Asekol_cervene_k_965x100px__04

PROBLÉM S VYCHÁZKAMI PŘI NESCHOPENCE V TĚHOTENSTVÍ

Autor: odpověď - Kateřina Červená, LLP

DOTAZ Z PORADNY - Nevím co mám dělat, když mi na gynekologické klinice odmítají upravit vycházky v pracovní neschopnosti. Všichni lékaři kliniky dávají vycházky na max. 4 hod denně, chtěla jsem prodloužení této doby a bylo mi odpovězeno, že to není v kompetenci lékaře, ale lékařky, která chodí posuzovat neschopnosti. Ta mi vysvětlila, že nemám
nárok na neomezené či delší vycházky než 6 hod denně (a to mě stálo hodinovou rozpravu...) a lékaři, kteří takto vycházky píší nepostupují podle zákona - argumentace, že v zákoně není uvedena maximální délka trvání byla zcela zbytečná, jelikož to tak není. Jednou mám neschopenku a tak ať jsem v podstatě ráda, že mám nějaké vycházky a pokud chci delší tak asi nemám důvod k neschopence. Neschopenku mi lékařka vystavila na základě toho, že dojíždím do zaměstnání a každodenní jízda mi nedělala dobře a snížená soustředěnost a nevolnosti mi nedovolili práci vykonávat v dostatečné kvalitě. Když jsem chtěla, aby mi ošetřující lékařka napsala rozhodnutí o nepovolení změny s uvedením konkrétních důvodů a mého zdravotního stavu (není mi známo, že by se vyskytovaly nějaké komplikace zabraňující mi pohyb venku) tak mi výše uvedená lékařka řekla, že to v žádném případě, že lékaři jsou tu od léčení a ne psaní papírů. V podstatě hodinový rozhovor skončil prodloužením vycházek na zmíněných 6 hodin. Nejde mi o to, že bych potřebovala být každodenně mimo domov, ale nechci být otrokem daných hodin a rozhodnutí jedné paní :(
Chtěla jsem se tedy zeptat, zda výše uvedená lékařka měla pravdu, že lékaři píšící vycházky např. od 8 do 20 hod. porušují zákon a v případě, že ne, co mám dělat krom extrémního řešení změny ošetřujícího lékaře (moje MUDR je velmi příjemná, ale bohužel o tomto na klinice nerozhoduje).


Standardní postup, jaký je potřeba zvolit při snaze dosáhnout změnu délky vycházek, začíná žádostí pacienta o změnu vycházek, o kterých by měl rozhodovat ošetřující lékař (ve Vašem případě lékařka). Pokud lékařka nevyhoví vaši žádosti o změnu vycházek, tak je povinna vydat vám toto své rozhodnutí písemně, pokud o to požádáte. Tato její povinnost je upravena v § 56 odst. 4 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění.
Pokud je podle vašeho názoru rozhodnutí o omezení vycházek či nepovolení změny vycházek bezdůvodné a nesprávné, můžete podat proti rozhodnutí opravný prostředek - návrh na přezkoumání lékařského posudku. Návrh se podává prostřednictvím ošetřující lékařky k vedoucímu zdravotnického zařízení. (Pokud lékařka nemá vedoucího, podává se návrh přímo ošetřující lékařce.) Návrh lze podat do 3 dnů ode dne prokazatelného obdržení rozhodnutí lékařky o vycházkách. Tento návrh však nemá odkladný účinek, to znamená, že rozhodnutí lékařky platí ode dne vystavení. Pokud Vám na základě opravného prostředku lékařka nebo vedoucí zdravotnického zařízení nevyhoví, postoupí návrh jako odvolání do 5 dnů od jeho doručení registrujícímu orgánu nebo zřizovateli.
Ve vašem případě, se můžete znovu pokusit obrátit se na lékařku a odvolávat se na její zákonnou povinnost. Pokud lékařka opět nebude postupovat v souladu s povinnostmi, které ji ukládá zákon, můžete zvážit podání stížnosti k vedoucímu zdravotnického zařízení.
Spolu se stížností podávanou k vedoucímu zdravotnického zařízení podejte i návrh na přezkoumání lékařského posudku. Měli byste dodržet třídenní lhůtu od rozhodnutí lékařky o nepovolení změny vycházek. Návrh tedy pošlete do tří dnů ode dne návštěvy, pokud vám znovu odmítne vydat rozhodnutí písemně.
V případě, že nebudete mít k dispozici písemné rozhodnutí lékařky o nepovolení změny vycházek, může vedoucí zdravotnického zařízení namítat, že v takovém případě se nemusí vašim návrhem ani zabývat. Věříme, že k tomu nedojde, ale pokud ano, doporučujeme vám obrátit se přímo na registrující orgán, který by měl o návrhu rozhodnout.
Zároveň v tomto případě můžete zvážit podání stížnosti k České lékařské komoře nebo ke zřizovateli (obvykle je jím kraj či ministerstvo zdravotnictví) nebo orgánu, který zdravotnické zařízení registroval. Bližší informace o stížnostech se dají nalézt zde: http://www.ferovanemocnice.cz/postup-pri-nespokojenosti-pacienta-29/stiznosti-273.html.

Kateřina Červená
právnička Ligy lidských práv

Více o právech pacientů se dočtete na stránkách www.ferovanemocnice.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

1.4.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359