Asekol_cervene_k_965x100px__04

BILINGVNÍ VÝCHOVA NEBO RANÁ VÝUKA?

Autor: odpověď - PhDr. Markéta Šauerová PhD.

DOTAZ Z PORADNY - Mám specifický dotaz k bilingvní výchově dětí. Sama jsem byla dvojjazyčně vychovaná. Jeden z mých jazyků - čeština - se stal dominantním. Moje němčina během let trochu upadla, ale pořád ji jako druhý rodný jazyk vnímám. Máme s partnerem, který mluví jen česky, 15měsíčního syna, na kterého zatím mluvíme skoro jen česky.

Doufala jsem, že má matka, která je Němka, bude se synem mluvit německy, a tak si syn osahá a zažije alespoň odvar z toho, co bylo dáno do vínku mně. To se ale neděje. Má matka, která už dlouho žije v ČR, je na češtinu už příliš zvyklá a spíše se synem mluví česky. Syn německy slyší od ní a ode mě jen nějaké básničky a písničky.
Teď se dostávám k otázce - je nějaká šance, že bych mu němčinu mohla zprostředkovat - alespoň do nějaké míry - sama? Nebylo by pro něj matoucí, kdyby se mu matka - centrální osoba života - rozdvojila? Je mi jasné, že pokud bych na něj začala mluvit německy, muselo by to být v určitých konkrétních situacích a musela bych být důsledná. Jak ale takovou situaci definovat? Např. mluvit německy jen v přítomnosti německé babičky? (to by vyšlo tak jednou za měsíc, což je dost málo...) Další otázkou by pak bylo, pokud s tím začít, jak to uvést, aby nebyl z toho náhlého přechodu zmatený. Sama bych s ním chtěla nadále mluvit převážně česky, protože v tom jazyce více cítím. Uvažuju, zda němčinu zavést, v jaké formě a od kdy.

Bilingvni_vychova_vyuka_normal

Ilustrační foto: Matýsek, archiv Hany Žalmanové


Z vašeho podrobného popisu vyplývá, že Vaše dítě nevyrůstá v bilingvní rodině a dosud jste na ně plynule dvojjazyčně nemluvili. Pokud začnete na dítě mluvit druhým jazykem, začnete víceméně s ranou jazykovou výukou. Vaší výhodou je přirozený vztah k druhému jazyku, který dítěti budete moci zprostředkovat. Nicméně, v situaci, kdy jste jako rodiče přirozeně česky mluvící jedinci, by bylo velmi složité uměle vytvářet situaci, kdy jeden mluví jedním jazykem a druhý druhým. Z dotazu je poznat, že jste pečlivá maminka, zkuste se však více spolehnout na vlastní instinkt, se svým dítětem si hrajte a povídejte v našem krásném českém jazyku a formou říkanek a písniček v něm postupně budujte vztah i k druhému jazyku.... To je z hlediska rané výuky jednoznačně nejvýhodnější postup, začlenění do hry. Hru je nutné volit pozvolna, dle chuti dítěte a jasně oddělovat, co kam patří. Výzkumy z bilingvních rodin ukazují, že děti z dvojjazyčného prostředí jsou ve vyšší míře neurotičtější, než běžný průměr, což je důvod, proč v situaci, kdy to není nezbytně nutné, bych se osobně o vytváření dvojjazyčného prostředí cíleně nesnažila. V případě zájmu o ranou výuku je možné využít řady center pro děti, kde s jazykovou výukou začínají i od dvou let (opět formou her, setkávání apod.). Přeji hodně úspěchů a rodičovské spokojenosti se všemi pokroky Vaší ratolesti.

Markéta Šauerová

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

21.1.2011


Související odkazy:

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359