DÍTĚ S AS - Mimořádné události, společenská setkání, výlety

Autor: Brenda Boyd

Mimořádné události mohou být někdy obtížně zvladatelné pro každé dítě. Jestliže připravujete nějakou mimořádnou událost, společenské setkání či výlet s dítětem s Aspergerovým syndromem (poruchou autistického spektra), musíte předpokládat, že:

Jestliže připravujete nějakou mimořádnou událost, společenské setkání či výlet, musíte předpokládat, že dítě s AS:
• odmítne spolupráci či účast
• bude v útočné nebo jinak problémové náladě
• bude nepříjemné, až hádavé
• bude mít nepřiměřené reakce a objeví se trapasy.
To může vést k tomu, že společenská setkání, výlety apod. se stanou utrpením či strašákem pro celou rodinu.

Takzvané mimořádné události

Když organizujeme prázdniny, návštěvu známých, rodinnou sešlost, setkání s přáteli či výlet, přejeme si, aby to byl pro naše dítě příjemný zážitek, a předpokládáme, že se bude chovat slušně. Bohužel, rodiče dítěte s AS brzy zjistí, že je to strastiplné období, kdy se dítě projevuje tím nejhorším způsobem.
Děti milují mimořádné události - už pouhá myšlenka, že se něco neobvyklého bude konat, v nich vyvolá vzrušení a radost, dlouhodobé těšení se. U dítěte s AS toto může vyvolat nadměrný stres, neboť vzrušující znamená pro něho totéž co nepředvídatelný a to v něm vyvolá úzkost.
Pocity radosti jsou tak vystřídány pocity strachu a děsu. Takže se nemůžeme divit, jestliže je dítě neochotné a zdráhavé. Jeho strach z neznámého dominuje nad příjemnými zážitky a dítě se nebaví. Tyto negativní zážitky mohou vést k začarovanému kruhu strachu, hrůzy a problémového chování.

Řešení problému

Pečlivé naplánování každé akce je základní strategií. Snažte se zjistit, co dělalo problémy naposledy, a vhodným způsobem připravte dítě tak, aby vědělo, co ho čeká.

Jednejte s ním na rovinu

Dejte dítěti najevo, že jeho úzkost a obtíže akceptujete a že jim rozumíte. Nepodceňujte případné problémy. Obtížné situace nelze předem odbýt slovy: To nebude tak zlé, to nic není, protože příště už vám dítě neuvěří.
Jestliže s ním jednáte na rovinu, bude vědět, že ho respektujete a důvěřujete mu. Například: Na tom večírku se ti určitě budou některé věci líbit, ale budou tam i některé situace pro tebe obtížné. Když tam přijedeme, bude tam asi kolem 15 lidí. Budou si mezi sebou povídat a bude tam velký hluk. Nejspíš ti to bude trochu vadit, ale doufám, že to zvládneš. K pohoštění budou také zákusky a džus, to máš rád.

Připravte si náhradní plán

Dítě potřebuje vědět, že si může vybrat, pokud nějaká situace bude pro něho neúnosná. Předem ho seznamte s náhradním programem: Až přijdou hosté, měl bys ses s každým přivítat. Byla bych moc ráda, kdybys s námi chvíli zůstal. Až to bude pro tebe únavné, můžeš jít do svého pokoje a dívat se na televizi.

Choďte včas

Pokud je pro dítě nějaká společenská událost těžká, přijďte tam před tím, než dorazí ostatní, aby se mohlo seznámit s prostředím. Dostavíte-li se poslední, dítě se musí najednou vyrovnat s prostředím i s mnoha novými lidmi, což je pro něho stresující.

Pochvalte ho

Dejte dítěti najevo, že danou situaci dobře zvládlo.

Signalizujte

Ve společnosti může být těžké rozpoznat, že dítě trpí přehnanou úzkostí, necítí se dobře a potřebuje pomoc. Těžko pak usměrníte jeho chování, které začne být nevhodné, či dokonce nepřijatelné, aniž byste vzbudili nežádoucí pozornost. Vymyslete si znamení pro určitou situaci. Někdy je vhodné předem upozornit hosty na toto znamení, protože je pak snadnější se omluvit a odejít.

 

Zdroj:

Výchova dítěte s AS, Brenda Boyd - Portál 2011, http://obchod.portal.cz/produkt/vychova-ditete-s-aspergerovym-syndromem/

Na AZ RODINA.cz zveřejněno 7.4.2011

Azrodina_portal_250x250
11499230

Historický úspěch pro Českou republiku, český seriál #martyisdead získal cenu Emmy známou jako televizní Oscar

Mezinárodní akademie televizních umění a věd dnes vyhlásila v New Yorku internetový seriál #martyisdead jako vítěze mezinárodní ceny Emmy. Stalo se tak v průběhu slavnostního ceremoniálu 48. ročníku International Emmy Awards, který se letos poprvé konal online. Seriál o aktuálním tématu kyberšikany se stal historicky prvním českým seriálem, který získal tuto prestižní cenu. Emmy v kategorii krátkých seriálů převzali během online přenosu producenti Milan Kuchynka a Vratislav Šlajer. Spoluproducentem je i Jakub Koštál, režisérem Pavel Soukup.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - UKÁZKY ZPĚTNÉ VAZBY

Reakce žáků, studentů, pedagogů i rodičů na preventivní program Radky Bangy.

VYŠEL PŘEPRACOVANÝ MANUÁL PRO SPOKOJENÉ RODIČE, DĚTI I UČITELE – KNIHA RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN

Původní kniha Respektovat a být respektován vyšla v r. 2005 a od té doby se jí prodalo téměř 100 000 kusů. Za těch 15 let od vydání vyšla nová literatura, realizovaly se stovky kurzů se stejnojmenným názvem. A tak se autoři rozhodli knihu přepracovat. Z původní čtveřice autorů se toho ujaly J. Nováčková a D. Nevolová. Na více než 350 stranách autorky rozkrývají, jak vychovávat děti k sebeúctě a zodpovědnosti. Pomáhají porozumět potřebám dítěte a upozorňují na velká rizika metod, kterými jsou děti vedeny k poslušnosti i na neblahé důsledky takového jednání. My dospělí samozřejmě většinou vše děláme v dobré víře, že pro děti činíme jen to nejlepší, jenže opak bývá pravdou...

Za staré mobily pomoc do dětských domovů

Sběrová kampaň společnosti ASEKOL s názvem Věnuj mobil pravidelně pomáhá dobročinným organizacím. Za sběr vysloužilých mobilních telefonů daruje ASEKOL nové mobilní zařízení vybrané organizaci a navíc se postará o správnou ekologickou likvidaci starých zařízení. Letos se do této sběrové kampaně zapojili i zaměstnanci společnosti Avast, kteří během jednoho roku sesbírali 173 starých nefunkčních mobilů a odevzdali je k odborné recyklaci. Za tento počin ASEKOL věnoval 2 nové přístroje, které byly předány organizaci Dejme dětem šanci.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05