Asekol_cervene_k_965x100px__04

JE REÁLNÉ ZVÝŠENÍ ALIMENTŮ?

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Mám dvě děti (13, 10 let), soud mi vyměřil alimenty na obě děti 4500,- Kč. Jelikož soud proběhl bez přítomnosti otce (nikdo ho nemohl najít), byla určena tato částka. Je tomu již 4 roky. Za tuto dobu byl dluh 148 tis. Teď na podzim 2010 proběhl soud po podání TR. Otce policie našla. Uložil mu splacení dluhu podle svých možností do 1 roku od rozsudku. Teď již podruhé zaplatil tak jak má (4500.- Kč). Dluh zatím nesplácí! Dostal podmínku 1 rok na 4 roky odklad..nebo jak se to říká. Myslím, že 4500.- je málo, tak chci zažádat o zvýšení. Pracuje jako kuchař (v Praze), bohužel na černo. Výdělek má 20 tis. čistého. U soudu ale nahlásil, kde pracuje. Teď když musí splatit i dluh, našel si ještě jednu práci (taky na černo). Chci zažádat o zvýšení alimentů na 7000.- Kč. On má znova rodinu (Oženil se. Já s ním nikdy sezdaná nebyla). S novou ženou děti nemá (ona má 2, z toho jedno postižené). Já jsem vdaná a jsem na RP. Mám dítě 15. měs. Chci se zeptat, jestli soud bude přihlížet k tomu, že celý rok měl výdělek na to, aby mi splatil dluh 148 tis + 4500.- měsíční výživné. On bude určitě tvrdit, že na zvýšení nemá příjem. Jiným způsobem se na placení za děti nepodílí (narozeniny, vánoce, svátky, prázdniny, kroužky, zdrav. stav..) Děti nenavštěvuje, jelikož se k nim nehlásil nikdy a teď ani nechci, aby ho znaly. Nikdy neprojevil zájem. Posuzuje se i příjem mého muže? Má příjem kolem 22 tis. čistého. Bude zvýšení z vašeho pohledu problém nebo je to reálné?


Pro posouzení, zda je reálné zvýšení příjmů je důležité, z jakých příjmů a poměrů soud vycházel při poslední úpravě výživného. V rámci odpovědí na dotazy vždy zdůrazňuji, že soud při úpravě výživného vychází z celé řady rozhodujících skutečností a proto nelze pouze z výše příjmů povinného rodiče říct, zda je zvýšení výživného reálné. Nicméně podání návrhu na zvýšení výživného rozhodně důvodné je, neboť od poslední úpravy došlo ke zvýšení potřeb dětí již jen tím, že poslední úprava proběhla před čtyřmi roky. Dále je významné i to, že vy máte další vyživovací povinnost. Soud bude přihlížet i k příjmům vašeho manžela, ovšem jelikož jsou děti ve vaší péči, není tato skutečnost až tolik rozhodující. Pokud jde o dluh otce na výživném, tato skutečnost je významná především v trestním řízení. V rámci řízení o zvýšení výživného soud k tomuto samozřejmě přihlédne, ale samotné rozhodování o úpravě výživného to neovlivňuje, neboť máte možnost vymáhat výživné exekučně. Pomoc při vymáhání vám mohu poskytnout bezplatně, informace naleznete zde na stránkách azrodina.cz.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

11.3.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359