11488786

DÍTĚ S AS - Mimořádné události, společenská setkání, výlety

Autor: Brenda Boyd

Mimořádné události mohou být někdy obtížně zvladatelné pro každé dítě. Jestliže připravujete nějakou mimořádnou událost, společenské setkání či výlet s dítětem s Aspergerovým syndromem (poruchou autistického spektra), musíte předpokládat, že:

Jestliže připravujete nějakou mimořádnou událost, společenské setkání či výlet, musíte předpokládat, že dítě s AS:
• odmítne spolupráci či účast
• bude v útočné nebo jinak problémové náladě
• bude nepříjemné, až hádavé
• bude mít nepřiměřené reakce a objeví se trapasy.
To může vést k tomu, že společenská setkání, výlety apod. se stanou utrpením či strašákem pro celou rodinu.

Takzvané mimořádné události

Když organizujeme prázdniny, návštěvu známých, rodinnou sešlost, setkání s přáteli či výlet, přejeme si, aby to byl pro naše dítě příjemný zážitek, a předpokládáme, že se bude chovat slušně. Bohužel, rodiče dítěte s AS brzy zjistí, že je to strastiplné období, kdy se dítě projevuje tím nejhorším způsobem.
Děti milují mimořádné události - už pouhá myšlenka, že se něco neobvyklého bude konat, v nich vyvolá vzrušení a radost, dlouhodobé těšení se. U dítěte s AS toto může vyvolat nadměrný stres, neboť vzrušující znamená pro něho totéž co nepředvídatelný a to v něm vyvolá úzkost.
Pocity radosti jsou tak vystřídány pocity strachu a děsu. Takže se nemůžeme divit, jestliže je dítě neochotné a zdráhavé. Jeho strach z neznámého dominuje nad příjemnými zážitky a dítě se nebaví. Tyto negativní zážitky mohou vést k začarovanému kruhu strachu, hrůzy a problémového chování.

Řešení problému

Pečlivé naplánování každé akce je základní strategií. Snažte se zjistit, co dělalo problémy naposledy, a vhodným způsobem připravte dítě tak, aby vědělo, co ho čeká.

Jednejte s ním na rovinu

Dejte dítěti najevo, že jeho úzkost a obtíže akceptujete a že jim rozumíte. Nepodceňujte případné problémy. Obtížné situace nelze předem odbýt slovy: To nebude tak zlé, to nic není, protože příště už vám dítě neuvěří.
Jestliže s ním jednáte na rovinu, bude vědět, že ho respektujete a důvěřujete mu. Například: Na tom večírku se ti určitě budou některé věci líbit, ale budou tam i některé situace pro tebe obtížné. Když tam přijedeme, bude tam asi kolem 15 lidí. Budou si mezi sebou povídat a bude tam velký hluk. Nejspíš ti to bude trochu vadit, ale doufám, že to zvládneš. K pohoštění budou také zákusky a džus, to máš rád.

Připravte si náhradní plán

Dítě potřebuje vědět, že si může vybrat, pokud nějaká situace bude pro něho neúnosná. Předem ho seznamte s náhradním programem: Až přijdou hosté, měl bys ses s každým přivítat. Byla bych moc ráda, kdybys s námi chvíli zůstal. Až to bude pro tebe únavné, můžeš jít do svého pokoje a dívat se na televizi.

Choďte včas

Pokud je pro dítě nějaká společenská událost těžká, přijďte tam před tím, než dorazí ostatní, aby se mohlo seznámit s prostředím. Dostavíte-li se poslední, dítě se musí najednou vyrovnat s prostředím i s mnoha novými lidmi, což je pro něho stresující.

Pochvalte ho

Dejte dítěti najevo, že danou situaci dobře zvládlo.

Signalizujte

Ve společnosti může být těžké rozpoznat, že dítě trpí přehnanou úzkostí, necítí se dobře a potřebuje pomoc. Těžko pak usměrníte jeho chování, které začne být nevhodné, či dokonce nepřijatelné, aniž byste vzbudili nežádoucí pozornost. Vymyslete si znamení pro určitou situaci. Někdy je vhodné předem upozornit hosty na toto znamení, protože je pak snadnější se omluvit a odejít.

