KDY JE MOŽNÉ ŽÁDAT O ZVÝŠENÍ VÝŽIVNÉHO, PROKÁZÁNÍ PŘÍJMŮ, PŘÍJMY PARTNERA OTCE DÍTĚTE
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Po jak dlouhé době je možné požádat o zvýšení výživného? Žádost jsem podala v září 2009, červenec 2010 rozsudek, dcera nastupuje od září 2011 do prvního ročníku na gymnázium, může to být důvodem pro podání žádosti o zvýšení výživného? Nebo po jaké době od minulého rozsudku mohu podat žádost? Jaké mohu žádat důkazy na prokázání příjmů otce? Když byl otec zaměstnaný a k tomu podnikal, soud si nevyžádal jeho příjmy z podnikání, jen daňové přiznání, kde byly příjmy z podnikání eliminovány výdaji (za trvání manželství měl příjmy z podnikání v desítkách tisíc korun, po rozvodu to bylo necelých 1000 Kč měsíčně přiznaných v daňovém přiznání, i když podnikal dál) soud tedy vycházel z jeho platu, který ale naprosto neodpovídal jeho vzdělání a délce praxe. V současné době (od ledna 2011) otec omezil zaměstnanecký poměr a více času věnuje podnikání.
Otec dětí žije s přítelem, již několik let, s.r.o. ve kterém pracuje, patří jeho příteli, trvalé bydliště má napsáno v jeho bytě, s dětmi jezdí na prázdniny do jeho chaty, je možné žádat také příjmy jeho přítele? Sdílejí dlouhodobě jednu domácnost.
Žádost o zvýšení výživného je možné podat v případě, že dojde k významné změně poměrů na straně oprávněného nebo povinného, která změnu odůvodňuje. Takovou změnou je i samo plynutí času, obecně lze říct, že doba tří let od posledního rozhodnutí o úpravě výživného. Nicméně vy uvádíte, že dcera nastoupila na gymnázium, což je také považováno za změnu poměrů, která podání návrhu na zvýšení výživného odůvodňuje. Zvýšení však můžete žádat nejdříve od právní moci posledního rozsudku.
Pokud jde o příjmy otce, v případě, že otec dosahoval v zaměstnání slušného příjmu a tohoto zaměstnání se svévolně vzdal, měl by soud vycházet z příjmů dosahovaných původně v zaměstnání. Pokud otec podniká a uvádí, že dosahuje minimálních příjmů, pak v případě, že nebude vycházet z příjmů z předchozího zaměstnání, jak jsem uvedla, je možné navrhovat, aby soud použil ust. § 85a zákona o rodině, podle kterého rodič, který má příjmy z jiné než závislé činnosti podléhající dani z příjmů, je povinen soudu prokázat své příjmy, předložit podklady pro zhodnocení svých majetkových poměrů a umožnit soudu zjistit i další skutečnosti potřebné pro rozhodnutí zpřístupněním údajů chráněných podle zvláštních předpisů. Nesplní-li rodič tuto povinnost, má se za to, že jeho průměrný měsíční příjem činí 12,7 násobek životního minima jednotlivce podle zvláštního právního předpisu. Navíc můžete navrhovat, aby soud zjistil průměrný příjem, který dosahují osoby se stejným typem vzdělání a praxe, jako otec.
Pokud jde o společnou domácnost otce s partnerem, pak soud má zjišťovat i příjmy a majetkové poměry osoby, žijících s povinným rodičem ve společné domácnosti. Dále připomínám, že při určování výživného nejsou u povinného rodiče rozhodné pouze příjmy, dosahované v zaměstnání či v podnikání, ale celkové majetkové poměry. To znamená, že je třeba zjistit, zda otec vlastní např. nemovitosti, osobní automobil či jiné hodnotnější věci, a dále je třeba zjišťovat i celkovou životní úroveň povinného rodiče.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
17.3.2011