedné mělké dřevěné misky, sugeruji, že to jistě nevadí, lžu, že nemám čistý talířek. Aniž zvedne oči od hry, doporučí, abych „vzal ten toustovej a umyl ho". Pobaven jdu do kuchyně, přemýšlím, kolik toho vlastně doopravdy ví.

Umývám toustovej talíř, kladu na něj tvarohovou buchtu a odnáším k jejímu stolku. Vracím se do kuchyně, krájím si zázvorový kořen do čaje. Mnohovýznamovým „jojo" odrážím urgence týkající se šťávy. Zázvor dokrájím, mám svou důstojnost. Pak udělám šťávu a odnesu ji ke stolku. Probudím svůj komp a rychle si napíšu to s tím toustovým talířem, abych to nezapomněl.

Dostávám za úkol najít malou panenku. Je v sanitce, kterou jsem stavěl předevčírem z lega. Dostávám za úkol najít královnu a vílu s modrými křídly. Předstírám hledání, natrefuji náhodou na prince, zkouším ho udat. Ne, prince nechce, protože nevydrží pod vodou. Aha, panečku. V některých systémových nastaveních se neorientuji, otázky ale nepokládám. Výr nepatří do té průhledné krabičky od Rafaela, bílý hadřík není ručník. Královna byla v té velké bedně, šikovná.

Jdu si zalít čaj. Kulisa oznamuje, že Rolík málem převálcoval Bořkovu bednu s nářadím. Žirafy se mezi byty posmívají paviánovi, že má mrňavé dítě. Myš fasuje do krabice od harddisku kousek slámy (papírky) a krmení (pastelku), aby mohla přezimovat. Zeptám se, jestli mám dát na stranu ty kalhoty a natáhnu se pro ně.
Zaječí, že né, že je to břeh. Podobných nepochopitelných skutečností se dozvím ještě zhruba patnáct.

Nadvakrát (spálená jíška) dělám k večeři vaječnou polévku se zeleninou, rodinný recepis. Dojíst, dohrát si, umýt se, i zuby. Teď ještě namazat ekzém, prosím, neposkakovat. Neposkakovat. Převléknout do pyžamka. Zalehnout. Ze Spilkova Napucánka čtu dvě pohádky. Umyju nádobí. Pak si dám na zápraží cigáro.
Zítra letím pracovně na deset dní do Číny. A pak na dva dny na Slovensko. A pak ještě do Liberce. Mým stereotypem je pestrost.

Až pak se zase po cestě ze školky dozvím, že má doma čtyřicet padesát sto živých malinkých doopravdických koťátek v košíku. V prázdné papírové tašce bude hledat „něco skutečného". A já k tomu pustím Madagaskar jedničku a pak se sebereme a pojedeme k babičce. A tak dále.

Žádné nejlepší dny neexistují. Jsou dny ideální, poskládané z naivních představ a přeceněných vzpomínek. A pak ty obyčejné, pánbu je požehnej.

Dan Bárta

Zdroj:

www.littlemodernist.com

Magazín pro řádné, neřádné i mimořádné táty RaTATA (zdarma ke stažení), vydal www.ilom.cz na sklonku listopadu 2010.

Na AZ RODINA.cz zveřejněno 18.1.2011

Azrodina_portal_250x250
11499230

Historický úspěch pro Českou republiku, český seriál #martyisdead získal cenu Emmy známou jako televizní Oscar

Mezinárodní akademie televizních umění a věd dnes vyhlásila v New Yorku internetový seriál #martyisdead jako vítěze mezinárodní ceny Emmy. Stalo se tak v průběhu slavnostního ceremoniálu 48. ročníku International Emmy Awards, který se letos poprvé konal online. Seriál o aktuálním tématu kyberšikany se stal historicky prvním českým seriálem, který získal tuto prestižní cenu. Emmy v kategorii krátkých seriálů převzali během online přenosu producenti Milan Kuchynka a Vratislav Šlajer. Spoluproducentem je i Jakub Koštál, režisérem Pavel Soukup.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - UKÁZKY ZPĚTNÉ VAZBY

Reakce žáků, studentů, pedagogů i rodičů na preventivní program Radky Bangy.

VYŠEL PŘEPRACOVANÝ MANUÁL PRO SPOKOJENÉ RODIČE, DĚTI I UČITELE – KNIHA RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN

Původní kniha Respektovat a být respektován vyšla v r. 2005 a od té doby se jí prodalo téměř 100 000 kusů. Za těch 15 let od vydání vyšla nová literatura, realizovaly se stovky kurzů se stejnojmenným názvem. A tak se autoři rozhodli knihu přepracovat. Z původní čtveřice autorů se toho ujaly J. Nováčková a D. Nevolová. Na více než 350 stranách autorky rozkrývají, jak vychovávat děti k sebeúctě a zodpovědnosti. Pomáhají porozumět potřebám dítěte a upozorňují na velká rizika metod, kterými jsou děti vedeny k poslušnosti i na neblahé důsledky takového jednání. My dospělí samozřejmě většinou vše děláme v dobré víře, že pro děti činíme jen to nejlepší, jenže opak bývá pravdou...

Za staré mobily pomoc do dětských domovů

Sběrová kampaň společnosti ASEKOL s názvem Věnuj mobil pravidelně pomáhá dobročinným organizacím. Za sběr vysloužilých mobilních telefonů daruje ASEKOL nové mobilní zařízení vybrané organizaci a navíc se postará o správnou ekologickou likvidaci starých zařízení. Letos se do této sběrové kampaně zapojili i zaměstnanci společnosti Avast, kteří během jednoho roku sesbírali 173 starých nefunkčních mobilů a odevzdali je k odborné recyklaci. Za tento počin ASEKOL věnoval 2 nové přístroje, které byly předány organizaci Dejme dětem šanci.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05