Asekol_cervene_k_965x100px__04

DOCHÁZKA DO ŠKOLKY PŘI RODIČOVSKÉM PŘÍSPĚVKU

Autor: odpověď - Mgr. Kateřina Vítová

DOTAZ Z PORADNY - Jsem na rodičovské dovolené s mladším synem, který bude mít v květnu 2011 3 roky. Do zaměstnání bych se měla vrátit zpět na své místo od června. Syn by ale chodit do školky už od března - do svých 3. let (tj. do 21.5.) na 5 dní v měsíci (tak, jak je to dle zákona) a pak od června (kdy už bude mít dovršeny 3 roky) celodenně....jenže ve školce mi řekli, že ještě ověřují, zda to takto půjde provést, protože se prý snad měnil nějaký zákon, a že se ta docházka nesmí takto měnit - že prostě nelze, aby chodil pár měsíců jen na 5 dní a pak už celodenně!!! Připadá mi to až neuvěřitelné, je to opravdu tak?


Rodičovský příspěvek náleží, jestliže dítě do 3 let navštěvuje jesle, školku, příp. obdobné zařízení nejvýše 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci - bez ohledu na délku trvání návštěvy (pokud je dítě uvedeno v docházce MŠ, není rozhodující, zda navštívilo MŠ jen na hodinu, v doprovodu matky, na zvykání - pro rodičovský příspěvek se počítá i tento den). Od dovršení 3 let věku dítě může navštěvovat školku nebo jiné obdobné zařízení nejvýše 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů. V jednom měsíci nemůže dojít k souběhu obou podmínek, a to ani v měsíci, kdy dítě dovršilo tří let (v tomto měsíci může navštívit MŠ 5 dní, nebo dnem narozenin začít navštěvovat MŠ na 4 hodiny denně - před narozeninami do MŠ nesmí).
Tedy v březnu a dubnu může chlapeček (aby byl zachován nárok na RP) jen 5 krát v měsíci ale třeba na celý den.
Pokud tazatelka čerpá rodičovský příspěvek jen do tří let, tak dnem 3.narozenin chlapečka nárok na RP končí a dítě může do školky neomezeně. Pokud ho má na čtyři roky a chce jej zachovat, pak v květnu se musí rozhodnout - buď dá syna do MŠ před 3.narozeninami 5 krát na celý den anebo ho do MŠ pošle až po 3. narozeninách, ale zase jen na polodenní docházku a v červnu taky na polodenní.
Jde jen o to, že v době, kdy bude mít tazatelka ještě nárok na RP, bude si z ÚP nosit každý měsíc formulář, na němž MŠ potvdí, že dítě chodilo do MŠ jen třeba těch 5 dní - viz. tento formulář https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.jsp?CMD=EditForm&FN=XJeMS090101211&SSID=28460
Tazatelka musí rozsah docházky doložit každý měsíc, jinak nárok na RP mít nebude.
Tedy rozsah docházky je důležitý pouze pro nárok na rodičovský příspěvek, pokud tazatelce nejdo o RP, může dítě chodit do MŠ dle libosti.

Mgr. Kateřina Vítová


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

25.2.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359