VÝPOVĚĎ V DOBĚ MATEŘSKÉ A RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ
Autor: odpověď - JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s.
DOTAZ Z PORADNY - V roce 2009 jsem nastoupila na MD a v roce 2009 jsem oznámila zaměstnavateli, že nastupuji na druhou mateřskou dovolenou. Nyní jsem se dozvěděla, že majitel propustil všechny zaměstnance z důvodu nedostatku práce i financí a já jediná jsem tam zatím stále vedená. Mohu od zaměstnavatele dostat výpověď a mám narok na odstupné? Jak a co mám podniknout?
Související předpisy:
§ 49, 52-54, 67 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
Odpověď:
Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z důvodů uvedených v § 52 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Pod písmeny a) až c) jsou uvedeny důvody, pro které se v praxi používá souhrnný název „organizační změny". Těmito důvody jsou a) ruší se zaměstnavatel nebo jeho část, b) přemísťuje se zaměstnavatel nebo jeho část, c) zaměstnanec se stal nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce, nebo o jiných organizačních změnách.
Možnost výpovědi ve vašem případě závisí na důvodu, který zaměstnavatel použije. Podle § 53 odst. 1 písm. d) nesmí dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou. Zákaz výpovědi neplatí pro výpověď uvedenou pod písmeny a) - ruší se zaměstnavatel nebo jeho část a b) - přemísťuje se zaměstnavatel nebo jeho část. Zaměstnavatel by vám mohl dát výpověď z těchto dvou důvodů. Pokud by zaměstnavatel ukončil svou činnost, mohl by vám dát výpověď podle § 52 písm. a) ZP. Až do skončení rodičovské dovolené vám nemůže dát výpověď z důvodu nadbytečnosti, tj. podle písmene c). Tento výpovědní důvod by mohl použít až po skončení rodičovské dovolené a vašem opětovném nástupu do zaměstnání.
Právo na odstupné upravuje § 67 ZP. Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.
Stávající situace nevyžaduje žádné řešení z vaší strany a doporučuji proto vyčkat na kontakt ze strany zaměstnavatele. Jestliže by zaměstnavatel navrhl uzavření dohody o rozvázání pracovního poměru podle § 49 ZP, doporučuji až do skončení rodičovské dovolené na dohodu nepřistupovat. Pokud byste přece jen chtěla zaměstnavateli vyhovět, trvejte na tom, aby v dohodě byl uveden důvod - konkrétní organizační změna a také závazek zaměstnavatele poskytnout vám odstupné. Tímto písemným ujednáním se předejde možným sporům o to, jaký je důvod uzavření dohody a o nárok na odstupné.
JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
7.3.2011