UKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU, NÁROK NA PPM, SITUACE V DALŠÍM TĚHOTENSTVÍ
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou (od 21.8.2009, předtím jsem byla 2 měsíce na pracovním úřadě a předtím jsem pracovala), nyní z důvodu rušení zaměstnavatele dostáváme postupně výpovědi a pracovní poměr bude ukončen ke dni 31.3.2011, dne 10.7.2011 mám plánovaný termín porodu. Od skončení pracovního poměru do doby nástupu na mateřskou dovolenou budu na neschopence. Až budu žádat o PPM, ale nebudu již v pracovním poměru, tak budu žádat na správě sociálního zabezpečení, je to tak? Budu na ni mít nárok?
Pokud bychom chtěli mít cca ve dvou letech našeho dítěte dítě druhé, případně bych byla těhotná - mám v tom případě, že vlastně nemám zaměstnavatele...nárok na pobírání příspěvku nemocenské? Měla bych nárok na novou PPM na druhé dítě? Nebo na jak dlouho bych musela nastoupit do jiné práce, abych získala nárok na PPM a nepobírala rovnou "pouze" rodičovský příspěvek a nespadla bych tím pádem do čtyřleté varianty (u druhého dítěte)?
Základní podmínkou nároku na PPM je účast na pojištění (tj. např. trvání pojištěného zaměstnání) v době nástupu na PPM. Nástupem se rozumí den, jenž si pojištěnka sama určí v období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu, popř. den porodu, ke kterému došlo před nástupem na PPM. Jestliže si pojištěnka tento den v tomto období neurčí, rozumí se dnem nástupu na PPM počátek 6. týdne před očekávaným dnem porodu.
Nárok na dávku má i žena, která nastoupí na PPM po skončení zaměstnání v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta u žen, jejichž pojištění (zaměstnání) skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pokud pojištění nezaniklo v době těhotenství, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění (pokud pojištění trvalo alespoň po tuto dobu).
Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.
Pokud tedy splňujete podmínku účasti na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM, vznikne Vám nárok na PPM z ochranné lhůty.
Nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství jakožto dávky nemocenského pojištění uplatníte u svého bývalého zaměstnavatele, a to předložením tiskopisu „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství", který vystavuje příslušný ošetřující lékař.
Pokud v případě dalšího těhotenství nebudete zaměstnaná, nevznikne nárok na nemocenské, protože jde o dávku nemocenského pojištění, která slouží k náhradě příjmů v případě dočasné pracovní neschopnosti.
Pro další peněžitou pomoc v mateřství musí být splněny výše uvedené podmínky (trvání zaměstnání v době nástupu na PPM, případně nástup v ochranné lhůtě a účast na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM).
Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz
16.2.2011
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz