Asekol_cervene_k_965x100px__04

BYDLÍME V ČR, ALE MANŽEL PRACUJE V EU - NÁROK NA RODIČOVSKÉ DÁVKY?

Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ a KM SSP Praha 6

DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na PPM a RP v případě, že můj dosavadní zaměstnavatel zruší firmu v Čechách. Bydlíme v Čechách, pořídili jsme si i dům, tak tu nejsme pouze hlášeni k trvalému pobytu. Manžel pracuje v EU, ale skoro denně dojíždí přes hranice a ještě ke všemu není občan ČR ale Slovenska a v Čechách má jen přechodný pobyt.
Při první rodičovské dovolené jsem musela přinést na ÚP potvrzení o trvání zaměstnání a RP mi byl nadále po 1.5.2010 vyplácen.
Jelikož ještě uvažujeme o dalším dítěti, ale můj zaměstnavatel pravděpodobně firmu zruší v několika příštích letech, hrozí mi, že mi pracovní poměr během MD skončí. Jak je to potom s nárokem na PPM a RP? Pokud to dobře chápu, je středem zájmu rodiny ČR, pokud zde bydlíme a bydlí zde i dítě?


Podle údajů v dotazu je tazatelka dosud zaměstnaná. Podle ustanovení § 19 odst. 4 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další PPM z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje za denní vyměřovací základ (dále jen DVZ) DVZ zjištěný pro výpočet předchozí PPM, pokud je vyšší než DVZ zjištěný pro výpočet další PPM.

Pokud zaměstnání bude dále trvat, vznikne nárok na další PPM, pokud dojde k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství do 4 let věku prvního dítěte.
K nástupu na PPM může dojít v období 8 - 6 týdnů před očekávaným datem porodu.

Pokud zaměstnání skončí a v době skončení pracovního poměru bude tazatelka těhotná, začne plynout ochranná lhůta v délce 180 dnů. Pokud v této lhůtě dojde k nástupu na PPM, vznikne nárok na výplatu PPM. V této souvislosti by mohlo při posouzení nároku na PPM přicházet v úvahu i posouzení, zda je ČR středem zájmu žadatelky, jak píše ve svém dotazu. To se však vždy posuzuje se zřetelem na okolnosti konkrétního případu a vychází se samozřejmě i z toho, zda v ČR se svým dítětem bydlí.

Pokud v době skončení pracovního poměru nebude tazatelka těhotná nebo nebudou splněny podmínky pro vznik nároku na PPM, bude mít nárok ode dne porodu na rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě bez možnosti volby (pokud bude splňovat podmínky pro přiznání rodičovského příspěvku podle zákona o státní sociální podpoře).

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz

Jestli tazatelka nebude mít zaměstnavatele, jediný stát zaměstnání bude stát zaměstnání otce (dávky poskytovány z různých důvodů) - prioritní k vyplácení bude stát zaměstnání otce, vzhledem k tomu, že zájmy rodiny jsou soustředěny v ČR, ČR je sekundárně kompetentní z důvodu skutečného bydliště a vyplatí vyrovnávací doplatek, je-li v ČR dávka vyšší.
Jestli tazatelka bude mít zaměstnavatele, tj. 2 státy zaměstnání (dávky poskytovány ze stejných důvodů), prioritní k vyplácení je stát bydliště dětí.
Jestli tazatelka nebude mít zaměstnavatele, nebude mít nárok na PPM, bude mít nárok rovnou od porodu na rodičovský příspěvek ve 4 leté variantě.

KM SSP Praha 6


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

15.3.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359