Asekol_cervene_k_965x100px__04

NEVYHOVUJÍCÍ SOUŽITÍ S DRUŽKOU, CHCI DÍTĚ DO PÉČE, JAK POSTUPOVAT?

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Zhruba před sedmi roky jsem potkal svou nynější
družku a její, dnes již skoro desetiletou dceru. Asi po roce jsme začali žít ve společné domacnosti. V roce 2007 se nám narodil syn Jakub. Moje družka nikdy nebyla moc pracovitá, ale o tom jsem věděl a co bylo potřeba udělal. Po narození syna však začalo docházet k postupným proměnám. Syna sice asi
rok kojila, ale velmi brzo jsem už koupal jenom já, v noci vstával jenom já,
hlídal jenom já. S nevlastní dcerou jsem se připravoval do školy jenom já,
což samozřejmě funguje do dneška. Stav k dnešnímu dni je takový, že družka
chodí do práce, po příchodu domů se začne číst časopis, a pak zasedne k
počítačí a nakupuje úplně nesmyslně bazarové oblečení, které už nemá ani kam dávat. Z oblasti domácích prací za celou dobu společného soužití nikdy
neumyla sociální zařízení a koupelnu, květiny zalévala asi tak 10x,
nevyluxuje a vytírání podlahy a utírání prachu je pro ni ztráta času. Dětem
dělám večeře já, syna koupu jenom já (vlasy mu moje družka neumyla ani jednou od roku 2007). Když je syn nemocný k lékaři chodím já a doma s ním družka nezůstává. V současné době už ani nenakoupí základní potraviny a jediné co ji zajímá je bazar dětských potřeb na internetu. Už si s ní nevím rady, vztah mne nepřináší žádnou radost. Je tu však otázka dětí. Z pohledu směrem ven vše vypadá dobře a spořádaně. Nikomu nemohu říci že jsem jako domácí sluha. Jak jsem niž uvedl, vztah mne nebaví a chtěl bych ho ukončit. Chtěl bych samozřejmě získat syna do vlastní péče. Poraďte mi, co mám dělat, jak mám postupovat.


V první řadě zvažte, v zájmu dětí, návštěvu rodinné poradny či rodinného psychologa. Pokud byste se přesto rozhodl pro ukončení společného soužití a řešil úpravu rodičovské zodpovědnosti k dětem, pak návrh na svěření dítěte do péče je třeba adresovat soudu v místě bydliště dítěte. Návrh bude obsahovat: jméno, datum narození a trvalé bydliště dítěte, jméno, datum narození a bydliště obou rodičů dítěte. V návrhu musíte uvést, že navrhujete svěření dítěte do vaší péče a hlavně dostatečně uvedete, proč by měl soud tomuto návrhu vyhovět - tzn. jaké důvody vidíte pro svěření dítěte do Vaší péče. Při rozhodování o svěření dítěte do péče se rozhoduje i o vyživovací povinnosti k dítěti, kterou bude ve formě výživného plnit druhý rodič, a proto je vhodné uvést zaměstnavatele rodičů, popř. nějak specifikovat jejich příjem a majetkovou situaci. Výši výživného můžete navrhnout sám, nebo úpravu nechat na uvážení soudu. Návrh samozřejmě podepíšete a datujete. Vyhotovíte ho v potřebném počtu stejnopisů - podle počtu účastníků a navíc jeden soudu - tzn. třikrát, přiložíte potřebné přílohy - např. rodný list dítěte, potvrzení o příjmech, event. důkazy - např. výpovědi příbuzných/známých/ sousedů, kteří mohou podpořit váš návrh a tvrzení.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

25.2.2011

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

MĚKKÁ NEBO TVRDÁ MATRACE? ZVOLTE VARIABILNÍ.

Na trhu je spousta matrací z různých materiálů, které se liší kromě jiného také různými stupni tuhosti. Pro laika je velmi těžké se v nabídce zorientovat. Často nevíme, jestli je pro nás vhodnější matrace tužší nebo měkčí, případně zda ji nebudeme později využívat pro jiného rodinného příslušníka, který může mít na matraci jiné požadavky. Ideálním řešením je variabilní matrace.

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359