Asekol_cervene_k_965x100px__04

PROBLEMATICKÝ STYK DĚTÍ S OTCEM

Autor: odpověď - Ivana Mikulášková

DOTAZ Z PORADNY - Jsme rozvedeni a mám děti ve vlastní péči, soud určil styk s otcem. Když pro ně přijel, děti s ním nechtěly jet, že se ho bojí, tak zavolal policajty a děti z toho měly šok, kluk je postižený, ten se strachy počůral a holka ta se třásla. Vím, že platí rozsudek, ale co mám dělat, když děti k němu nechtějí? Paní na sociálním mi řekla, abych se obrátila na krizové centrum, to ale bývalý muž odmítl, že nikam jezdit nebude. Poraďte mi prosím, co mám dělat?


Dotaz ke styku je dosti stručný - není patrné, jak je soudní rozhodutí staré a zda dříve styk a kontakt děti + otec fungoval. Nevím, jaké jsou vztahy úačstníků a jak se rodina a manželství rozpadlo.

V obecné rovině proto připomínám a konstatuji, že pokud je soudem určený rozsah oprávnění otce ke styku, má matka jistě stejným rozsudkem uloženu povinnost děti na styk připravit - nejen tak, že je vybaví oblečením a dalšími osobními věcmi, ale i po stránce psychické. Tedy měla by její výchova a příprava na styk fungovat tak, že odchod dětí k otci a styk bude příjemnou událostí a doba s ním prožitá bude pro ně příjemná - bude to událost, na níž se těší.
Jestliže otec odmítl na výzvu matky navštívit krizové centrum, měla by se obrátit matka znovu s žádostí o pomoc na příslušný OSPOD. Ti si mohou otce pozvat, poučit ho, jednat s ním a nebo s oběma rodiči, jak probém vyřešit.
OSPOD má ze zákona pravomoc nařídit rodičům, aby využili pomoc odborného pracoviště v situaci, kdy nejsou schopni vyřešit problém týkající se výkonu rodičovské zodpovědnosti - tedy i realizaci styku.
/ § 12 zák. č. 359/1999 Sb. /

Když nebude styk realizován podle pravomocného rozsudku, podá asi otec návrh na tzv. výkon rozhodnutí soudu a pak následuje postup soudu podle OSŘ - § 272 a následující.
Konkrétně soud vyzve povinného k plnění rozsudku, může požádat o projednání situace s rodiči na OSPOD, může dojít ze strany soudu k opakovanému pokutování matky. Soud může také nařídit rodičům, aby prošli smírčím jednáním či rodinnou terapií v trvání až 3 měsíce. Možnost řešení je i ta, že soud vypracuje tzv. plán navykacího režimu. Děti si pak budou muset postupně na styk zvykat ..... např. v odborném pracovišti, pod kuratelou psychologa,.... podle konkrétní situace. Soud by mohl po prokázání toho, že je účelově bráněno v kontaktu, přistoupit až ke změně výchovného prostředí.

V každém případě je jednodušší, aby právo dětí na pravidelný kontakt s otcem bylo realizováno bez využití těchto zmíněných postupů a procedur. Je to přirozenější a pro děti schůdnější. Mohly by být nepřiměřeně stresovány s přihlédnutím k tomu, že jde věc vyřešit bez povyku a jen po domluvě mezi matkou a otcem - bez asistence např. PČR.

Ivana Mikulášková, sociální pracovnice OSPOD Blansko

 


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

25.2.2011

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359