Asekol_cervene_k_965x100px__04

JAKÝ DRUH PRACOVNÍ SMLOUVY ZVOLIT

Autor: odpověď - JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s.

DOTAZ Z PORADNY - Jsem na čtyřleté rodičovské dovolené (nyní má dcera skoro 2,5 roku) a chtěla bych si přivydělat. Do práce bych chodila denně (po-pá), tak na 4-6 hodin a ve výjimečných případech, když bych neměla hlídání, tak bych zůstala (po dohodě se zaměstnavatelem) s dítětem doma. Jaký druh pracovní smlouvy nebo dohody o práci mám v tomto případě využít (požadovat) a proč?


Související předpisy:
§ 3, 49-51, 74-77, 191, 196 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.

Odpověď:
Úvodem odpovědi mi dovolte opravit jeden údaj obsažený v dotaze. Nemůžete, jak uvádíte, čerpat 4 letou rodičovskou dovolenou (dále jen „RD"). RD je důležitou osobní překážkou v práci na straně zaměstnance podle § 191 a 196 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále jen „ZP"). Podle § 196 je k prohloubení péče o dítě zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost RD, která se poskytuje matce dítěte po ukončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. RD můžete čerpat jen do 3 let věku dítěte. Poté musíte mít se zaměstnavatelem uzavřenou dohodu o poskytnutí pracovního volna bez náhrady mzdy do 4 let věku dítěte, Na délce RD, která se poskytuje maximálně do 3 let věku dítěte, nic nemění skutečnost, že rodičovský příspěvek lze poskytovat až do 4 let věku. RD a rodičovský příspěvek mají samostatné na sobě nezávislé právní úpravy.
Podle § 3 ZP jsou základními pracovněprávními vztahy pracovní poměr a právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr. Dohody jsou dvě - dohoda o provedení práce (dále jen „DPP") a dohoda o pracovní činnosti (dále jen "DPČ"). Obě tyto dohody musí být uzavřeny písemně, jinak jsou neplatné. Zásadní rozdíl mezi nimi je dán především rozsahem práce. Podle § 75 ZP rozsah práce, na který se DPP uzavírá, nesmí být větší než 150 hodin v kalendářním roce. Do rozsahu práce se započítává také doba práce konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné DPP. Vzhledem k rozsahu práce nepřichází ve vašem případě uzavření DPP v úvahu. Také rozsah práce konané na základě DPČ je omezen. Podle § 76 ZP není možné na základě DPČ vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Dodržování nejvýše přípustného rozsahu se posuzuje za celou dobu, na kterou byla DPČ uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů. Pokud byste pracovala pravidelně od pondělí do pátku více než 4 hodiny denně, nepřichází v úvahu ani uzavření DPČ, ale jen pracovní poměr. Základní rozdíly mezi dohodami a pracovním poměrem vyplývají z § 74 a 77 ZP.. V dohodách není zaměstnavatel povinen rozvrhnout zaměstnanci pracovní dobu (§ 74). Na práci konanou na základě dohod se podle § 77 obecně vztahují ustanovení ZP o pracovním poměru, s výjimkami, pokud jde o odstupné, pracovní dobu a dobu odpočinku, překážky v práci na straně zaměstnance a skončení pracovního poměru. Na odměnu z dohody se nevztahuje většina ustanovení ZP o mzdě (s výjimkou minimální mzdy). Jestliže nedojde ke zvláštnímu ujednání v dohodě, nemá zaměstnanec právo na dovolenou, na pracovní volno s náhradou mzdy nebo bez náhrady mzdy při překážkách v práci apod.
Rozvržení pracovní doby závisí na dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Dohody se uzavírají tam, kde požadovaný rozsah práce je menší než u pracovního poměru a potřeba výkonu práce není pravidelná a mění se. V daném případě, kdy budete pracovat pravidelně od pondělí do pátku a více než 4 hodiny denně, je možné uzavřít jen pracovní poměr. Uzavření pracovního poměru nebrání tomu, abyste se v případě potřeby dohodla se zaměstnavatelem na poskytnutí pracovního volna bez náhrady mzdy z důvodu péče o dítě.
Doporučuji zvážit, zda uzavřít pracovní poměr na dobu určitou nebo neurčitou. Pokud byste uzavřela pracovní poměr na dobu určitou do 4 let věku dítěte, pracovní poměr by dnem dovršení tohoto věku automaticky skončil (může samozřejmě skončit i dříve stejnými způsoby jako pracovní poměr na dobu neurčitou). Předpokládám, že máte u prvního zaměstnavatele dohodnuté pracovní volno do 4 let věku dítěte a poté musíte nastoupit zpět do zaměstnání. Pokud byste měla s druhým zaměstnavatelem uzavřený pracovní poměr na dobu neurčitou, musela byste se v souvislosti s opětovným nástupem do původního zaměstnání dohodnout na rozvázání pracovního poměru dohodou (§ 49 ZP) nebo dát výpověď, kdy výpovědní lhůta činí minimálně dva měsíce (§ 50 a 51 ZP). Na doplnění uvádím, že DPČ zakládá účast na nemocenském pojištění za stejných podmínek jako pracovní poměr a odvádí se za stejných podmínek pojistné na sociální pojištění a pojistné na veřejné zdravotní pojištění.

JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

24. 2. 2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359