RIZIKOVÉ TĚHOTENSTVÍ V DOBĚ POBÍRÁNÍ 1.RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU. JAK VYŘEŠIT DÁVKY?
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ a Ing. Pavlína Hedererová , KM SSP Olomouc
DOTAZ Z PORADNY - Mám 1,5 letého syna, rodičovskou mám zvolenou do 2. let věku dítěte, pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou.
Nyní jsem opět těhotná, měla bych jít na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství.
Je to možné nebo když čerpám rodičovskou, musím pobírat rodičovský příspěvek a až 6 týdnů před porodem nastoupit na PPM a z důvodu rodičovské nemohu nastoupit na nemocenskou k rizikovému těhotenství?
Je možné zrušit žádost o rodičovský příspěvek (ukončit jeho čerpání) a nastoupit na nemocenskou a poté na PPM?
V době čerpání rodičovské dovolené nemocenské nenáleží (neboť Vám neuchází příjem, který nemocenské nahrazuje).
Pokud byste po skončení rodičovské dovolené v den plánovaného návratu do zaměstnání byla v pracovní neschopnosti, je situace jiná (příjem ze zaměstnání uchází) a nemocenské při splnění zákonných podmínek náleží.
Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená jsou dva různé instituty upravené různými právními předpisy a jsou na sobě nezávislé. To znamená, že za splnění podmínek daných zákonem o státní sociální podpoře může vzniknout nárok na rodičovský příspěvek i bez toho, že je zároveň zaměstnavatelem poskytnuta rodičovská dovolená podle příslušných ustanovení zákoníku práce.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Rodič může při nároku na výplatu rodičovského příspěvku také pracovat, když v této době zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou.
Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz
Rodičovská dovolená je podle zákoníku práce překážkou v práci na straně zaměstnance, o tuto dovolenou žádá zaměstnanec svého zaměstnavatele a zaměstnavatel je povinen takové žádosti vyhovět (maximálně na dobu do tří let věku dítěte). Rodičovský příspěvek je dávkou státní sociální podpory, která s rodičovskou dovolenou nesouvisí, byť prakticky to v životě chodí tak, že rodič na rodičovské dovolené zpravidla pobírá i rodičovský příspěvek. Ve Vašem případě záleží zejména na tom, o jakou délku čerpání rodičovské dovolené jste požádala svého zaměstnavatele. Ve svém dotazu píšete, že máte zvolenou rodičovskou do 2 let věku dítěte, ale vzhledem k tomu, že rodiče si často pletou pojmy rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek, nevím, zda jste skutečně požádala svého zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou do 2 let věku dítěte nebo jste si zvolila „dvouletou" variantu rodičovského příspěvku. Pokud jste tedy svého zaměstnavatele požádala o rodičovskou dovolenou do dvou let věku dítěte a zaměstnavatel by nebyl ochoten přistoupit (nemusí totiž) na změnu doby Vaší rodičovské dovolené, tj. na její zkrácení, nemůžete pobírat nemocenské, což vyplývá z ustanovení §28 odst. 5 zákona o nemocenském pojištění. V případě, že by Váš zaměstnavatel byl ochoten se s Vámi dohodnout na zkrácení rodičovské dovolené a jejím faktickém ukončení a Vy byste byla lékařem uznána dočasně práce neschopnou, pak by Vám zaměstnavatel byl povinen vyplácet prvních 21 dnů tzv. náhradu mzdy (podle zákoníku práce) a pokud by tato neschopnost dále trvala, příslušná OSSZ by Vám poté vyplácela nemocenské. Rodičovskému příspěvku, který Vám vyplácí úřad práce, běžné nemocenské dávky „nevadí". Souběh není možný pouze s peněžitou pomocí v mateřství a nemocenským poskytovaným v souvislosti s porodem, tzn., že jakmile Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství (6-8 týdnů před porodem), musíte tuto skutečnost oznámit úřadu práce, oddělení státní sociální podpory, které přehodnotí Váš nárok na rodičovský příspěvek.
Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
16.2.2011