Asekol_cervene_k_965x100px__04

ŽÁRLIVOST ČTYŘLETÉHO DÍTĚTE?

Autor: odpověď - PhDr. Ilona Špaňhelová

DOTAZ Z PORADNY - Můj 4letý syn začal být poslední dobou neposlušný, kolikrát až zlý. Má 20ti měsíční sestru, kterou má rád, ale od malička pro něj bylo těžší se vyrovnat s tím, že pozornost není jen na něho. Proto jsme se snažili se mu hodně věnovat, aby si nepřišel odstrčený. Před 1/2 rokem začal chodit na půl dne do školky, je tam moc spokojený a podle paní učitelky na slovo poslušný.Poslední dobou musí mít stále poslední slovo a je věčně proti. Když chceme, aby se oblékl, tak nechce, stejné je to s jídlem, když jdeme ven, když si má uklidit hračky atd. Když se snažím mu domluvit, dovrší to i tím, že po mě plácne nebo na mě prskne, kopne do něčeho. Stejně se chová i k manželovi, i když ten je přísnější a okamžitě zasáhne. Pak to většinou skončí tím, že dostane přes ruku nebo na zadek. Synovo chování se ještě více zhoršilo, když jsem byla týden v nemocnici a děti hlídala babička, kterou má syn moc rád a vždy si dobře rozuměli. Od malička k ní vždy na pár dnů jezdil, ale bez sestry. Ten týden, co jsem byla v nemocnici byl na babičku drzý, zlý až agresivní, přesto, že se mu maximálně věnovala. Vím, že je nejspíš vše způsobeno žárlivostí, přesto Vás prosím o radu, jakým způsobem máme zasahovat, popřípadě, kde děláme chybu.


Z toho, co jste popsala, se domnívám, že je jednou z hlavních příčin žárlivost syna. Může to být i tak, že se ve školce snaží, aby byl dobrý, hodný a pak to už doma nevydrží a musí uvolnit své emoce.
Snažte se dál o to, že budete vyzvedávat jeho jedinečnost jako prvorozeného syna. Nezapomeňte také na reciprocitu ve vztahu k sestře. Např. když jdete jen spolu na nákup - ať vybere něco dobrého pro sebe i pro sestru i pro tatínka, který je s ní doma. Pokud něco kreslí, ať to vyvěsí na nástěnku a chce to ukázat sestře. Pokud sestra spí, ať něco postaví, s čím by si mohla hrát i sestra. Atd., atd.
Zkuste si udělat i kalendář, kde bude mít syn zaznamenané, že některé dny - např. 2x do měsíce v sobotu bude trávit jedno odpoledne jen s vámi a další odpoledne jen s tatínkem. Také z tohoto prožitku dne má donést syn něco - šišku z lesa, se kterou pak budou moct se sestrou udělat panáka ... co by dal sestře. Ten z vás rodičů, který bude doma s dcerou, má např. udělat koláč nebo pudink spolu s ní a přivítat druhé dva, že se na ně těšili a udělali jim ... a při tom si říct, jak jste se navzájem měli. To je reciprocita.

Pokud se u něj děje druhý projev - moc nahromaděných emocí ze školky - zkuste jít domů vždy nějakou cestou - přes hřiště - kde by si mohl fyzickou aktivitou emoce ze sebe vydat, vybít. Stále mu opakujte a učte ho, že nesmí útočit na vás, být k vám zlý nebo vás nerespektovat (mluvte o respektu jeden ke druhému). Pokud má vztek, má mít možnost si např. do něčeho kopnout - polštář nebo si dupnout na zem. Má se však určitě učit mluvit o svém pocitu a hledat spolu s vámi, jak s ním pracovat.

Držím palce

 

PhDr. Ilona Špaňhelová, dětská psycholožka, www.spanhelova.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

20.4.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359