12838562__1_

AMBULANTNÍ POROD? U NÁS TO JDE.

Autor: Mgr. Zuzana Těšínská

V České republice zatím oficiálně termín „ambulantní porod" není zaveden. Na rozdíl od jiných států se zralejší demokracií. Zdá se, že pokrok společnosti směrem k demokracii by se dal měřit také podle toho, kolik alternativ ohledně místa a způsobu porodu a poporodní péče společnost nabízí. Vypadá to, že čím je širší nabídka, tím je i společnost demokratičtější. Matky z většiny i menšinových skupin v ní mohou rodit každá po svém.

Ambulantni_porod_normal

Foto: archiv AZ RODINA.cz


„V komplikované situaci jsem se ocitla před čtyřmi lety na Bulovce, kde jsem byla zaregistrovaná proto, že tam umožňovali ambulantní porod, tu možnost pár týdnů před mým porodem zrušili a já se to dozvěděla týden před termínem...Pro mě existovala alternativa rodit doma. Tušila jsem, že porod bude bez problémů, rodím opravdu neuvěřitelně snadno a tohle byl druhý porod. Na poslední chvíli se mi to nechtělo organizovat, pořád jsem věřila, že se mi podaří bez konfliktu odejít, že to přeci musejí v té porodnici pochopit! Další alternativa by byla, kdyby mi někdo našel jinou porodnici, kde by mě vzali a umožnili rodit ambulantně. Ale jak o tom tak uvažuju, musel by to někdo zařídit za mě a postavit mě před hotovou věc. Koukej tady máš takovou možnost, stačí tam zavolat, už o Tobě vědí... Já vlastně ani nevím, zda možnost ambulantního porodu existuje ....Saša"

Mnozí si v té souvislosti zřejmě vzpomenou na medializovaný případ matky, která odešla s miminkem před lety z porodnice, kam se pak na nátlak sociálních pracovníků podpořených soudním rozhodnutím musela i s dítětem za asistence policie vrátit. Jakou dohru měl tento případ, médii už bohužel neproběhlo, ale je jisté, že od té doby se o možnosti či nemožnosti dřívějšího odchodu z porodnice alespoň začalo více mluvit. Otázkou je, jak důkladně jsou lékaři a jejich pacientky informovány o svých právech a povinnostech v tak citlivém případě, a proč je informovanost celkově tak nízká. Jak je to vůbec možné více než 20 let po revoluci?

„Já chci ambulantní porod, ale svého pediatra nepřesvědčím. Jsem odhodlaná si to prostě prosadit, ale boj po porodu je tak těžký... Je to moc únavné. Škoda, že nerodím snadno, byla bych doma...Petra, 2011"

U nás na základě metodického pokynu Ministerstva zdravotnictví obvykle čerstvá maminka s děťátkem zůstává v porodnici nejméně 72 hodin a oba jsou „propuštěni" lékaři na základě jejich rozhodnutí. Slovo propuštění připomíná slovník, který se týká spíše vězeňství, ale nedejte se mýlit, jedná pouze o doporučení našeho ministerstva, takže o nuceném zadržování nemůže být ani řeč. Nebo snad ano?

Ještě nedávno bylo možno z úst lékařů slyšet v odpovědi na dotaz, zda by u nich mohl být "ambulantní porod" také například: „Ne, k tomu nemáme vybavenou ambulanci". To je ale výsledkem kardinálního omylu. Vybavená ambulance porod ambulantním neudělá..... Gynekologové v poslední době tvrdí, že matka může odejít, pokud je fyziologická, ihned, v porodnici je kvůli miminu a kvůli tomu doporučení na 72 hodin hospitalizace.
Ambulantním porodem naše rodičky rozumí to, že pokud dítě nebo matka nepotřebují akutní a intenzivní péči lékařů, odcházejí i s děťátkem domů dříve než před tou magickou hranicí 72 hodin, tedy v době, kdy se samy rozhodnou.

