TĚHOTNÁ NA ÚŘADU PRÁCE A SOCIÁLNÍ DÁVKY
Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová, KM SSP Olomouc
DOTAZ Z PORADNY - V lednu 2011 mi skončila RD, a v červenci 2011 mám termín porodu druhého miminka. Po skončení RD jsem se přihlásila na úřad práce, kde čekám na rozhodnutí, zda mi bude uznána podpora v nezaměstnanosti. Jelikož bydlíme zatím s přítelem u mých rodičů, slyšela jsem, že nebudu mít nárok na žádné sociální dávky. Chci se zeptat, jak to opravdu je. Přítel bere 8 000Kč čistého, ale rodičům dáváme na bydlení a přispíváme na jídlo - dohromady 5000Kč, takže nám pro všechny 3 zbyde 3000Kč. Jak mám dál pokračovat? Do zaměstnání mě nechtějí vzít, protože jsem těhotná.
Pokud Vám v lednu 2011 skončila rodičovská dovolená, předpokládám, že jste byla zaměstnankyní, které po ukončení rodičovské dovolené skončil pracovní poměr. Pokud tomu tak je, v době rozvázání pracovního poměru jste byla těhotná a časově by to mohlo vycházet tak, že by Vám mohl vzniknout nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) z titulu ochranné lhůty (180 dnů od skončení pracovního poměru do nástupu na PPM 6 týdnů před plánovaným termínem porodu), což vychází zhruba na měsíc červen popř. květen. Informaci o PPM Vám konkrétně pro Váš případ podá (spočítá) příslušná okresní správa sociálního zabezpečení. Pokud Vám nárok na PPM z nějakého důvodu nevznikne, můžete ode dne narození dítěte požádat na úřadu práce o rodičovský příspěvek. S touto dávkou určitě máte zkušenosti, protože jste ji nejspíš pobírala, už když jste pečovala o první dítě. Vám se ale asi nejvíc jedná o to, jak překlenout období do narození druhého dítěte. Rodičům, kteří v posledních třech letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání nevykonávali výdělečnou činnost (i když pracovní poměr trval), ale pečovali o dítě do čtyř let věku, je podpora v nezaměstnanosti zpravidla stanovena podle příslušných násobků mzdy v národním hospodářství. Pokud tomu tak bude i u Vás, tak v současné době takoví rodiče pobírají podporu v nezaměstnanosti první dva měsíce ve výši 3499 Kč, další dva měsíce 2799 Kč a poslední měsíc 2566 Kč. Tím by se příjem Vaší rodiny o něco zvýšil. Dále pak můžete na úřadu práce, oddělení státní sociální podpory, požádat o přídavek na dítě. Podmínky nároku na tuto dávku zjistíte buď osobně na jejich pracovišti nebo na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prid_na_dite. Ve svém dotazu neuvádíte, zda není Vaše dítě zdravotně handicapované, takže předpokládám, že není. V opačném případě byste mohla na úřadu práce, oddělení státní sociální podpory uplatnit i žádost o sociální příplatek http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/soc_priplatek. Další dávkou ze systému státní sociální podpory, která by teoreticky mohla připadat v úvahu, je příspěvek na bydlení http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni. Ve svém dotazu ale neuvádíte, zda u rodičů bydlíte v jednom bytě, popř. máte každý samostatný byt (např. více bytových jednotek v rodinném domě). Tyto a další skutečnosti mají na vznik nároku na příspěvek na bydlení vliv.
Sociálním systémem, který se zabývá nepříznivou situací občanů, je také systém pomoci v hmotné nouzi http://www.mpsv.cz/cs/5. Tyto dávky (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc) přiznávají a vyplácejí pověřené obecní úřady. Vzhledem k tomu, že posouzení, zda je osoba v hmotné nouzi, je závislé na mnoha faktorech a např. částka živobytí je stanovována pro každou osobu individuálně, a to na základě hodnocení její snahy a možností, není možné posoudit, zda by Vám na některou z těchto dávek mohl vzniknout nárok. Doporučuji Vám proto obrátit se na Váš pověřený obecní úřad, který má hmotnou nouzi v kompetenci.
Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
8.3.2011