Kaloba_baner_965x100

VITAMINOVÉ A POTRAVINOVÉ DOPLŇKY

Autor: Ing. Vít Syrový

Potřebujeme je, nebo tělo zbytečně „zatěžují chemií a éčky"?

Mesicek_potravinove_doplnky_normal

Ilustrační foto: archiv AZ RODINA.cz


Co jsou potravinové doplňky

Oblast potravinových doplňků je nejen značně různorodá, ale i nesmírně široká. V prvé řadě se k ní počítají preparáty s vitaminy a dalšími nepostradatelnými látkami, produkované farmaceutickými firmami. Dále se mezi ně rovněž řadí přirozené suroviny, které byly kvůli snazšímu dávkování, konzumaci či distribuci nějak upraveny. Do této skupiny patří například Pangamin, což jsou sušené a do tablet zformované pivovarské kvasnice. Působení a účinky těchto produktů se liší dle druhu daného preparátu a o možnostech jejich užití se lze dovědět z různých zdrojů, např. na internetu. Nahlédneme-li do obchodů, nabízejících tyto doplňky, tak zjistíme, že jich je taková přemíra, že je těžké si vybrat.

Na co se při jejich nákupu zaměřit?

V prvé řadě bychom u nakupovaných preparátů měli brát v úvahu, z jakých zdrojů pocházejí užité vitaminy. Místo synteticky připravených látek se vyplatí upřednostňovat takové, jež byly získány z přírodních zdrojů, neboť ty jsou pro lidský organismus lépe využitelné.
Kromě druhu užitých vitaminů je dobré zkontrolovat i obsah dalších přítomných složek - od pomocných až po přídatné látky. Pro zjištění jejich vhodnosti lze užít tabulky či tahák publikace „Tajemství výrobců potravin", neboť samo označení „potravinové doplňky" říká, že tyto produkty spadají do potravinářství. Avšak dodejme, že potravináři je většinou nevyrábí, ani s nimi nemají nic společného. Je to tedy jakési území „nikoho" a proto se mnozí domnívají, že mohou dělat a tvrdit co chtějí - hlavně že to vynese!

Skutečnost, že většina výrobců multivitaminů již dávno opustila pradávnou základní lékařskou poučku - „především neuškodit" a nahradila jí moderním „především vydělat" - dokazuje právě složení mnohých z těchto produktů. Nahlédneme-li do něj, možná nás napadne, že konečnou kompozici nemohli dělat farmaceuti, ale spíše obchodníci či marketingoví pracovníci. Vždyť proč jinak by k běžným vitaminům přidávali tolik chemikálií? Nejde přitom jen o pojidla, ale z hlediska funkčnosti o naprosté zbytečnosti - třeba kvůli lákavému vzhledu se přidávají umělá barviva, která organismus jen zatěžují! Takže jednoduše můžeme zkonstatovat, že polykání takovýchto různobarevných a navoněných tabletek může více uškodit, než pomoci.

Je tedy zvláštní, že těhotné a kojící matky jsou svými lékaři často přesvědčovány, že se neobejdou bez multivitaminů. Místo aby je - obdobně jak to dělávali dřívější pečliví lékaři - nabádali, že mají zlepšit svůj jídelníček, tak je navádí, aby nakupovali drahé preparáty!

Jaké doplňky stravy jsou vhodné

Pokud někdo dojde k závěru, že jeho jídelníček neobsahuje dostatečné množství nepostradatelných látek, nebo mu byl už někým stanoven jejich nedostatek, bude se možná rozhlížet po vhodných potravních doplňcích. Které z tak široké nabídky vybrat?
Z prodávaných potravních doplňků bývají nejkvalitnější šťávy a extrakty z bylin a plodů, jež lze přijímat ve formě nápojů (nejlépe ve skleněných lahvích a bez chemických konzervantů). Jako příklad si uveďme šťávu z plodů rakytníku úzkolistého, která obsahuje vysoká množství vitaminů i dalších nepostradatelných látek. Lze ji konzumovat buď přímo, nebo přislazenou (např. fruktózou) přidávat do vody místo běžné šťávy.

Neměli bychom však zapomínat, že všechny pro tělo potřebné látky jsou obsaženy v přirozených čerstvých surovinách, které lze konzumovat buď jako pokrmy nebo nápoje. Osobně jsem přesvědčen, že z vhodných přírodních zdrojů můžeme získat dostatek všech nepostradatelných látek. Během své mnohaleté praxe jsem ještě nikomu k doplnění chybějících vitaminů nemusel doporučit tabletky, vyráběné farmaceutickým průmyslem, ale vždy jsem „předepsal" pouze vhodné přirozené suroviny.

Když jsem se v literatuře dověděl podrobné složení mnohých „běžných" bylin, např. pampelišky, kopřivy, česneku medvědího a dalších, doslova mi vyrazilo dech, jak vysoká množství vitaminů i dalších nepostradatelných látek obsahují. Proto je více než prospěšné využívat příležitosti k samosběru planě rostoucích bylin, na které můžeme od jara do podzimu narazit při procházce přírodou.
Neopomínejme ani rozličné plody, které příroda zdarma nabízí! Nejvhodnější jsou takové, které si natrháme sami. Připomeňme si třeba po generace užívané šípky: nejlepší jsou změklé, z nichž zmáčknutím vytlačíme výbornou na vitaminy bohatou oranžovou „pastu". Zbylé šípky lze povařit ve vodě a po scezení přes jemné sítko získáme chutný čaj.

Kromě nutričního přínosu, vyplývajícího z nejvyššího možného obsahu vitaminů a dalších důležitých látek, vyskytujících se v čerstvě utržených plodech, je třeba upozornit i na další výhody: jednak vidíme, na jakém místě rostly a kromě toho sami určujeme, za jakých podmínek je budeme dále uskladňovat či zpracovávat. To jsou tedy ty nejlepší doplňky běžného jídelníčku!

Z těchto i mnoha dalších důvodů bude nejvýhodnější navrátit se k po staletí užívaným přírodním zdrojům! Měli bychom si uvědomit, že vše co potřebujeme, je pro nás „prostřeno na stole matky přírody". Bylinky a plody neobsahují jen vitaminy, ale i mnohé další složky, které podporují správné fungování organismu. Závisí pouze na nás, zda dokážeme využívat dary naší překrásné přírody.

 

Zdroj:

www.respektkporodu.cz

Na AZ RODINA.cz zveřejněno 15.4.2011

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359