Asekol_cervene_k_965x100px__04

PROBLÉMY S UČENÍM, LHANÍM A CHOVÁNÍM 10TI LETÉHO SYNA

Autor: odpověď - PhDr. Ilona Špaňhelová

Obracím se na Vás s dotazem, týkajícím se mého 10 letého syna, který chodí do 4. třídy. Poslední dobou dělá samé problémy a já už si připadám bezradná.
Byli jsme před nějakou dobou u psycholožky, která řekla, že je syn maličko hyperaktivní a nesoustředěný, je však chytrý a podle ní má šanci vystudovat školu s vyznamenáním. Samozřejmě, že mne to nesmírně těší, ale výsledky mého syna tomu nějak neodpovídají. Jeho známky sice nejsou nejhorší, ale má na mnohem lepší známky a těch pětek je poměrně dost. Nehledě na to, že většina z nich je zcela zbytečná, např. proto, že odmítá spolupracovat, je líný, nedodělává cvičení, doma mi pak tvrdí, že nestíhá. Schovává sešity, nezapisuje si úkoly, lže mi, vymýšlí si. Nikdy jsem nebyla pro fyzické tresty, ani tzv. výchovné facky a snažila jsem se situace řešit vždy pokud možno s klidnou hlavou a domluvou, ale nyní jsem ze zoufalosti přistoupila k facce a mám pocit, že ani přesto si můj syn neuvědomuje, že něco provedl a že mi lže. Vyzkoušela jsem už snad skoro všechno, snažila jsem se ho nějak motivovat a učení mu zpříjemnit nějakými hrami, na radu psycholožky jsem už zakázala vše, co se dalo, ale žádný výsledek. Opravdu už nevím, co mám dělat.


Důležité by bylo přijít na příčinu, z jakého důvodu se syn tak chová. Je mu to jedno? Je naprosto flegmatický a mohl to po někom zdědit? Trápí ho něco ve škole? Jak se tam má mezi kamarády? Mohou tam být prvky šikany? Ví, co je to úspěch, měl někdy radost z úspěchu, zažil úspěch?

V tomto věku je relativně ještě čas na práci s ním. Syn není v pubertě, ale brzy se do ní dostane a pak bude náročnější s ním pracovat.
Zkuste si se synem v klidnou chvíli sednout a chtít po něm, abyste věci spolu řešili. Čili ne vy budete tím, kdo navrhuje, ale bude to syn. Mluvte velmi o lži, co mezi vás přináší - nedůvěru, zlost, nesoulad, křivdu, zklamání, pocit, že vás druhý nemá rád ...
Zkuste si udělat rituál učení. Když přijde syn ze školy, bude mít chvíli klidu, kdy může dělat to, na čem se domluvíte. Bude mít k tomu omezený čas - v určitou chvíli mu zazvoní budík a pak budete chtít, aby začal pracovat.
Naučte ho dělat věci systematicky. Na jednu hromádku si dát všechny učebnice předmětů, které mají další den - rozevřít si k tomu rozvrh, aby na nic nezapomněl. Podívat se na každý předmět, co dělali minule, zopakovat si to krátce nebo se podívat, zda mají písemný úkol. Připravit si věci do tělocviku, výtvarné výchovy ... Zkontrolovat penál ... Klidně si natáhněte budík, aby syn vnímal, jak dlouho mu tato systematičnost bude trvat.
Ať má na stole pouze věci do školy, nic jiného, co by ho mohlo rozrušovat nebo přitahovat jeho pozornost.

Zkuste ho motivovat kladně - pokud máte sílu. Povzbuďte ho, dejte mu "placana", že to zvládnul. Pokud chcete, za týden mu dejte odměnu - půjdete spolu na výlet. Za měsíc větší odměnu - půjdete do kina. Udělejte si k tomu kalendář, aby viděl a vnímal, jak mu to jde, nechte ho, ať si tam zapisuje, jak se mu to daří.
Ať si dává co nejvíc pravdivou zpětnou vazbu na své chování.

Ještě mě napadá, jak se na tom podílí tatínek - mluví o tom, jaký byl ve věku syna, co mu pomáhalo, co ho motivovalo? Zkuste se na tom domluvit a přizvat tatínka ke spolupráci.

Držím palce

PhDr. Ilona Špaňhelová, dětská psycholožka, www.spanhelova.cz

3.2.2011


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

 

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359