Asekol_cervene_k_965x100px__04

VÝPOČET NÁROKU NA PŘÍDAVKY NA DÍTĚ

Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová, KM SSP Olomouc

DOTAZ Z PORADNY - Ráda bych věděla jak se počítá nárok na přídavky na dítě, které částky se do vyměřovacího základu započítávají: rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, sociální příplatek a samotné vyplacené přídavky na děti? Na poslední formulář při žádosti o přídavky vyplňoval zaměstnavatel manželovi odvedené pojištění, o které pojištění se jedná? Sociální a zdravotní, které odvedl manžel? Pokud mám i já přivýdělek k rodičovskému příspěvku, bude se mi počítat také zaplacené pojistné? Co když mám ještě dohodu o PP, kde odvody nejsou? Jak se počítá výše přídavků z těchto odvodů? Také by mě zajímalo, co všechno nám navýší rozhodnou částku pro výpočet, manžel nemá vyplacené bonusy na děti u zaměstnavatele, podává pak daňové přiznání, dostane zpět většinou celou zaplacenou daň a bonusy na děti, započítává se celá tato částka? Protože pokud by je měl přímo od zaměstnavatele, v přehledu, kde je pouze odvedené pojistné se nepromítnou. Zajímal by mě způsob výpočtu, protože například v roce 2011 mám ještě RP i přídavky a zároveň přivýdělek, ale ten mám na dobu určitou. V roce 2012 nebudu mít ani RP a skončí mi smlouva na přivýdělek, zároveň zřejmě nebudeme mít nárok na přídavky. Máme 3 děti 12,7,3 roky v té době 13,8,4 a prostřední dítě má velké problémy se zvládnutím učiva ve škole, přemýšlím o možnosti učit dítě doma. Ráda bych s ním zůstala doma, budu mít tedy děti, které budou v odpovídajícím věku, abych s nimi mohla být doma a zároveň neplatila pojištění, nebudu mít nárok vůbec na nic a manželův příjem pokryje pouze náklady na bydlení, splátku hypotéky a výdaje ve škole. Jaké možnosti budeme mít, nárok na přídavky při tak velké změně finanční situace se obnovit nemůže? Jak zjistím, jestli budu mít nárok na přídavky při výpočtu z odvedeného pojištění? Co připočítám z daňového přiznání, jak s bonusy za děti?


Nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, jestliže rozhodný příjem v rodině nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,40. Nárok se posuzuje vždy v období od 1.10. do 30.9. následujícího kalendářního roku a příjem, který se posuzuje, je příjem za kalendářní rok, který tomuto období předchází. Příklad: nyní „běží" období od 1.10.2010 do 30.9.2011. Rozhodným příjmem je příjem za rok 2009. Od 1.10.2011 to pak bude příjem za rok 2010.
Co všechno, tzn. jaké druhy příjmů se započítávají pro stanovení nároku na dávku, je uvedeno v §5 zákona o státní sociální podpoře. Co se týká Vašich konkrétních otázek: 1) odvedené pojištění, které potvrzoval Vašemu manželovi zaměstnavatel - ano jedná se o úhrn pojistného, které je povinen platit zaměstnanec sám za sebe a toto pojistné je potřeba od příjmů odečíst. Protože v „daňovém přiznání" se tato položka neobjevuje, musí ji i zaměstnancům, kteří sami podávají „daňové přiznání", potvrzovat zaměstnavatelé. Osobám samostatně výdělečně činným částky zaplacené na pojistné potvrzují OSSZ a zdravotní pojišťovny. 2) Tzv. bonusy na děti nejsou příjmem započitatelným pro účely dávek státní sociální podpory. 3) Tzv. vratka daně je započitatelným příjmem pro účely dávek státní sociální podpory. 4) Do příjmů se z dávek státní sociální podpory pro účely stanovení nároku na přídavek na dítě započítává vyplacený rodičovský příspěvek. 5) Váš přivýdělek: z Vašeho dotazu není zcela zřejmé, zda pracujete pouze na dohodu o provedení práce nebo máte ještě další činnost. Dohoda o provedení práce nezakládá účast na pojištění, tím pádem Vám z tohoto důvodu není co odečíst, neboť se nic neodvádí (kromě daně). Pokud máte ještě další pracovní činnost a z této činnosti je odváděno pojistné, tak tohle pojistné je potřeba odečíst (viz bod 1)). Na závěr: pokud oba s manželem podáváte na finanční úřad přiznání k dani, a ve formuláři „Doklad o výši ročního příjmu", který je potřeba přiložit k žádosti o přídavek na dítě, zaškrtnete kolonku, aby si úřad práce zjistil výši vašich příjmů na finančním úřadě sám, „sehrají se" mezi úřady elektronicky vaše roční příjmy očištěné od daně a daňového bonusu na děti. Sami pak doložíte potvrzení od svých zaměstnavatelů o zaplaceném pojistném (pokud bylo), aby vám mohlo být úřadem práce odečteno od příjmů. Vyplácení rodičovského příspěvku má úřad práce ve své kompetenci, takže pobírání rodičovského příspěvku nemusíte prokazovat.
Jak jsem již výše uvedla, přídavky na děti se posuzují vždy ve stanoveném období (i např. pouze po část tohoto období), takže se může stát, že v jednom roce (pozor, rokem se myslí od 1.10. do 30.9. následujícího roku) dětem nárok na tuto dávku vznikne a v dalším ne. Nic ale nebrání tomu, abyste si po uplynutí období, po které jste nárok neměli, podali novou žádost, neboť se nárok musí nově posoudit (s jinými příjmy).
Na úplný závěr bych chtěla poznamenat, že přídavky na děti, tím že se vypočítávají z příjmů za předcházející rok, nereagují na současnou finanční situaci rodiny. Na tu lépe reaguje příspěvek na bydlení http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni.

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

18.3.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359