VÝŽIVNÉ MIMOSOUDNĚ NEBO RADĚJI NE?
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Jsem těhotná, otec dítěte se mnou udržuje velmi řídký kontakt. Pokud to bude možné, chtěla bych se s ním dohodnout mimosoudně na výši výživného na dítě. Nevím však, jak vysoká částka je obvyklá. Nejsem na tom teď finančně špatně, ovšem po porodu a při přechodu na rodičovskou dovolenou (7600,-/měsíc) budu potřebovat jeho finanční spoluúčast. Otec žije s manželkou a dvěma dětmi, finančně tak tak vycházejí. Kolik peněz mohu požadovat? Bylo by v tomto případě, že finanční možnosti otce jsou velmi omezené, lépe se obrátit na soud?
Podle zákona o rodině se při stanovování výše výživného vychází z mnoha aspektů, které se případ od případu liší. Při určování výše výživného vychází ze zásady, že se dítě má podílet na životní úrovni svých rodičů. Proto čím vyšší příjem rodiče, tím vyšší výživné, ale platí to i v negativním smyslu. Oba rodiče tedy přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů.
Hlavním aspektem, ke kterému se při stanovování výše výživného přihlíží, je výše příjmu rodiče, který výživné platí, a skutečné potřeby dítěte. Ty závisí především na jeho věku a jeho individuálních potřebách. Výše výživného na dítě se pohybuje průměrně kolem 10-20% platu otce dítěte. Záleží však, zda žije s jinou rodinou, zda má další vyživovací povinnost - v tom případě by výše výživného byla samozřejmě menší. Soud vezme v úvahu zda otec Vašeho dítěte má nějaké další vyživovací povinnosti, zda má dluhy, kolik ho stojí jeho životní náklady, jaký má majetek.. Tyto informace já nemám, a proto nemohu ani hádat, jaké by výživné mohlo být.
Píšete, že „po porodu budete potřebovat finanční spoluúčast otce Vašeho dítěte". Ráda bych proto zdůraznila, že tuto „finanční spoluúčast" bude především potřebovat vaše dítě, ke kterému mají ze zákona vyživovací povinnost oba jeho rodiče. Jedná se o zákonný nárok dítěte, ne matky, přestože tento svůj nárok logicky většinou prostřednictvím matky uplatňuje. Vy máte k otci svého dítěte podle § 95 zákona o rodině o rodině nárok na příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matky - otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, je povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím.
Pokud jste s otcem dítěte schopni se na otázce výživného pro dítě a případně i pro vás dohodnout, pak je to určitě nejlepší cesta. Pokud se nedohodnete, pak samozřejmě můžete podat k soudu návrh na zahájení řízení a žádat o úpravu soudem. I v případě dohody je však pro vás lepší nechat si dohodu o stanovení výživného schválit soudem. To vám totiž zajistí, že pokud by otec dítěte výživné nechtěl v budoucnu platit dobrovolně, budete je moci vymáhat.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
25.2.2011