 

Zdroj:

Výchova dítěte s AS, Brenda Boyd - Portál 2011, http://obchod.portal.cz/produkt/vychova-ditete-s-aspergerovym-syndromem/

Na AZ RODINA.cz zveřejněno 7.4.2011

Azrodina_portal_250x250
11499230

Za staré mobily do jihlavské ZOO

Děti uspořily recyklací 40 bazénů vody, za odměnu jedou do ZOO Soutěžní klání základních škol z celé republiky ve sběru mobilních telefonů proběhlo pod názvem Věnuj mobil a vyhraj výlet pro svou třídu. „Ze 121 škol bylo svezeno a předáno k recyklaci 9 412 kusů mobilních telefonů,“ uvedla Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, společnosti, která soutěž organizuje. „Děti ekologickou likvidací mobilů pomohly uspořit vodu, která by například více než čtyřicetkrát naplnila oba bazény sportovního multifunkčního objektu Evžena Rošického v Jihlavě,“ dodala Dana Duchečková, tisková mluvčí společnosti ASEKOL.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - DÍKY RADKOVI BANGOVI A AV MEDIA

Radek Banga inspiruje mladé lidi k životu bez drog, násilí a dalších variant rizikového chování. Program Když chceš, tak to dokážeš! mělo i díky AV MEDIA v letošním školním roce možnost slyšet téměř 9 000 žáků a studentů z celé České republiky.

Zlatý Ámos 2018 & Mlékárna Valašské Meziříčí

Podporou mladých lidí se Mlékárna Valašské Meziříčí zabývá dlouhodobě. Propaguje zdravý životní styl spojený s pohybem a vyváženým stravováním. Nechyběla tedy logicky ani při podpoře prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos, protože osobnost učitele považuje při výchově dětí za zcela zásadní. Svými produkty podpořila už krajové semifinále ve Zlínském kraji. Čerstvé kysané výrobky a jogurty nechyběly pak ani na celorepublikovém finále Zlatého Ámose. Voucher na zdravé a chutné produkty z Valašska si odnesl vítěz 25. ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky. Zlatým Ámosem se stal David Turek ze Základní školy v České Kamenici. Lucii Bakalovou pak vybrala dětská porota jako dětskou Ámosku, ta voucher od Mlékárny Valašské Meziříčí obdržela také. Zlatého Ámose vybrala porota v čele s Janem Cimickým na základě vystoupení ve finále, které přijeli podpořit nejen jeho žáci, ale i příznivci dalších pěti finalistů. Finálové kolo moderoval známý tanečník a moderátor Jan Onder.

Bambini litera 2018. Když děti píšou pohádky

Rodí se další výjimečná pohádková knížka – výsledek již třetího ročníku soutěže pro malé spisovatele Bambini litera. Zapojit se do ní mohou žáci prvního stupně základních škol, kteří mají fantazii a chuť promítnout ji do příběhů. Co je na Bambini litera úžasné? Děti, které dosud psaly pohádky jen tak pro radost „do šuplíku“, je mohou ukázat ostatním v knížce, která se i letos objeví na předvánočním trhu.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

PODÍVEJTE SE NA VIDEOKLIP JIŽNÍ SPOJKA

Je lepší dvojka nebo trojka?

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

FIRMY MOHOU RECYKLACÍ POMOCI DĚTEM Z DĚTSKÝCH DOMOVŮ

ASEKOL ODSTARTOVAL PROJEKT VĚNUJ POČÍTAČ. Nezisková organizace ASEKOL od července spustila dlouhodobý projekt Věnuj počítač. Jde o akci na podporu sběru a recyklace počítačů a notebooků z firem po celé České republice. Firmy podle výzkumu totiž až v 80 % případů nakupují nové zařízení mnohem dříve, než staré skutečně doslouží. Tyto funkční přístroje chce ASEKOL po repasování předávat dětem z dětských domovů. Navíc zapojené firmy obdrží i certifikát společenské odpovědnosti.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05