V poslední letech se stále častěji objevují ženy, které touží být po porodu co nejdříve doma s miminkem. Z mnoha důvodů. Například, nechtějí, aby maminku a miminko někdo od sebe oddělil, cítí se doma lépe, nechtějí být vyrušovány v prvních dnech společného života nemocničním personálem, jeho zaběhanými rituály, například časným ranním buzením a nemocničními procedurami, nechtějí aby děťátko ohrožovaly nemocniční bacily, chtějí sdílet první hodiny a dny s děťátkem a nejbližší rodinou, nechtějí být rušeny ostatními miminky a maminkami s jejich návštěvami společném pokoji, vědí o té možnosti ze zahraničí a chtějí ji využít také zde ..... Určitě vás napadá mnoho dalších důvodů.

„Nemám ráda bílé pláště, nerada pobývám v nemocnici, je pro mě důležité uchovat si nějakou základní intimitu (při kojení, hygieně a pod.) a věděla jsem, že bych byla problémový pacient, resp. šestinedělka. Určitě bych nevyplňovala nějaké grafy a tabulky ohledně váhy před a po kojení, ohledně doby kojení a teploty nás obou. Nechtěla jsem se budit v šest ráno jen kvůli vizitě. Pokud, tak pouze kvůli synovu hladu. A chtěla jsem, abychom s manželem byli stále spolu, aby mohl být u prvních hodin a všech prvních dnů našich synů. A abychom si kvůli tomu nemuseli platit nákladný nadstandard. Těšila jsem se na domácí stravu a vlastní režim. Zároveň jsem věřila, že se o syna zvládneme postarat sami.
Kamila"

Je jasné, že brzký odchod z nemocnice má také své nevýhody. Může jimi být třeba to, že v případě, že se děťátku nebo matce začne dařit hůře a potřebují lékaře, musí ho vyhledat sami, pokud nepostačí domácí péče porodní asistentky, laktační poradkyně či pediatra. Nevhodně načasovaný velmi brzký odchod z nemocnice také může být vážnou trhlinou v bondingu, procesu navazování pevného spojení mezi maminkou a dítětem, takže je nutné zvažovat, kdy je ten pravý čas k přesunu, který může být i časově náročný. Také proti ambulantnímu porodu vás mohou napadat další důvody.

„První syn se narodil ve 3.35 hod. ráno koncem června roku 2005 na Bulovce. Bulovka zrovna čerstvě nebyla po nešťastné události během porodu nakloněna alternativním/normálním porodům. Vzhledem k tomu, že jsme chtěli do Capu, a ten už nefungoval, hned si nás zařadili mezi potížisty a tak námi i jednali. Porod trval cca 23 hodin, odmítla jsem tzv. „rozháněčku" i protrhnutí plodové vody. Od jednoho lékaře jsem díky tomu slyšela i onu větu - to chcete to dítě zabít? Nakonec všechno proběhlo dobře a narodil se nám první syn. Manžel byl celou dobu přítomen a absolvoval se synem i všechna první vyšetření. Ve chvíli, kdy bylo dítě na světě se přístup zdravotnického personálu změnil. Najednou byli vstřícní. Nechali nás se synem dvě hodiny sami v posteli na porodním sále, potom jsme se přestěhovali na oddělení šestinedělí a odtud jsem za pár hodin odešla domů.
Na ambulantní porod jsme se předem připravili dle pokynů Ivany K., u které jsme absolvovali předporodní kurz. Měla jsem s sebou potvrzení od naší pediatričky, že přebírá syna do péče po odchodu z porodnice. Po narození syna a pak ještě po přesunu na oddělení šestinedělí jsme se nejdříve zeptali na jeho zdravotní stav a na můj. Po té, co jsme se dozvěděli, že jsme oba v pořádku, jsme lékaři oznámili, že chceme odejít domů. Nějakou dobu ještě trvalo, než vyplnili různé papíry, časně odpoledne už jme jeli domů. Myslím, že se nás ptali, známe-li všechna rizika a chceme-li přesto odejít. Řekli, že to není běžná praxe a že kvůli tomu budeme muset různá vyšetření absolvovat jinde.Trochu jsem ale měla pocit, že i když tím úplně nesouhlasí, chtějí nás mít z krku a hlavně byla tehdy porodnice plná, takže možná byli rádi i za volné lůžko.
Screening z patiček tehdy provedla druhý den Ivana K., naše paní doktorka přišla na návštěvu druhý a třetí den po synově narození. Kalmetizaci jsme absolvovali až když bylo synovi tuším 7 měsíců. Bylo pěkné být s ním od prvního dne doma.
Kamila, 2005"

