JINÉ ZAMĚSTNÁNÍ V DOBĚ RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ A DALŠÍ PPM
Autor: odpověď - JUDr. Jaroslav Jakubka, Wolters Kluwer ČR, a. s.
DOTAZ Z PORADNY - Jsem na RD s 20-ti měsíčním dítětem, pobírám rodičovský příspěvek ve dvouleté variantě, v původním zaměstnání mám smlouvu na dobu neurčitou a čerpám tříletou rodičovskou dovolenou. Po skončení vyplácení rodičovského příspěvku bych chtěla nastoupit do jiného zaměstnání (s největší pravděpodobností na zkrácený úvazek). Musím v původním zaměstnání dát výpověď, nebo mohu začít pracovat jinde a současně čerpat rodičovskou dovolenou z původního zaměstnání?
Dále by mě zajímalo, z čeho se mi bude vypočítávat PPM na druhé dítě, pokud bych za výše popsané situace porodila do 3 let věku prvního dítěte (což plánuji).
Související předpisy:
§ 3 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p. (o výkonu závislé práce v pracovněprávních vztazích)
§ 304 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p. (o omezení výdělečné činnosti zaměstnance v činnosti, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele)
§ 195 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p. (o mateřské dovolené)
§ 196 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p. (o rodičovské dovolené)
§ 32-38 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění p. p.
Odpověď:
Především je třeba uvést, že rodičovský příspěvek a jeho poskytování - podle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře - nemá žádnou přímou spojitost se zaměstnáním a čerpáním mateřské a rodičovské dovolené podle § 195 a § 196 zákoníku práce. Ženě se poskytuje v souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě mateřská dovolená v délce 28 týdnů a porodila-li zároveň 2 nebo více dětí, v délce 37 týdnů. K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni na její žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená se poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené, a to rozsahu, o jaký požádá, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku tří let. Dále pak platí, že zaměstnankyně není omezena při navázání dalšího pracovního poměru (například v době čerpání rodičovské dovolené u původního zaměstnavatele) tím, že by předchozí pracovní poměr byla povinna ukončit. Zákoník práce zná jediné omezení v § 304. Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.
Zaměstnankyně může tedy současně mít dva pracovněprávní vztahy, z nichž z jednoho z nich bude čerpat rodičovskou dovolenou. Účelem peněžité pomoci v mateřství je nahradit zaměstnankyni příjem, který ji uchází z důvodu posledních fází těhotenství a prvých fázích mateřství. Ke vzniku nároku na peněžitou pomoc musí být splněna podmínka 270 dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech a ztráta započitatelného příjmu z pojištěného zaměstnání. Peněžitá pomoc v mateřství se stanoví z denního vyměřovacího základu, který se zjišťuje ke dni počátku poskytování dávky stejným způsobem, jako pro nemocenské.
JUDr. Jaroslav Jakubka, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
26.4.2011