KTEROU VARIANTU RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU ZVOLIT
Autor: odpověd - Mgr. Kateřina Vítová
DOTAZ Z PORADNY - Stojím před volbou délky rodičovské dovolené, kterou musím provést do 28.2.2011, dítě je narozené 7.8.2009. Od zaměstnavatele dostanu po uplynutí RD výpověď. O dítě chci doma pečovat do 4 let, event. déle podle potřeby.
Vím, že finančně výhodnější je pro mne varianta tříletá, zdravotní pojištění bych poté hradit nemusela, sociální nevím, registrovat na ÚP se asi nemůžu, když chci dále pečovat o dítě. Přinese mi něco volba čtyřleté varianty RP? Myslím si správně, že v každém případě se mi ten čtvrtý rok započte do nároku na důchod? Takže zvolím tříletou, pak dostanu výpověď a budu ještě rok doma a poté se zaregistruju na ÚP? Nevím,jak se rozhodnout.
Nejdřív zpřesním terminologii. Rodičovská dovolená je institut práva pracovního - jde o nárokové volno, které zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci za účelem prohloubení péče o dítě a to v rozsahu, v jakém o ni zaměstnanec požádá, nejvýše však do věku tří let dítěte. Vy volíte variantu čerpání rodičovského příspěvku, což je dávka státní sociální podpory.
Čtyřletá varianta čerpání RP je vskutku z finančního hlediska nejméně výhodná a nepřinese Vám nic, a proto bych na Vašem místě zvolila RP na tři roky s tím, že čtvrtý rok budete doma s dítětem bez RP. To ale víte.
Je však třeba zajistit, abyste i ten čtvrtý rok, kdy již nebudete pobírat RP, byla stále vedena v kategorii osob, za které je plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát. Osoba, která celodenně, osobně a řádně pečuje o jedno dítě do 7 let věku si nemusí zdravotní pojištění nijak doplácet.Dle zák. č. 48/1997 Sb. O veřejném zdravotním pojištění , § 10 odst 5 „Pojištěnec je povinen oznámit příslušné zdravotní pojišťovně nejpozději do osmi dnů skutečnosti rozhodné pro vznik nebo zánik povinnosti státu platit za něj pojistné podle § 7. Za osoby zaměstnané plní tuto povinnost zaměstnavatel, pokud jsou mu tyto skutečnosti známy. Vy tedy musíte skutečnost, že zůstáváte doma s dítětem nahlásit a doložit své zdravotní pojišťovně, popř. jste-li zaměstnancem, měl by tuto povinnost plnit za vás vždy zaměstnavatel, a to i v příp., že budete na neplaceném volnu. Ve výše uvedeném zákoně je uvedeno v § 7 odst. l) Stát je plátcem pojistného mj. za tyto pojištěnce: osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 ti let. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy...
Co se týká důchodového pojištění - účast osob pečujících o dítě ve věku do čtyř let se považuje za tzv. náhradní dobu pojištění. Podmínkou pro to, aby se tato doba účasti na pojištění hodnotila jako náhradní doba pojištění je, že doba pojištění trvala aspoň jeden rok. Pro vznik nároku na důchod a jeho výši se náhradní doba pojištění hodnotí stejně jako doba pojištění.
Pojistné na sociální zabezpečení (zahrnuje pojistné na důchodové a nemocenské pojištění) a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti tyto osoby pečující o dítě/děti dle výše uvedených podmínek povinně platit nemusí. Pokud tyto osoby pracují, pojistné se platí z dosaženého příjmu. Péče o děti se nijak nezohledňuje.
Tedy toto pojistné nemusíte platit nebudete-li výdělečně činná.
K otázce podpory v nezaměstnanosti - nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a požádal úřad práce, u kterého je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti. Rozhodným obdobím pro posuzování nároků na podporu v nezaměstnanosti jsou poslední 3 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. Do doby předchozího zaměstnání se započítává i náhradní doba zaměstnání, tedy např. i osobní péče o dítě ve věku do 4 let. Tedy pokud se stanete uchazečem o zaměstnání a budete žádat o podporu ihned po skončení osobní péče o dítě do 4 let, bude Vám náležet tzv. minimální podpora v nezaměstnanosti, která činí první dva měsíce 3499 Kč měsíčně, další dva měsíce 2 799 Kč měsíčně a poslední měsíc 2 566 Kč.
Pokud však nastoupíte například po skončení rodičovské dovolené alespoň na den zpátky do zaměstnání, bude se výše podpory v nezaměstnanosti opět odvíjet od výdělku dosahovaného v posledním zaměstnání.
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
4.3.2011
Související odkazy: