Asekol_cervene_k_965x100px__04

TĚHOTNÁ NA ÚŘADU PRÁCE A SOCIÁLNÍ DÁVKY

Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová, KM SSP Olomouc

DOTAZ Z PORADNY - V lednu 2011 mi skončila RD, a v červenci 2011 mám termín porodu druhého miminka. Po skončení RD jsem se přihlásila na úřad práce, kde čekám na rozhodnutí, zda mi bude uznána podpora v nezaměstnanosti. Jelikož bydlíme zatím s přítelem u mých rodičů, slyšela jsem, že nebudu mít nárok na žádné sociální dávky. Chci se zeptat, jak to opravdu je. Přítel bere 8 000Kč čistého, ale rodičům dáváme na bydlení a přispíváme na jídlo - dohromady 5000Kč, takže nám pro všechny 3 zbyde 3000Kč. Jak mám dál pokračovat? Do zaměstnání mě nechtějí vzít, protože jsem těhotná.


Pokud Vám v lednu 2011 skončila rodičovská dovolená, předpokládám, že jste byla zaměstnankyní, které po ukončení rodičovské dovolené skončil pracovní poměr. Pokud tomu tak je, v době rozvázání pracovního poměru jste byla těhotná a časově by to mohlo vycházet tak, že by Vám mohl vzniknout nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) z titulu ochranné lhůty (180 dnů od skončení pracovního poměru do nástupu na PPM 6 týdnů před plánovaným termínem porodu), což vychází zhruba na měsíc červen popř. květen. Informaci o PPM Vám konkrétně pro Váš případ podá (spočítá) příslušná okresní správa sociálního zabezpečení. Pokud Vám nárok na PPM z nějakého důvodu nevznikne, můžete ode dne narození dítěte požádat na úřadu práce o rodičovský příspěvek. S touto dávkou určitě máte zkušenosti, protože jste ji nejspíš pobírala, už když jste pečovala o první dítě. Vám se ale asi nejvíc jedná o to, jak překlenout období do narození druhého dítěte. Rodičům, kteří v posledních třech letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání nevykonávali výdělečnou činnost (i když pracovní poměr trval), ale pečovali o dítě do čtyř let věku, je podpora v nezaměstnanosti zpravidla stanovena podle příslušných násobků mzdy v národním hospodářství. Pokud tomu tak bude i u Vás, tak v současné době takoví rodiče pobírají podporu v nezaměstnanosti první dva měsíce ve výši 3499 Kč, další dva měsíce 2799 Kč a poslední měsíc 2566 Kč. Tím by se příjem Vaší rodiny o něco zvýšil. Dále pak můžete na úřadu práce, oddělení státní sociální podpory, požádat o přídavek na dítě. Podmínky nároku na tuto dávku zjistíte buď osobně na jejich pracovišti nebo na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prid_na_dite. Ve svém dotazu neuvádíte, zda není Vaše dítě zdravotně handicapované, takže předpokládám, že není. V opačném případě byste mohla na úřadu práce, oddělení státní sociální podpory uplatnit i žádost o sociální příplatek http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/soc_priplatek. Další dávkou ze systému státní sociální podpory, která by teoreticky mohla připadat v úvahu, je příspěvek na bydlení http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni. Ve svém dotazu ale neuvádíte, zda u rodičů bydlíte v jednom bytě, popř. máte každý samostatný byt (např. více bytových jednotek v rodinném domě). Tyto a další skutečnosti mají na vznik nároku na příspěvek na bydlení vliv.
Sociálním systémem, který se zabývá nepříznivou situací občanů, je také systém pomoci v hmotné nouzi http://www.mpsv.cz/cs/5. Tyto dávky (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc) přiznávají a vyplácejí pověřené obecní úřady. Vzhledem k tomu, že posouzení, zda je osoba v hmotné nouzi, je závislé na mnoha faktorech a např. částka živobytí je stanovována pro každou osobu individuálně, a to na základě hodnocení její snahy a možností, není možné posoudit, zda by Vám na některou z těchto dávek mohl vzniknout nárok. Doporučuji Vám proto obrátit se na Váš pověřený obecní úřad, který má hmotnou nouzi v kompetenci.

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

8.3.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359