To, že doma se třeba matka (nebo jiný člen rodiny) postará o vaření, uklízení, péči o další děti, což by v nemocnici nemusela a ani nemohla, považují někteří za klad a jiní zas za vadu ambulantního porodu.

Zdravotníci nejsou často dřívějším odchodům z porodnice nakloněni. Na jejich straně může hrát proti ambulantnímu porodu jejich strach o matku a dítě, neznalost zákonů a práv pacientů, malá nebo žádná zkušenost s ambulantním porodem, snaha vyhovět ministerskému doporučení, nutnost vyhovět nějakému psanému či nepsanému vnitřnímu předpisu oddělení třeba z obavy, že by mohli přijít o práci, vlastní přesvědčení o tom, že rodiče-laici mají poslechnout lékaře-odborníka, který podle nich „ví lépe", kdy je pravý čas na odchod....V neposlední řadě mohou být také systémy nemocnic finančně motivovány vykonat a vykázat více svých výkonů, za které dostanou od zdravotních pojišťoven zaplaceno.

„Druhý syn se narodil v Neratovicích po celkem rychlém a bezproblémovém porodu 22. prosince 2008 v 19.30 hod. Rozhodli jsme se, že s ním v porodnici ještě přespím a druhý den dopoledne pojedeme domů. Starší syn se moc těšil a líbila se nám i představa, že budeme mít pod stromečkem Ježíška. Ráno jsem se tedy obligátně zeptala, zda je syn v pořádku. Bylo mi potvzeno, že ano. Zároveň jsem ale byla upozorněna porodní asistentkou, která byla u mého porodu, že pediatrička, která má zrovna službu, mě nebude chtít pustit a chci-li se vyhnout problémům, ať počkám na změnu směny, která proběhne někdy po poledni. Oblékla jsem se tedy a čekala. Když se směna vyměnila a já jsem měla jít se synem na přeměření a převážení, ohlásila jsem prý „přívětivější" paní doktorce, že bychom chtěli jet domů. Zeptala se, proč jsem to neřekla už její kolegyni z předešlé směny. Popravdě jsem přiznala, že mi to nebylo doporučeno. Zeptala se, jestli si tedy myslím, že mě teď ona pustí. Řekla jsem, že pokud nepustí, podepíšu reverz a stejně pojedeme. Strašila mě, že má syn velký váhový úbytek - když se narodil, vážil 3.79kg, ráno „pouze 3.45kg. Tomu jsem se jen pousmála. Vzala si ode mě tel.číslo na naší paní doktorku a volala jí, zda je opravdu ochotná přebrat syna do péče i přes ten velký úbytek a že má možná syn žloutenku (což se nepotvrdilo, a je zajímavé, že to mi dříve neřekla). Když naše pediatrička přesto souhlasila, s velkou nevolí nás pustili domů. Odjeli jsme v odpoledních hodinách.
Nevěděla jsem, jaké to bude být doma s novorozencem a k tomu pečovat i o většího syna. Nakonec to bylo úplně přirozené, mladší syn stále spal, starší ho obdivoval a díky tomu, že byli Vánoce, byl doma celé dny až do nového roku i manžel a se starším synem vyjížděli na „pánské jízdy" - na hokej, do bazénu, do divadla. Přestože bydlíme ve velmi malém bytě (37m2), měli jsme s mladším synem dost klidu i času na vzájemné poznávání a sehrání se. Ivana K. opět udělala screening z patiček, paní doktorka přišla na kontrolu 24.12., den a půl po porodu, na kalmetizaci jsme byli do šesti týdnů. Kamila"


