Asekol_cervene_k_965x100px__04

RIZIKOVÉ TĚHOTENSTVÍ V DOBĚ POBÍRÁNÍ 1.RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU. JAK VYŘEŠIT DÁVKY?

Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ a Ing. Pavlína Hedererová , KM SSP Olomouc

DOTAZ Z PORADNY - Mám 1,5 letého syna, rodičovskou mám zvolenou do 2. let věku dítěte, pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou.
Nyní jsem opět těhotná, měla bych jít na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství.
Je to možné nebo když čerpám rodičovskou, musím pobírat rodičovský příspěvek a až 6 týdnů před porodem nastoupit na PPM a z důvodu rodičovské nemohu nastoupit na nemocenskou k rizikovému těhotenství?
Je možné zrušit žádost o rodičovský příspěvek (ukončit jeho čerpání) a nastoupit na nemocenskou a poté na PPM?


V době čerpání rodičovské dovolené nemocenské nenáleží (neboť Vám neuchází příjem, který nemocenské nahrazuje).
Pokud byste po skončení rodičovské dovolené v den plánovaného návratu do zaměstnání byla v pracovní neschopnosti, je situace jiná (příjem ze zaměstnání uchází) a nemocenské při splnění zákonných podmínek náleží.

Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená jsou dva různé instituty upravené různými právními předpisy a jsou na sobě nezávislé. To znamená, že za splnění podmínek daných zákonem o státní sociální podpoře může vzniknout nárok na rodičovský příspěvek i bez toho, že je zároveň zaměstnavatelem poskytnuta rodičovská dovolená podle příslušných ustanovení zákoníku práce.

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Rodič může při nároku na výplatu rodičovského příspěvku také pracovat, když v této době zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou.

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz


Rodičovská dovolená je podle zákoníku práce překážkou v práci na straně zaměstnance, o tuto dovolenou žádá zaměstnanec svého zaměstnavatele a zaměstnavatel je povinen takové žádosti vyhovět (maximálně na dobu do tří let věku dítěte). Rodičovský příspěvek je dávkou státní sociální podpory, která s rodičovskou dovolenou nesouvisí, byť prakticky to v životě chodí tak, že rodič na rodičovské dovolené zpravidla pobírá i rodičovský příspěvek. Ve Vašem případě záleží zejména na tom, o jakou délku čerpání rodičovské dovolené jste požádala svého zaměstnavatele. Ve svém dotazu píšete, že máte zvolenou rodičovskou do 2 let věku dítěte, ale vzhledem k tomu, že rodiče si často pletou pojmy rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek, nevím, zda jste skutečně požádala svého zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou do 2 let věku dítěte nebo jste si zvolila „dvouletou" variantu rodičovského příspěvku. Pokud jste tedy svého zaměstnavatele požádala o rodičovskou dovolenou do dvou let věku dítěte a zaměstnavatel by nebyl ochoten přistoupit (nemusí totiž) na změnu doby Vaší rodičovské dovolené, tj. na její zkrácení, nemůžete pobírat nemocenské, což vyplývá z ustanovení §28 odst. 5 zákona o nemocenském pojištění. V případě, že by Váš zaměstnavatel byl ochoten se s Vámi dohodnout na zkrácení rodičovské dovolené a jejím faktickém ukončení a Vy byste byla lékařem uznána dočasně práce neschopnou, pak by Vám zaměstnavatel byl povinen vyplácet prvních 21 dnů tzv. náhradu mzdy (podle zákoníku práce) a pokud by tato neschopnost dále trvala, příslušná OSSZ by Vám poté vyplácela nemocenské. Rodičovskému příspěvku, který Vám vyplácí úřad práce, běžné nemocenské dávky „nevadí". Souběh není možný pouze s peněžitou pomocí v mateřství a nemocenským poskytovaným v souvislosti s porodem, tzn., že jakmile Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství (6-8 týdnů před porodem), musíte tuto skutečnost oznámit úřadu práce, oddělení státní sociální podpory, které přehodnotí Váš nárok na rodičovský příspěvek.

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

16.2.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359