Asekol_cervene_k_965x100px__04

BRÁNĚNÍ VE STYKU S DCEROU

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, Ivana Mikulášková

Mám dotaz ohledně dcery, které je osm let. Jsem rozvedený, ale nemám soudně určené, kdy se mohu s dcerou stýkat, s exmanželkou jsme se domluvili na každém druhém víkendu. Ze začátku bylo vše v pořádku, dceru jsme vídal pravidelně, ještě bych měl podotknout, že alimenty platím pravidelně, ale nyní si má exmanželka našla nového partnera a já dceru nesmím vídat, ani má matka ne, zabavila jí telefon a nesmí mít s námi žádný kontakt. Dcera mi občas zavolá tajně ze školy a ptá se mě, jestli jí ještě chci vidět,že jí ani nezavolám, na to samé se ptá i mé matky, babičko ty už si ani pro mě nepřijdeš. ( všichni jsme z jednoho města). Hlavně mě zaráží, jelikož manželka pracuje na směny a její partner jezdí kamionem, kdo dceru hlídá v jejich nepřítomnosti. Dcera tvrdí, že o víkendu jezdí s nim, ale musí být schovaná za sedačkama. Má matka už jí také potkala, jak jí mává z kamionu. Když mé exmanželce voláme, tvrdí, že nebudou doma, že někam jedou, že dcera marodí a podobné výmluvy. Přece není normální, aby takhle malou holku svěřovala úplně cizímu chlapovi. Jsme zoufalí, nevíme, zda to máme řešit soudně, nebo jakým způsobem.


Z POHLEDU PRÁVNIČKY:

Pro vás i pro dceru je důležité, abyste spolu zůstali v kontaktu, zejména když dcera o to projevuje zájem. Pokud není domluva s exmanželkou možná, podejte co nejdříve návrh na soud na úpravu styku s dcerou. Na základě vydaného rozhodnutí je možné se umožnění setkání s dcerou po exmanželce domáhat, bez soudního rozhodnutí to možné není a vše závisí na domluvě. Vzhledem k tomu, že vydání soudního rozhodnutí může trvat dlouhou dobu, zejména pokud by nařízení styku exmanželka bránila, můžete využít možnosti podat návrh na vydání předběžného opatření. O tomto návrhu rozhoduje soud bez nařízení jednání do týdne. Právě s ohledem na skutečnost, že soud rozhoduje bez jednání, je třeba návrh sepsat důkladně a přiložit listinné důkazy, pokud je to možné. Dále máte možnost ještě před podáním návrhu na soud navštívit sociální pracovnici na městském úřadě, orgán péče o děti. Sociální pracovnice má možnost exmanželku vyzvat k umožnění styku bez soudního jednání. Zde vám také mohou poskytnout pomoc při podání návrhu na soud, v případě podání návrhu na předběžné opatření však doporučuji obrátit se spíše na advokáta. Podrobnější informace ohledně návrhu na vydání předběžného opatření naleznete v odpovědích na dřívější dotazy.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Z POHLEDU SOCIÁLNÍ PRACOVNICE:

Pokud nefunguje mimosoudní /zatím ústně dojednaná /dohoda rodičů o styku otce s dcerou, doporučuji, abyste využili zákonné možnosti. Otec se buď obrátí na příslušný OSPOD ( OSPOD - orgán sociálně právní ochrany dětí - najít je ho možné nejlépe přes portál státní správy - www.portal.gov.cz.
Zde najedete na mapku kraje a otevřou se všechny obecní úřady.
OSPOD sídlí vždy v obci s rozšířenou působností. Když rozkliknete obec s rozšířenou působností, tak se Vám otevře celý správní obvod - které obce tam patří a pro koho tedy OSPOD vykonává agendu.
Obce s rozšířenou působností jsou městské úřady /ne tedy všechny/ a vykonávají na svěřeném úseku státní správu /plní funkce státu/. OSPOD jsou zpravidla zařazené na sociálních odborech nebo na odborech soc. věcí a zdravotnictví a na internetových stránkách jednotlivých městských úřadů jsou adresy a telefonní čísla úřadu a jeho zaměstnanců - lze dohledat až po pracovníky OSPOD.  - pozn.red.)
a zde požádá o sjednání mimosoudní dohody o styku. Takovou službu pracovníci OSPOD poskytují. Pokud nikoliv, pak otci aspoň doporučí jiné pracoviště, které v regionu takovu pomoc dětem dělá - třeba poradna.
Když nedojde k sjednání mimosoudní dohody o styku, je na řadě druhá možnost - podání návrhu na soud, aby styk upravil.
K otázce doplnění rodiny matkou o nového přítele kamioňáka sděluji, že je třeba problém vidět i tak, že i otec může v budoucnu mít přítelkyni a dcera bude muset akceptovat dalšího člověka, který s ní bude mít kontakt - bude nepřímo ovlivňovat výchovné prostředí u otce.
Je ale jistě je rizikové a podle mě i výchovně ne dobré, pokud je to pravda, že dcera jezdí v kamionu s přítelem matky, když ten hlídá. V této době by mohl pohlídat dceru otec nebo jeho rodina - třeba babička. Tuto připomínku ke způsobu zajištění dohledu nad dcerou by měl otec sdělit pracovníkům OSPOD a požádat je, aby to s matkou projednali.

Bylo by jistě možné upozornit na černou pasažérku i zaměstnavatele otce /pokud ho má/, ale takové řešení vidím jako poslední možnost v situaci, kdy by mohlo dojít třeba i ke ztrátě zaměstnání přítele matky. To by bylo tvrdé vůči němu i doplněné rodině matky.

Ivana Mikulášková, sociální pracovnice OSPOD Blansko


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

11.3.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359