Asekol_cervene_k_965x100px__04

KDY JE MOŽNÉ ŽÁDAT O ZVÝŠENÍ VÝŽIVNÉHO, PROKÁZÁNÍ PŘÍJMŮ, PŘÍJMY PARTNERA OTCE DÍTĚTE

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Po jak dlouhé době je možné požádat o zvýšení výživného? Žádost jsem podala v září 2009, červenec 2010 rozsudek, dcera nastupuje od září 2011 do prvního ročníku na gymnázium, může to být důvodem pro podání žádosti o zvýšení výživného? Nebo po jaké době od minulého rozsudku mohu podat žádost? Jaké mohu žádat důkazy na prokázání příjmů otce? Když byl otec zaměstnaný a k tomu podnikal, soud si nevyžádal jeho příjmy z podnikání, jen daňové přiznání, kde byly příjmy z podnikání eliminovány výdaji (za trvání manželství měl příjmy z podnikání v desítkách tisíc korun, po rozvodu to bylo necelých 1000 Kč měsíčně přiznaných v daňovém přiznání, i když podnikal dál) soud tedy vycházel z jeho platu, který ale naprosto neodpovídal jeho vzdělání a délce praxe. V současné době (od ledna 2011) otec omezil zaměstnanecký poměr a více času věnuje podnikání.
Otec dětí žije s přítelem, již několik let, s.r.o. ve kterém pracuje, patří jeho příteli, trvalé bydliště má napsáno v jeho bytě, s dětmi jezdí na prázdniny do jeho chaty, je možné žádat také příjmy jeho přítele? Sdílejí dlouhodobě jednu domácnost.


Žádost o zvýšení výživného je možné podat v případě, že dojde k významné změně poměrů na straně oprávněného nebo povinného, která změnu odůvodňuje. Takovou změnou je i samo plynutí času, obecně lze říct, že doba tří let od posledního rozhodnutí o úpravě výživného. Nicméně vy uvádíte, že dcera nastoupila na gymnázium, což je také považováno za změnu poměrů, která podání návrhu na zvýšení výživného odůvodňuje. Zvýšení však můžete žádat nejdříve od právní moci posledního rozsudku.
Pokud jde o příjmy otce, v případě, že otec dosahoval v zaměstnání slušného příjmu a tohoto zaměstnání se svévolně vzdal, měl by soud vycházet z příjmů dosahovaných původně v zaměstnání. Pokud otec podniká a uvádí, že dosahuje minimálních příjmů, pak v případě, že nebude vycházet z příjmů z předchozího zaměstnání, jak jsem uvedla, je možné navrhovat, aby soud použil ust. § 85a zákona o rodině, podle kterého rodič, který má příjmy z jiné než závislé činnosti podléhající dani z příjmů, je povinen soudu prokázat své příjmy, předložit podklady pro zhodnocení svých majetkových poměrů a umožnit soudu zjistit i další skutečnosti potřebné pro rozhodnutí zpřístupněním údajů chráněných podle zvláštních předpisů. Nesplní-li rodič tuto povinnost, má se za to, že jeho průměrný měsíční příjem činí 12,7 násobek životního minima jednotlivce podle zvláštního právního předpisu. Navíc můžete navrhovat, aby soud zjistil průměrný příjem, který dosahují osoby se stejným typem vzdělání a praxe, jako otec.
Pokud jde o společnou domácnost otce s partnerem, pak soud má zjišťovat i příjmy a majetkové poměry osoby, žijících s povinným rodičem ve společné domácnosti. Dále připomínám, že při určování výživného nejsou u povinného rodiče rozhodné pouze příjmy, dosahované v zaměstnání či v podnikání, ale celkové majetkové poměry. To znamená, že je třeba zjistit, zda otec vlastní např. nemovitosti, osobní automobil či jiné hodnotnější věci, a dále je třeba zjišťovat i celkovou životní úroveň povinného rodiče.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

17.3.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359