DRŽENÍ MÍSTA ZAMĚSTNAVETELEM V PŘÍPADĚ ADOPCE
Autor: odpověď - JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s.
DOTAZ Z PORADNY - Jak dlouho mi zaměstnavatel musí ze zákona držet místo, kdybych si adoptovala 2leté dítě? Na kursu nám bylo řečeno, že bych nastoupila na klasickou mateřskou a mohla si vybrat nějakou variantu rodičovského příspěvku, že je to prodlouženo na věk do 7let dítěte. Chápu to správně, že by mi zaměstnavatel musel držet místo např. 3 roky tj. do věku dítěte 5let?
Související předpisy:
§ 38, 40, 52-54,191,197 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
Odpověď:
Mateřská dovolená (dále jen „MD") a rodičovská dovolená (dále jen „RD") a rodičovský příspěvek (dále jen „RP") jsou samostatné na sobě nezávislé právní instituty. MD a RD jsou důležité osobní překážky v práci na straně zaměstnance, které upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce . RP upravuje § 30 - 31 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. RP lze za podmínek stanovených v § 30 odst. 1 poskytovat až do 7 let věku, ovšem jen v případě, že se jedná o dítě dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené. Obvykle se poskytuje do 4 let věku dítěte. Je pravda, že se RP zpravidla poskytuje po dobu, kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají RD, což však neznamená, že se délka RD a doba pobírání RP kryjí. To platí i v případě převzetí dítěte.
Čerpání MD a RD při převzetí dítěte upravuje § 197 ZP. Právo na MD a RD má též zaměstnankyně nebo zaměstnanec, kteří převzali dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu nebo dítě, jehož matka zemřela. MD se poskytuje zaměstnankyni od převzetí dítěte po dobu 22 týdnů (31 týdnů při převzetí 2 nebo více dětí), nejdéle však do dne, kdy dítě dosáhne věku 1 roku. Ve vašem případě proto přichází v úvahu jen RD. Ta se podle § 197 odst. 3 poskytuje ode dne převzetí dítěte do dne, kdy dítě dosáhne věku 3 let (pokud zaměstnankyně čerpá MD, poskytuje se RD až po skončení této MD). Pokud bylo dítě převzato po dosažení věku 3 let, nejdéle však do 7 let jeho věku, přísluší RD po dobu 22 týdnů. Při převzetí dítěte před dosažením věku 3 let tak, že by doba 22 týdnů uplynula po dosažení 3 let věku, poskytuje se RD do uplynutí 22 týdnů ode dne převzetí.
Uvádíte, že byste převzala do péče (osvojila si) dítě ve věku 2 let. Pak by vám příslušela RD maximálně do 3 let věku dítěte. Pokud byste převzala dítě do péče méně než 22 týdnů před dosažením věku 3 let, RD by se vám poskytla do uplynutí 22 týdnů od dne převzetí dítěte. Po výše uvedenou dobu RD, která je překážkou v práci, je zaměstnavatel povinen omluvit vaši nepřítomnost v práci. Po opětovném nástupu do práce je povinen vás zaměstnat podle pracovní smlouvy. Tuto povinnost má zaměstnavatel vždy (§ 38 ZP) bez ohledu na délku trvání překážky v práci a poskytnutého pracovního volna. Pokud byste po uplynutí maximální délky RD chtěla i nadále zůstat s dítětem doma, musíte se zaměstnavatelem dohodnout, Poskytnutí pracovního volna nad rámec stanovený ZP závisí na rozhodnutí zaměstnavatele. Po dobu čerpání RD do 3 let věku dítěte (nebo do uplynutí 22 týdnů od převzetí dítěte, pokud bylo převzato méně než 22 týdnů před dosažením 3 let věku), platí až na výjimky zákaz výpovědi (§ 53 odst. 1 písm. d) ZP). Zákaz výpovědi by se nevztahoval jen na výpověď danou z důvodu, že se ruší zaměstnavatel nebo jeho část a z důvodu, že se přemísťuje zaměstnavatel nebo jeho část.
Závěrem ještě jednou upozorňuji na to, že čerpání pracovního volna bez náhrady mzdy nad rámec RD závisí jen na dohodě se zaměstnavatelem. Jestliže by zaměstnavatel nebyl ochoten vám další volno poskytnout, musela byste buď nastoupit zpět do zaměstnání nebo rozvázat pracovní poměr. Bez ohledu na délku poskytnutého volna máte po návratu do práce právo na přidělování práce podle pracovní smlouvy, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak.
JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
15.3.2011