12838562__1_

HOMEOPATIE A OBDOBÍ KOJENÍ

Autor: MUDr. Kateřina Formánková

V době, kdy maminka kojí své dítě, může nastat celá řada situací a potíží, které se dají velmi dobře zvládnout pomocí homeopatických léků. Pro svou naprostou bezpečnost jsou homeopatické léky vhodné pro matku i dítě právě v tomto období.

Velmi dobře působí homeopatické léky na podporu kojení. Při nedostatku mléka je dobré podávat lék Ricinus communis 5CH při každém kojení 1 dávku (1 dávka léku = 5 granulí) a lék China 9CH 3 krát denně 1 dávku (podáváme pro lepší distribuci tekutin v organismu). Je velmi důležité, aby v období kojení matka skutečně více pila, doporučuje se 250 ml tekutin při každém kojení. Pochopitelně se nedoporučují sycené nápoje nebo nápoje typu džusů, které jsou přibarvované, aromatizované a doplněné vitamíny (to všechno jsou chemické látky, které zbytečně zatěžují organizmus matky i dítěte a mohou dítě alergizovat). Doporučuje se čistá voda, přírodní šťáva, melta nebo slabý černý čaj a event. sirupy bez chemických přísad.

CHCI SE DOZVĚDĚT VÍC O HOMEOPATII

WWW.BUDTEZDRAVI.CZ

 

V případě, že se dítě z nějakých důvodů musí odstavit, je vhodné podávat na zástavu laktace matce lék Ricinus communis v ředění 30CH 3 krát denně 1 dávku.

Každá maminka malého dítěte prochází obdobím únavy a vyčerpání v důsledku častého nočního vstávání, nedostatku spánku a starostí o dítě. Tento stav vyřeší lék Cocculus indicus 9CH jednu dávku několikrát během dne. Lék není náhražkou spánku, ale dokáže odstranit všechny průvodní příznaky únavy jako jsou bolesti hlavy, závratě, nechutenství, roztřesenost. Je to lék, který mohou použít všichni lidé postižení nedostatkem spánku v důsledku péče o osobu blízkou nebo lidé s nepravidelnou pracovní dobou či nočními směnami.

Jestliže během kojení dojde u matky k zánětu prsní žlázy, dá se i tento stav řešit pomocí homeopatických léků. Je důležité mít léky doma a začít je podávat ihned při prvních příznacích zánětu. Když se na prsu vytvoří zarudlé, zatvrdlé, bolestivé ložisko, podáváme lék Phytolacca 9CH každou hodinu 1 dávku. Jestliže je kůže na pohmat horká, matka se potí a má teplotu, podáváme lék Belladonna 9CH také každou hodinu. Zánět prsu, který výrazně bolí při pohybu a nutí matku si prsa pevně stáhnout, nebo přidržovat rukama, vyžaduje lék Bryonia 9CH, každou hodinu 1 dávku. Při zlepšování stavu postupně prodlužujeme intervaly mezi dávkami léku a lék vysadíme až během 2 - 3 dnů. Jestliže v průběhu 3 hodin nedojde ke zlepšení stavu, je nutné začít s antibiotickou léčbou. V případě, kdy je zánět komplikovaný a vyžaduje antibiotickou léčbu, nepřerušujeme podávání homeopatických léků (stav se rychleji upraví), ale naopak přidáme ke každé dávce antibiotika jednu dávku léku Nux vomica 9CH (pomáhá zrychlit detoxikaci antibiotika v organismu matky i dítěte). Ve své praxi jsem měla možnost léčit desítky zánětů prsu pomocí homeopatických léků, vždy s velmi dobrým výsledkem. Dokonce maminky, které už měly s homeopatiky zkušenost, byly schopné si při podobných obtížích u dalšího dítěte nasadit homeopatika a zvládnout začínající zánět samy.

Také u kojenců se může vyskytnout celá řada obtíží a i tady má homeopatie své významné místo.
Pokud je dítě hladové, hodně křičí, ale rychle se nasytí, usíná při kojení a pak má zase brzy hlad, pomůže lék Lycopodium 5CH - 1 dávka před každým kojením.

Dítěti, které hltavě pije, při kojení napolyká vzduch a pak ho bolí bříško, podáváme lék Nux vomica 9CH 1 dávku před každým kojením.

Je-li dítě při pití extrémně unavené, podáváme lék Arnica 9CH 1 dávku 3 krát denně. Arnica je rovněž výborným lékem pro děti, které prošly dlouhým porodem anebo mají nějaké porodní trauma - například prokrvácené spojivky, hematom na hlavičce nebo zlomeninu klíční kosti, či prošly porodním kanálem koncem pánevním. Ve všech uvedených případech jsem ve své ordinaci pravidelně předepisovala lék Arnica, která tak výrazně zrychlila hojení, že rodiče byli vždy udiveni výsledkem. Většinou po této zkušenosti už doma používali lék Arnica na všechny další úrazy.

Častým problémem miminek bývá sklon k opruzeninám. V případě, že dojde k výraznému zarudnutí kůže v okolí genitálu, podáváme kromě lokální léčby lék Belladonna 9CH 3-4 krát denně 1 dávku rozpuštěnou v převařené kojenecké vodě.

Je-li dětská kůže podrážděná natolik, že opruzenina mokvá, podáváme lék Graphites 9CH 3 krát denně 1 dávku.

Dítě, které má problémy s usínáním a usne jen na rukou nebo při houpání kočárku, potřebuje lék Chamomilla 15CH, 3 krát denně 1 dávku. Tento lék také výrazně pomůže dětem od bolestí při růstu zubů. V tomto případě můžeme podávat lék i častěji.
Výborně působí homeopatické léky i v případech neklidných dětí, které velmi špatně spí. Vzhledem k tomu, že problém je poněkud složitější, je vhodné poradit se o výběru léku s lékařem - homeopatem.

Zdroj:

MUDr. Kateřina Formánková

Na AZ RODINA.cz zveřejněno 23.2.2011


Související odkazy:

12990150
11112922

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359