Asekol_cervene_k_965x100px__04

PÉČE O DĚTI PŘED ROZVODEM

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, Mgr. Johana Kroupová

DOTAZ Z PORADNY - Jsme spolu s manželem téměř 15 let, v manželském svazku 4 roky. Máme spolu 2 děti, 34 měsíců a 7 měsíců. Jsem na rodičovské dovolené a zároveň studuji dálkově SZŠ. Chci podat žádost o rozvod, manžel se rozvádět nechce. Pokud prý tak učiním, postará se, aby měl děti ve své péči. Nehodlá se nijak dohodnout. Jsme bohužel ještě ve velice tíživé finanční situaci, kdy máme spoustu dluhů a prakticky ani jeden z nás není schopen se odstěhovat do pronájmu a živit sebe, děti a splácet dluhy. Měla jsem třičtvrtě roku přítele, o kterém se manžel dozvěděl, již spolu nejsme. S manželovou rodinou se nestýkáme, pouze s mojí matkou a tetou, které nám velice finančně a i jinak moc pomáhají, nebo tedy pomáhaly, než se od mého manžela dozvěděly, že jsem si někoho našla. Teď se ke mně všichni obrátili zády. Zůstala jsem na vše sama. Ráda bych tuto už neřešitelnou situaci nějak vyřešila, rozvedla se a odstěhovala i s dětmi, ale bohužel má finanční situace mi to nedovolí. Máme byt v osobním vlastnictví, není to ale SJM, ale vlastníme každý ideální polovinu. Koupili jsme si ho ještě před svatbou. Je na něm hypotéka, platíme ji asi tak 5 let. Zbývá tam doplatit asi 1 140 000,-Kč. Byt se už dlouho snažíme prodat, ale bohužel. Vím že tímto by se to vyřešilo, tedy alespoň částečně. Jak tedy mám postupovat? Dokud se byt neprodá, musíme spolu zůstat žít v jednom bytě? Byt je veliký, není problém aby měl každý svoje soukromí. Takto jsem to navrhla manželovi, že spolu prostě budeme muset do doby prodeje zůstat, a že bych se ráda nějak slušně domluvila na chodu domácnosti a péči o děti. Jako otec je bezvadný, o děti se stará téměř vzorně. Mám ale rozjednanou brigádu, abych si přivydělala, a tu školu, ale manžel mi odmítl "hlídání", že mi nebude hlídat děti, abych si já chodila nějak užívat. Mám právo po něm požadovat, aby se ve svém volném čase párkrát v týdnu postaral o naše děti? Nebo mi to může odmítnout? Mám nárok na nějaký svůj volný čas a soukromí, nebo opravdu nic nesmím, a když mi odmítne pohlídat, musím přerušit studia a odmítnout brigádu? Jak se mám zachovat? Jsou to přeci taky jeho děti, když jsme oba doma, o děti se vzorně stará, ale já bych nesměla z domu. On sám má neomezené možnosti kamkoliv jít, nikdy jsem mu to nezakazovala. Starší syn je velice živé dítě, navštěvuji s ním psycholožku, byla mu potvrzena ADHD. Je to s ním občas velice těžké a já přiznávám, že občas nezvládám, potřebuji se dostat občas mezi lidi a být chvíli bez dětí. Teď je mi to tímto vše odepřeno a já už začínám být velice zoufalá.


Z POHLEDU PRÁVNIČKY:

Po právní stránce nelze manželovi nařídit, aby děti v určitém termínu hlídal. V případě, že péči o děti zajišťujete téměř výhradně sama a manžel se nepodílí, je možné podat i bez podání návrhu na rozvod návrh na určení výživného pro děti, které by vám manžel platil a vy byste si mohla zajistit pro děti hlídání. Případně je možné podat žalobu o výživné manželky, zde je však nutné upozornit, že se jedná o civilní spor, ve kterém může být uložena náhrada nákladů řízení protistrany. K tomu je potřeba posoudit všechny okolnosti podrobně, proto by bylo dobré, abyste vyhledala pomoc advokáta.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Z POHLEDU PSYCHOLOŽKY:

Určitě bych doporučila se s manželem dohodnout na společné péči o děti jak to půjde - bez emocí. A především si dobře rozmyslet, jestli je dobré se rozvádět právě na mateřské - i kvůli chodu rodiny. Nebo je možné si zajist hlídání. Pokud manžel vyhrožuje, že bude děti chtít do své péče, jde tedy nejspíš o jeho manipulaci. Také tak může vyjadřovat svoji zlost, protože on se rozvádět nechce... Z vašeho popisu není jasné, proč se chcete rozvádět a proč zrovna na mateřské. Manžel nesouhlasí a asi vám vycházet vstříc nebude. S tím je nutné počítat. Pak asi nezbyde nic jiného, než něco ze svého času omezit nebo si zajistit hlídání.

Trochu mi to přijde, že chcete po manželovi moc. Vy jste měla přítele, a teď se chcete i rozvádět... Je pochopitelné, že se manžel zlobí a odmítá vám vycházet vstříc.

Ještě mě napadá, kdo vám hlídal děti, když jste měla přítele, třeba by to bylo možné využít i na studium...

Mgr. Johana Kroupová, http://www.psychoterapie-poradenstvi.cz/


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

14.2.2011

Azrodina_portal_250x250

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359