Asekol_cervene_k_965x100px__04

HROZBA, ŽE PŘIJDU S POSTIŽENÝM SYNEM O BYDLENÍ

Autor: odpověď - Mgr. Kateřina Vítová, Ivana Mikulášková

DOTAZ Z PORADNY - Mám 4,5 letého syna,který je zdravotně postižený (autismus,mentální retardace,dysfázie mozku a vážná porucha řeči,ADHD) a s mým druhem bydlím u své matky v družstevním bytu ( má nájemní smlouvu a koupená práva).
Druh je rozvedený a má podmínku za neplacení výživného na první dítě.
Od roku 2009 nepravidelně přispíval na domácnost až úplně přestal.Na syna mi také nepřispívá nic, tak jsme to řešili přes sociálku.
Ale maminka mu dala trvalý pobyt, tak nám bylo řečeno, že mu musí najít náhradní bydlení, kdyby ho chtěla vystěhovat a ani se o nás dál nezajímali.
To nepřipadá v úvahu, protože je momentálně nezaměstnaná. Tak se náš problém začal prohlubovat.
Přidalo se k tomu také psychické týrání (dalo by se to i hodnotit jako domácí násilí) nás obou i postiženého syna, neustálé ponižovaní a další.
Prostě se z bytu nehne!
Dospělo to tak daleko, že se nepravidelně platilo i nájemné a hrozí nám vystěhování z bytu.
Druh se nám jen vysmívá a snad si ani nechce uvědomit, jaké to bude mít následky. On si vždycky najde jinou oběť a půjde o dům dál, ale co my?
O syna se od narození nezajímá, má syna jen jako hračku a hlavně před úředníky a sousedy se přetvařuje jaký je bezva otec, ale o jeho potřebách neví vůbec nic.
Psychicky jsem už vyčerpaná a nevím jak postupovat dál.
K soudu o svěření dítěte do péče a výživné budu moci až tehdy, nebudeme - li ve společné domácnosti s druhem, protože bývá agresivní a máme strach z jeho reakce.
Problémy byly velmi podobné už v minulém vztahu.
Chtěla bych se tedy zeptat, jestli bych neměla nárok jako matka s postiženým synem na městský byt a hlavně ta nejdůležitější otázka:
Kdyby nás vystěhovali na ubytovnu pro sociálně slabé, jestli by vzhledem k synově diagnóze mi ho nemohli vzít, pro nevyhovující bytové podmínky?
Moc mě to trápí, mám jenom jeho a jsem v pasti, ze které nevím jak se dostat.
Syn potřebuje celodenní péči a já proto nemohu jít do práce ani na částečný úvazek a matka je zdravotně znevýhodněná, tak se o něj nemůže celý den starat, kdybych práci našla.

 


Z POHLEDU PRÁVNIČKY:

Úmluva o právech dítěte ukládá státům mimo jiné povinnost při všech činnostech týkajících se dítěte brát v úvahu plně a přednostně jeho zájmy a jedním ze zájmů dítěte je žít pokud možno v rodinném prostředí a pokud možno v kontaktu s rodiči a sourozenci. Zákon o rodině upravuje v této souvislosti zejména vztahy mezi rodiči
a dětmi, rodičovskou zodpovědnost a zasáhnout do rodičovské zodpovědnosti může v podstatě jen soud a to ze závažných důvodů. Preference rodiny před ústavní péčí je dlouhodobě deklarovaným krédem většiny politiků několika posledních vlád a to i napříč politickým spektrem...Teoreticky by neutěšená bytová situace neměla být důvodem k odebrání dítěte z rodiny. Obratťe se na na odbor bytový, dále na odbor sociální v místě Vašeho bydliště a samozřejmě na Orgán sociálně právní ochrany dětí, aby Vám kompetentní úředníci pomohli Vaši svízelnou situaci řešit.
K otázce ohledně přidělení bytu: Každá městská část v Praze má svěřený bytový fond v lokalitě své působnosti, kde průběžně dochází k uvolňování obecních bytů, které jsou pronajímány občanům v naléhavých a opodstatněných případech. Žadatel nesmí být vlastníkem nebo nájemcem jiného bytu či nemovitosti sloužící k trvalému bydlení a musí mít trvalé bydliště na území Prahy. Ve vašem případě byste mohla mít vzhledem k postižení syna možnost žádat i o byt zvláštního určení. Podejte tedy žádost o byt k úřadu příslušné městské části (zpravidla odbor bytový) dle místa trvalého bydliště. Doložte svou sociální situaci a synův zdravotní stav. Následně dojde k zaevidování Vaší žádosti - do 30 dnů od podání žádosti a pak následuje projednání a schválení žádosti. Výsledek závisí na jednání bytové komise úřadu příslušné městské části, ale šanci uspět rozhodně máte.

Mgr. Kateřina Vítová

Z POHLEDU SOCIÁLNÍ PRACOVNICE:

Dotaz je složitý - klikatý. Obsahuje mnoho jednotlivých problémů.
Pokud jde o ztrátu bytu, ta hrozí z pohledu práva babičce dítěte - u ní matka bydlí.
Babička by tedy měla začít rozplétat příčiny situace. Ona určuje, kdo v bytě může bydlet a kdo nikoliv. Může podat návrh na zrušení trvalého pobytu druha v bytě. Bydlí zde podle mého názoru bez právního důvodu.

Sociální byty jsou v omezeném množství k dispoizici zpravidla ve větších obcích a městech. Obce a města s nimi disponují - matka se musí dotázat v bydlišti, zda zde byty jsou a jaké jsou předpoklady, že na byt dosáhne - ona se synem. Prvním krokem je pak podání žádosti o byt.

V každém případě by matka měla - za pomoci OPSPOD
( OSPOD - orgán sociálně právní ochrany dětí - najít je ho možné nejlépe přes portál státní správy - www.portal.gov.cz.
Zde najedete na mapku kraje a otevřou se všechny obecní úřady.
OSPOD sídlí vždy v obci s rozšířenou působností. Když rozkliknete obec s rozšířenou působností, tak se Vám otevře celý správní obvod - které obce tam patří a pro koho tedy OSPOD vykonává agendu.
Obce s rozšířenou působností jsou městské úřady /ne tedy všechny/ a vykonávají na svěřeném úseku státní správu /plní funkce státu/. OSPOD jsou zpravidla zařazené na sociálních odborech nebo na odborech soc. věcí a zdravotnictví a na internetových stránkách jednotlivých městských úřadů jsou adresy a telefonní čísla úřadu a jeho zaměstnanců - lze dohledat až po pracovníky OSPOD.  - pozn.red.)
podle trvalého místa bydliště - řešit podání návrhu na soud na provedení úpravy výkonu rodičovské zodpovědnosti k synovi s tím, že otec neplní vyživovací povinnost k dítěti a předpokládám, že ani neexistuje vedení společné domácnosti osob v bytě. Soudní rozhodnutí by podle mého názoru přineslo matce "body" pro přidělení bytu, zlepšení pořadí v seznamu čekatelů na byt. Nejde o nárok na byt - vynutitelný ze zákona.

Pokud by se stalo, že by matka neměla s dítětem kde bydlet, připadá do úvahy řešení vyhledat možnost bydlení v azylovém domě - zařízení. Opět zde může pomoci OSPOD, který matce sdělí, kde se má o bydlení zajímat, může pobyt v AD také zprostředkovat.
Naše zkušenost je taková, že míst v AD je málo. Tlak na přijetí je v poslední době silný. Není rozumné čekat do poslední chvíle.

Ivana Mikulášková,
sociální pracovnice OSPOD Blansko


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

9.3.2011

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359