BRÁNĚNÍ VE STYKU S DCEROU
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, Ivana Mikulášková
Mám dotaz ohledně dcery, které je osm let. Jsem rozvedený, ale nemám soudně určené, kdy se mohu s dcerou stýkat, s exmanželkou jsme se domluvili na každém druhém víkendu. Ze začátku bylo vše v pořádku, dceru jsme vídal pravidelně, ještě bych měl podotknout, že alimenty platím pravidelně, ale nyní si má exmanželka našla nového partnera a já dceru nesmím vídat, ani má matka ne, zabavila jí telefon a nesmí mít s námi žádný kontakt. Dcera mi občas zavolá tajně ze školy a ptá se mě, jestli jí ještě chci vidět,že jí ani nezavolám, na to samé se ptá i mé matky, babičko ty už si ani pro mě nepřijdeš. ( všichni jsme z jednoho města). Hlavně mě zaráží, jelikož manželka pracuje na směny a její partner jezdí kamionem, kdo dceru hlídá v jejich nepřítomnosti. Dcera tvrdí, že o víkendu jezdí s nim, ale musí být schovaná za sedačkama. Má matka už jí také potkala, jak jí mává z kamionu. Když mé exmanželce voláme, tvrdí, že nebudou doma, že někam jedou, že dcera marodí a podobné výmluvy. Přece není normální, aby takhle malou holku svěřovala úplně cizímu chlapovi. Jsme zoufalí, nevíme, zda to máme řešit soudně, nebo jakým způsobem.
Z POHLEDU PRÁVNIČKY:
Pro vás i pro dceru je důležité, abyste spolu zůstali v kontaktu, zejména když dcera o to projevuje zájem. Pokud není domluva s exmanželkou možná, podejte co nejdříve návrh na soud na úpravu styku s dcerou. Na základě vydaného rozhodnutí je možné se umožnění setkání s dcerou po exmanželce domáhat, bez soudního rozhodnutí to možné není a vše závisí na domluvě. Vzhledem k tomu, že vydání soudního rozhodnutí může trvat dlouhou dobu, zejména pokud by nařízení styku exmanželka bránila, můžete využít možnosti podat návrh na vydání předběžného opatření. O tomto návrhu rozhoduje soud bez nařízení jednání do týdne. Právě s ohledem na skutečnost, že soud rozhoduje bez jednání, je třeba návrh sepsat důkladně a přiložit listinné důkazy, pokud je to možné. Dále máte možnost ještě před podáním návrhu na soud navštívit sociální pracovnici na městském úřadě, orgán péče o děti. Sociální pracovnice má možnost exmanželku vyzvat k umožnění styku bez soudního jednání. Zde vám také mohou poskytnout pomoc při podání návrhu na soud, v případě podání návrhu na předběžné opatření však doporučuji obrátit se spíše na advokáta. Podrobnější informace ohledně návrhu na vydání předběžného opatření naleznete v odpovědích na dřívější dotazy.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Z POHLEDU SOCIÁLNÍ PRACOVNICE:
Pokud nefunguje mimosoudní /zatím ústně dojednaná /dohoda rodičů o styku otce s dcerou, doporučuji, abyste využili zákonné možnosti. Otec se buď obrátí na příslušný OSPOD ( OSPOD - orgán sociálně právní ochrany dětí - najít je ho možné nejlépe přes portál státní správy - www.portal.gov.cz.
Zde najedete na mapku kraje a otevřou se všechny obecní úřady.
OSPOD sídlí vždy v obci s rozšířenou působností. Když rozkliknete obec s rozšířenou působností, tak se Vám otevře celý správní obvod - které obce tam patří a pro koho tedy OSPOD vykonává agendu.
Obce s rozšířenou působností jsou městské úřady /ne tedy všechny/ a vykonávají na svěřeném úseku státní správu /plní funkce státu/. OSPOD jsou zpravidla zařazené na sociálních odborech nebo na odborech soc. věcí a zdravotnictví a na internetových stránkách jednotlivých městských úřadů jsou adresy a telefonní čísla úřadu a jeho zaměstnanců - lze dohledat až po pracovníky OSPOD. - pozn.red.) a zde požádá o sjednání mimosoudní dohody o styku. Takovou službu pracovníci OSPOD poskytují. Pokud nikoliv, pak otci aspoň doporučí jiné pracoviště, které v regionu takovu pomoc dětem dělá - třeba poradna.
Když nedojde k sjednání mimosoudní dohody o styku, je na řadě druhá možnost - podání návrhu na soud, aby styk upravil.
K otázce doplnění rodiny matkou o nového přítele kamioňáka sděluji, že je třeba problém vidět i tak, že i otec může v budoucnu mít přítelkyni a dcera bude muset akceptovat dalšího člověka, který s ní bude mít kontakt - bude nepřímo ovlivňovat výchovné prostředí u otce.
Je ale jistě je rizikové a podle mě i výchovně ne dobré, pokud je to pravda, že dcera jezdí v kamionu s přítelem matky, když ten hlídá. V této době by mohl pohlídat dceru otec nebo jeho rodina - třeba babička. Tuto připomínku ke způsobu zajištění dohledu nad dcerou by měl otec sdělit pracovníkům OSPOD a požádat je, aby to s matkou projednali.
Bylo by jistě možné upozornit na černou pasažérku i zaměstnavatele otce /pokud ho má/, ale takové řešení vidím jako poslední možnost v situaci, kdy by mohlo dojít třeba i ke ztrátě zaměstnání přítele matky. To by bylo tvrdé vůči němu i doplněné rodině matky.
Ivana Mikulášková, sociální pracovnice OSPOD Blansko
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
11.3.2011