Výjimečně ještě dochází k tomu, že zdravotníci neoprávněně požadují po odcházejících rodičích prokázání jakýchsi „záruk": „Lékařka hovořící s ruským přízvukem ve vrchlabské porodnici nechtěla mne s dítětem pustit domů asi 30 hodin po porodu, a kladla otázky jako: Jestli jsem vysokoškolačka a v jakém oboru? (Jako kdyby diplom v rouře znamenal, že jsem snad dobrá matka? Nebo se bála, jestli nejsem třeba právnička?) a požadavky, aby jí naše pediatryně zatelefonovala, přestože jí mohla zatelefonovat sama a měla od ní písemné vyjádření, že dítě přebírá do své péče, to nakonec vzdala. Ale co mne úplně dorazilo, bylo, když mne požádala, abych jí ukázala bradavky, myslela jsem snad aby viděla, zda nejsou vpáčené a mohu kojit, i na to jsem přistoupila (i když jsem to asi už měla odmítnout) - ale tolik jsem chtěla být s miminkem doma - chytila mne náhle za prso a vystříkla trochu mléka, aby se asi ujistila, že v něm něco je (přestože předtím dítě vážila a ptala se mne, zda mléko mám.) Na nic z toho neměla právo. Naopak bych si asi já měla stěžovat na její neetické a diskriminační chování. Naprosto nerespektující! Ale byla jsem v takovém kulturním šoku, a událo se to všechno tak rychle, že jsem málem vybuchla smíchy, když jsem viděla, jak se lékařka mlékem postříkala, jinak bych ji snad musela plesknout přes ruku. Absurdní situace. Zuzana, 2010"

Od porodu za dítě nesou odpovědnost zákonní zástupci - nejčastěji rodiče. Lékaři mají doporučení ministerstva zdravotnictví hospitalizovat matku s dítětem 72 hodin v porodnici, ale není to dáno zákonem. Pokud tedy není vážně akutně ohrožen život dítěte a nemusí podstoupit vyšetření nebo výkon, který by vedl k jeho záchraně, nemohou ho lékaři v nemocnici násilím proti vůli rodičů držet. Pokud by tak přesto činili, může matka požádat policii o pomoc. V případě, že je matka právně způsobilá, a pokud by zdravotníci nechtěli její žádosti o dřívější odchod vyhovět, musí toto oznámit soudu jako nedobrovolnou hospitalizaci a požádat jej v této věci o rozhodnutí. Rodiče na druhé straně musí jednat v nejlepším zdravotním zájmu dítěte. Pokud by způsobili dítěti zdravotní újmu, mohou za to být trestně stíháni. Tak hovoří naše právo prostřednictvím svých zákonů. (zdroj: www.aperio.cz/poradna, www.ferovanemocnice.cz)
„Reverz právně chrání nemocnici, nikoliv rodiče. Zdravotníci mnohdy vytvářejí situaci, kdy neinformovaní rodiče čekají na vystavení pro ně nepotřebné administrativy, přitom situace je velmi nepříjemná pro všechny zúčastněné. V první řadě pro novorozence a nervózní šestinedělku. Z psychologického hlediska jde často o konflikt a situaci „kdo déle vydrží". Ambulantní porod je z psychologického hlediska velmi výhodným krokem, který podporuje rodiče v jejich kompetencích, ale je náročnější pro spolupráci s ambulantními specialisty - pediatry a pro celé zdravotnictví nejen finančně úspornější variantou." Sděluje klinická psycholožka Michaela Mrowetz.

