Asekol_cervene_k_965x100px__04

SAMOŽIVITELKA A SOCIÁLNÍ DÁVKY

Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová, KM SSP Olomouc

DOTAZ Z PORADNY - Jsem samoživitelka, dceři bude pět let. Alimenty nedostávám na malou ani korunu. Momentálně jsem bez práce a z úřadu práce nepobírám od prosince nic. Momentálně bydlíme u matky, která bere důchod 8 000 Kč. Z toho jí zbydou tak 2 000 Kč na živobytí. Prosím o radu na co bych mohla mít nárok.


Píšete, že z úřadu práce od prosince nic nepobíráte, takže usuzuji, že Vám skončila výplata podpory v nezaměstnanosti. Z Vašeho dotazu ale nevyplývá, zda pobíráte některou z dávek státní sociální podpory. Úřady práce mají i svá oddělení státní sociální podpory, takže pokud nepobíráte přídavek na dítě, doporučuji Vám si o něj požádat http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prid_na_dite (můžete 3 měsíce zpětně). K žádosti musíte doložit příjem rodiny za rok 2009, přičemž je otázkou, kdo bude ve Vašem případě považován za rodinu, neboť pokud má Vaše dcera otce uvedeného v rodném listě, za rodinu se považuje dítě a jeho rodiče. Pokud jste s otcem dítěte rozvedena, posuzuje se dítě s tím rodičem, se kterým žije, takže rodinu byste tvořila Vy a Vaše dcera. Stejně se postupuje v případě, že otec dítěte není v rodném listě uveden. V případě, že jste za otce dítěte nebyla provdána a on je uveden v rodném listě dítěte, tak pokud jste někdy v minulosti na oddělení státní sociální podpory neuplatnila žádost o neposuzování otce dítěte v okruhu společně posuzovaných osob a této žádosti nebylo vyhověno, pak byste mohla zároveň s žádostí o přídavek na dítě podat ještě i tuto žádost. Ve svém dotazu neuvádíte, zda není Vaše dcera zdravotně handicapovaná, takže předpokládám, že není. V opačném případě byste mohla na oddělení státní sociální podpory uplatnit i žádost o sociální příplatek http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/soc_priplatek. Další dávkou, která by mohla připadat v úvahu, je příspěvek na bydlení http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni s tím, že pokud bydlíte u své matky, která je nájemcem nebo vlastníkem bytu (a všichni zde máte přihlášen trvalý pobyt), mohla by o tuto dávku požádat Vaše matka, čímž by se finanční situace rodiny mohla také zlepšit.
Dalším sociálním systémem, který se zabývá nepříznivou situací občanů, je systém pomoci v hmotné nouzi http://www.mpsv.cz/cs/5. Tyto dávky (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc) přiznávají a vyplácejí pověřené obecní úřady. Vzhledem k tomu, že posouzení, zda je osoba v hmotné nouzi, je závislé na mnoha faktorech a např. částka živobytí je stanovována pro každou osobu individuálně, a to na základě hodnocení její snahy a možností, není možné posoudit, zda by Vám na některou z těchto dávek mohl vzniknout nárok. Doporučuji Vám proto obrátit se na Váš pověřený obecní úřad, který má hmotnou nouzi v kompetenci. Pro úplnost uvádím, že rodina tj. okruh společně posuzovaných osob se v systému hmotné nouze stanovuje malinko odlišně od systému státní sociální podpory, tzn., že pokud žijete u své matky, systém hmotné nouze Vás bude posuzovat společně.

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

9.3.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359