Asekol_cervene_k_965x100px__04

DRŽENÍ MÍSTA ZAMĚSTNAVETELEM V PŘÍPADĚ ADOPCE

Autor: odpověď - JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s.

DOTAZ Z PORADNY - Jak dlouho mi zaměstnavatel musí ze zákona držet místo, kdybych si adoptovala 2leté dítě? Na kursu nám bylo řečeno, že bych nastoupila na klasickou mateřskou a mohla si vybrat nějakou variantu rodičovského příspěvku, že je to prodlouženo na věk do 7let dítěte. Chápu to správně, že by mi zaměstnavatel musel držet místo např. 3 roky tj. do věku dítěte 5let?


Související předpisy:
§ 38, 40, 52-54,191,197 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.

Odpověď:
Mateřská dovolená (dále jen „MD") a rodičovská dovolená (dále jen „RD") a rodičovský příspěvek (dále jen „RP") jsou samostatné na sobě nezávislé právní instituty. MD a RD jsou důležité osobní překážky v práci na straně zaměstnance, které upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce . RP upravuje § 30 - 31 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. RP lze za podmínek stanovených v § 30 odst. 1 poskytovat až do 7 let věku, ovšem jen v případě, že se jedná o dítě dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené. Obvykle se poskytuje do 4 let věku dítěte. Je pravda, že se RP zpravidla poskytuje po dobu, kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají RD, což však neznamená, že se délka RD a doba pobírání RP kryjí. To platí i v případě převzetí dítěte.
Čerpání MD a RD při převzetí dítěte upravuje § 197 ZP. Právo na MD a RD má též zaměstnankyně nebo zaměstnanec, kteří převzali dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu nebo dítě, jehož matka zemřela. MD se poskytuje zaměstnankyni od převzetí dítěte po dobu 22 týdnů (31 týdnů při převzetí 2 nebo více dětí), nejdéle však do dne, kdy dítě dosáhne věku 1 roku. Ve vašem případě proto přichází v úvahu jen RD. Ta se podle § 197 odst. 3 poskytuje ode dne převzetí dítěte do dne, kdy dítě dosáhne věku 3 let (pokud zaměstnankyně čerpá MD, poskytuje se RD až po skončení této MD). Pokud bylo dítě převzato po dosažení věku 3 let, nejdéle však do 7 let jeho věku, přísluší RD po dobu 22 týdnů. Při převzetí dítěte před dosažením věku 3 let tak, že by doba 22 týdnů uplynula po dosažení 3 let věku, poskytuje se RD do uplynutí 22 týdnů ode dne převzetí.
Uvádíte, že byste převzala do péče (osvojila si) dítě ve věku 2 let. Pak by vám příslušela RD maximálně do 3 let věku dítěte. Pokud byste převzala dítě do péče méně než 22 týdnů před dosažením věku 3 let, RD by se vám poskytla do uplynutí 22 týdnů od dne převzetí dítěte. Po výše uvedenou dobu RD, která je překážkou v práci, je zaměstnavatel povinen omluvit vaši nepřítomnost v práci. Po opětovném nástupu do práce je povinen vás zaměstnat podle pracovní smlouvy. Tuto povinnost má zaměstnavatel vždy (§ 38 ZP) bez ohledu na délku trvání překážky v práci a poskytnutého pracovního volna. Pokud byste po uplynutí maximální délky RD chtěla i nadále zůstat s dítětem doma, musíte se zaměstnavatelem dohodnout, Poskytnutí pracovního volna nad rámec stanovený ZP závisí na rozhodnutí zaměstnavatele. Po dobu čerpání RD do 3 let věku dítěte (nebo do uplynutí 22 týdnů od převzetí dítěte, pokud bylo převzato méně než 22 týdnů před dosažením 3 let věku), platí až na výjimky zákaz výpovědi (§ 53 odst. 1 písm. d) ZP). Zákaz výpovědi by se nevztahoval jen na výpověď danou z důvodu, že se ruší zaměstnavatel nebo jeho část a z důvodu, že se přemísťuje zaměstnavatel nebo jeho část.
Závěrem ještě jednou upozorňuji na to, že čerpání pracovního volna bez náhrady mzdy nad rámec RD závisí jen na dohodě se zaměstnavatelem. Jestliže by zaměstnavatel nebyl ochoten vám další volno poskytnout, musela byste buď nastoupit zpět do zaměstnání nebo rozvázat pracovní poměr. Bez ohledu na délku poskytnutého volna máte po návratu do práce právo na přidělování práce podle pracovní smlouvy, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak.

JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz


Související odkazy:

PORADNA - RODIČ A PRÁCE

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

15.3.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359