„Porodila jsem zdravou holčičku v porodnici. K naší spokojenosti porod proběhl bez zásahů za přítomnosti porodní asistentky. Pediatrička konstatovala, že holčička je v pořádku a druhý den bychom mohli odejít domů. Proti tomu se ale nazítří postavila jiná službu konající pediatrička, které se nezdálo, že dítě ubralo na váze 190g. Proto doporučovala podávat slazený čaj, což jsem samozřejmě den po porodu neudělala. Také se jí nelíbila nižší teplota dítěte. Tedy jsme ještě zůstali, a když měla holčička teplotu v pořádku, chtěli jsme podepsat negativní revers a odejít. Na to lékařka opáčila, že matka může podepsat revers pouze za sebe, nikoliv za dítě. Prý pokud odejdeme, zavolá na nás sociálku a policii. Nicméně jsme zaplatili nemocniční poplatky a bez dokumentace odjeli domů. Druhý den nás s omluvami navštívily dvě dámy z odboru sociální péče. Shledaly, že vše je v pořádku, a ujistily se, že bychom s dítětem jeli do nemocnice, kdyby mělo nějaké problémy. Rozloučily se s tím, že pokud dorazí policie, máme sociálním pracovnicím zavolat. Žádné pokračování se však v tomto směru už nekonalo. Byli jsme domluveni s dětskou lékařkou, která měla miminko převzít do péče, a měli jsme od ní písemné potvrzení pro porodnici. Nemocniční lékařka jí zatelefonovala a způsobila, že nás obvodní pediatrička odmítla. Nakonec nás přijal jiný dětský doktor doporučený naší porodní asistentkou. Doma nás podle plánu třikrát nebo čtyřikrát navštívily porodní asistentky. Proč jsme se rozhodli odejít dřív? Původně jsme plánovali porod doma, ale naše porodní asistentka byla mimo ČR. Chtěli jsme být všichni spolu, i s manželem, který si vzal týden volno. A pak, v porodnici jsem začala mít pocit, že je to tam ,nebezpečné'. Musela jsem na dvě minuty odejít od děťátka a už mi ji stihli natřít jakýmsi olejem, aniž by se zeptali na můj souhlas nebo pediatrička vyhrožovala dcerce infúzí kvůli jejímu ubývání na váze. Blanka, 2007"

K pobytu dětí v nemocnici se vyjadřuje také Charta práv hospitalizovaných dětí, kterou vyhlásila také Centrální etická komise MZ ČR již v roce 1993. Hned v jejím prvním článku 1 se píše: „Děti by do nemocnice měly být přijímány jen tehdy, pokud péče, kterou vyžadují, nemůže být stejně dobře poskytnuta v domácím prostředí nebo ambulantně. Před přijetím nemocného dítěte do nemocnice by měly být zváženy veškeré další vhodné formy péče, ať už v domácím prostředí, v ambulantním zařízení, a také srovnatelné formy léčby, aby bylo možné nalézt nejvhodnější řešení. Práva nemocných dětí je třeba respektovat bez ohledu na to, zda je jim péče, kterou dostávají, poskytována v domácím prostředí nebo v nemocnici. Typ péče, kterou dítě dostává, by měl být pravidelně revidován s ohledem na aktuální zdravotní stav dítěte tak, aby nedocházelo ke zbytečnému prodlužování pobytu v nemocnici. Rodičům nemocných dětí by se mělo dostávat všech nezbytných informací, pomoci a podpory i tehdy, když péče o dítě probíhá v domácím prostředí nebo formou ambulantních návštěv zdravotnického zařízení."

Novorozená miminka jsou také děti a jen ve výjimečných případech jsou nemocná. Selský rozum napoví, že nemocnice je přeci pro nemocné, takže i z tohoto hlediska vlastně neexistuje nějaký zvláštní důvod pro to, aby zdravé dvojice matka-dítě musely být hospitalizovány déle, než je nutné.

„Myslím, že ambulantní porody by měly být samozřejmou možností pro ty, kteří si to takto přejí. Často vzpomínám, jak mi kamarád z Ameriky říkal, že je legrační, že mi tady bojujeme za co nejrychlejší odchod z porodnice a v Americe jsou ženy rády za císařský řez, protože jen díky tomu mohou zůstat v porodnici déle než den, dva. Nevím, jak dalece je to pravda, ale myslím, že by ženy měly mít právo se rozhodnout.
Kamila"

