Asekol_cervene_k_965x100px__04

VLIV PŘÍJMU Z PRONÁJMU NA DAŇ Z PŘÍJMU A PLATBU ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ STÁTEM

Autor: odpověď - Josef Rajdl, Wolters Kluwer ČR, a. s.

DOTAZ Z PORADNY - Jsem žena na RD, kdy za mě platí ZP + soc.poj. stát. Od května, kdy mi RD končí, využiji možnost být žena v domácnosti, kdy budu pečovat o jedno dítě do 7 let věku. I v tomto případě by mi měl nadále platit ZP stát. Manžel měl doposud příjmy jen ze zaměstnání. Podával si však sám daňové přiznání z důvodu,že si uplatňoval odpočet ze základu daně tj. částku úroků z úvěru stavebního spoření na RD (který je našim spoluvlastnictvím),dále na bezpříspěvkový odběr krve a také odečet na mě, jakožto osobu bez vlastních příjmů. Tento rok však máme možnost RD přes léto pronajmout k rekreačním účelům. Z této akce by nám však vznikl další příjem, a to cca ve výši 80 000,-Kč. Ráda bych se vás zeptala jaké změny z tohoto příjmu vyplynou? Krom hlavního příjmu od zaměstnavatele by se do DP na řádek 39 jen dopsal příjem z pronájmu a jinak by ostatní výše jmenované odpočty zůstaly v DP uvedeny tak jak doposud? Bude v tomto případě za mě i nadále platit ZP stát a nebo si již budu muset ZP platit sama?


Související předpisy:
§ 9 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění p. p.
§ 35ba zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění p. p.
§ 7 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění p. p.

Odpověď:
Za splnění určitých podmínek opravdu nemá příjem z pronájmu vliv na uplatnění slevy na dani na manželku (manžela) žijící v jedné domácnosti a nemající za zdaňovací období příjmy vyšší než 68 000 Kč. U manželů, kteří mají majetek ve společném jmění manželů, se do uvedených příjmů nezahrnuje příjem z toho majetku, který plyne druhému z manželů nebo se pro účely daně z příjmů považuje za příjem druhého z manželů. Příjmy z pronájmu plynoucí manželům z bezpodílového spoluvlastnictví se zdaňují pouze u jednoho z nich. Pokud by byl v tomto případě příjem z pronájmu zdaněn u manžela a manželka neměla za rok 2010 vlastní příjmy přesahující 68 000 Kč, může si manžel uplatnit slevu na manželku dle § 35 ba zákona o daních z příjmů.
Pro upřesnění uvádím, že příjmy z pronájmu se uvádí v příloze č. 2 přiznání k dani z příjmů fyzických osob s možností využití paušálních výdajů ve výši 30 %, pokud nejsou evidovány skutečné výdaje nebo pokud jsou skutečné výdaje nižší než paušální. Na řádek 39 daňového přiznání se pak přenáší dílčí základ daně (tj. příjmy snížené o výdaje).
Z hlediska zdravotního pojištění je stát plátcem za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Při péči o dítě do 7 let za předpokladu, že nebudete mít příjmy ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti, bude tedy plátcem zdravotního pojištění i nadále stát.

Josef Rajdl, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

4.3.2011

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359