Asekol_cervene_k_965x100px__04

NEVYHOVUJÍCÍ SOUŽITÍ S DRUŽKOU, CHCI DÍTĚ DO PÉČE, JAK POSTUPOVAT?

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Zhruba před sedmi roky jsem potkal svou nynější
družku a její, dnes již skoro desetiletou dceru. Asi po roce jsme začali žít ve společné domacnosti. V roce 2007 se nám narodil syn Jakub. Moje družka nikdy nebyla moc pracovitá, ale o tom jsem věděl a co bylo potřeba udělal. Po narození syna však začalo docházet k postupným proměnám. Syna sice asi
rok kojila, ale velmi brzo jsem už koupal jenom já, v noci vstával jenom já,
hlídal jenom já. S nevlastní dcerou jsem se připravoval do školy jenom já,
což samozřejmě funguje do dneška. Stav k dnešnímu dni je takový, že družka
chodí do práce, po příchodu domů se začne číst časopis, a pak zasedne k
počítačí a nakupuje úplně nesmyslně bazarové oblečení, které už nemá ani kam dávat. Z oblasti domácích prací za celou dobu společného soužití nikdy
neumyla sociální zařízení a koupelnu, květiny zalévala asi tak 10x,
nevyluxuje a vytírání podlahy a utírání prachu je pro ni ztráta času. Dětem
dělám večeře já, syna koupu jenom já (vlasy mu moje družka neumyla ani jednou od roku 2007). Když je syn nemocný k lékaři chodím já a doma s ním družka nezůstává. V současné době už ani nenakoupí základní potraviny a jediné co ji zajímá je bazar dětských potřeb na internetu. Už si s ní nevím rady, vztah mne nepřináší žádnou radost. Je tu však otázka dětí. Z pohledu směrem ven vše vypadá dobře a spořádaně. Nikomu nemohu říci že jsem jako domácí sluha. Jak jsem niž uvedl, vztah mne nebaví a chtěl bych ho ukončit. Chtěl bych samozřejmě získat syna do vlastní péče. Poraďte mi, co mám dělat, jak mám postupovat.


V první řadě zvažte, v zájmu dětí, návštěvu rodinné poradny či rodinného psychologa. Pokud byste se přesto rozhodl pro ukončení společného soužití a řešil úpravu rodičovské zodpovědnosti k dětem, pak návrh na svěření dítěte do péče je třeba adresovat soudu v místě bydliště dítěte. Návrh bude obsahovat: jméno, datum narození a trvalé bydliště dítěte, jméno, datum narození a bydliště obou rodičů dítěte. V návrhu musíte uvést, že navrhujete svěření dítěte do vaší péče a hlavně dostatečně uvedete, proč by měl soud tomuto návrhu vyhovět - tzn. jaké důvody vidíte pro svěření dítěte do Vaší péče. Při rozhodování o svěření dítěte do péče se rozhoduje i o vyživovací povinnosti k dítěti, kterou bude ve formě výživného plnit druhý rodič, a proto je vhodné uvést zaměstnavatele rodičů, popř. nějak specifikovat jejich příjem a majetkovou situaci. Výši výživného můžete navrhnout sám, nebo úpravu nechat na uvážení soudu. Návrh samozřejmě podepíšete a datujete. Vyhotovíte ho v potřebném počtu stejnopisů - podle počtu účastníků a navíc jeden soudu - tzn. třikrát, přiložíte potřebné přílohy - např. rodný list dítěte, potvrzení o příjmech, event. důkazy - např. výpovědi příbuzných/známých/ sousedů, kteří mohou podpořit váš návrh a tvrzení.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

25.2.2011

Azrodina_portal_250x250

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359