Jak vypadá nyní v praxi osvědčený postup, pokud matka o ambulantní porod stojí a současně se chce vyhnout nepříjemným konfliktům? Tak, že se domlouvá před porodem s neonatology, k porodu přinese vyjádření dětského lékaře, že do 24 hodin od odchodu dítěte z nemocnice ho přebírá do péče. Při odchodu z nemocnice lékaři obvykle podepisují rodiče negativní revers a lékaři je seznámí s možnými riziky. Rodičům se osvědčilo slušné, klidné a současně asertivní jednání ve stylu: „Děkujeme za Vaši péči, odcházíme domů.", v případě, že na ně odpovídajícím způsobem reaguje i nemocniční personál. Je dobré mít s dětským lékařem domluveno, že bude k dispozici na telefonu. Dětského lékaře je dobré dopředu požádat, zda by provedl screening novorozeneckých vad, aby měl sadu u sebe, až přijde na miminko prohlédnout, mezi 72.-96. hodinou po porodu, to je takové to píchnutí do patičky.

„Moc jsem si přála rodit co nejvíce "normálně", i když mi ani tak moc nejde o mne jako o rodičku, ale hlavně, aby se miminku dostalo to nejlepší, co potřebuje. V Podolí jsem s prvním dítětem udělala dobrou zkušenost, že personál je vstřícný a prostředí zaručuje intimitu, takže jsem podruhé volila stejně. Jako prioritu jsem si stanovila nepřetržitý kontakt s miminkem a umožnění ambulantního porodu - odchodu do 24 hodin. V Podolí jsem se objednala na konzultaci k primáři neonatologie a s ním své požadavky projednala - bez problémů je byl ochoten akceptovat a neviděl v nich žádný problém. Děsila jsem se tedy už jen varianty, že Podolí bude mít plno a já budu muset jet jinam - neviděla jsem žádnou adekvátní alternativu... No, naštěstí volno v pátek bylo:-) Porod byl nakonec ještě o hodinu delší než s prvním dítětem, takže bych dojela i do Holandska, ale byl to hezký porod, v podstatě bezproblémový, bez jakékoli medikace... bohužel s nástřihem a šitím i uvnitř, ale jinak opravdu dobré.
Ohledně miminka naprostá spokojenost, konzultace s primářem působila na personál jak zázračné kouzlo - naprosto nám vyšli vstříc, sami se velmi taktně a respektujícím postojem ptali na každý další krok. Z porodního pokoje jsme odcházeli s manželem a miminkem v náručí. Vzhledem k hodině, kdy jsem rodila a hlavně kvůli rozsáhlému šití jsem se nakonec rozhodla jednu noc v porodnici strávit a reverz jsme podepsali po ranní vizitě. Nikdo nám do očí neřekl jediné slovo proti - věcně nás poučily - porodní asistentka, která propouštěla mne, bych řekla byla vyloženě pro, pediatrička si stěžovala pouze na to, kolik je s tím papírování - jinak byla velmi milá.
Takže má zkušenost maximálně pozitivní, příště budu volit nejspíš stejně:-) Martina, 2010"

V „krizové" době se nabízí také další důvod pro dřívější odchod zdravých matek s dětmi z porodnice. Vychází z požadavků lékařů na vyšší platy a na srovnání nadhodnocených cen zdravotnického materiálu a léků na evropskou úroveň a z omezených možností zdravotních pojišťoven tyto nároky v současné situaci plnit. Řešení je možné vidět i v šetření za úhrady zdravotních pojišťoven za dny nadbytečné hospitalizace. Například VZP ve své tiskové zprávě z ledna 2011 navrhuje a vybízí ke spolupráci další zdravotní pojišťovny, krajské samosprávy a další zřizovatele nemocnic při restrukturalizaci akutního lůžkového fondu, která by mohla vést ke snížení počtu akutních lůžek o 10000. Jestliže lékaři trvají na delší hospitalizaci, než je třeba, měli by toto své rozhodnutí zdravotním pojišťovnám také náležitě zdůvodnit. Jestliže si delší hospitalizaci, než je skutečně potřeba, přejí rodiče, bylo by také třeba uvažovat o možnosti, že by si tuto nadstandardní péči sami uhradili.


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

9.3.2011

 

 

 

12990150
11112922

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359