POSTIŽENÝ SYN A VYPOŘÁDÁNÍ SJM
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Jsem opatrovníkem těžce zdravotně postiženého syna, který pobírá invalidní důchod s převážnou bezmocností a nyní řešíme problém vypořádání SJM s bývalým manželem, který 4 roky bydlí u své přítelkyně, ale trvalé bydliště má stále u nás ve třípokojovém družstevním bytě. Výlučnou nájemkyní bytu jsem se stala já a po zajištění náhradního bytu se má bývalý manžel nadobro vystěhovat. Vyřadila jsem ho ze společně posuzovaných osob, neboť nám na nájem a služby s tím spojené ničím nepřispívá. Do bytu si chodí stále kdy se mu zachce a to i v době naší nepřítomnosti, narušuje nám tak stále soukromí a psychický stav našeho syna se vždy zhorší. Náhradní byty RPG odmítá.
Nabídla jsem mu finanční vyrovnání a to v částce 200 000,- Kč s tím, že byt má hodnotu cca 600 000,- Kč a tuto částku jsem rozdělila na tři díly, neboť si myslím, že syn má na byt největší nárok, vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a také proto, že díky jeho očekávanému narození nám byl přidělen byt ve velikosti 3+1, v opačném případě by to bylo nanejvýš 2+1. Veškerá údržba bytu, nájem a služby s tím spojené se hradí z finančních prostředků syna, jelikož jsem nezaměstnána z důvodu péče o syna, mým jediným vlastním příjmem je částka 3 000,- Kč, kterou mi po soudním rozhodnutí přispívá bývalý manžel na mé výživné od října 2010.
Bývalý manžel požaduje 500 000,- Kč za vyrovnání k družstevnímu bytu. Hodnota našeho bytu v žádném případě není 1 000 000,- Kč. Žalobu o vypořádání SJM už podal, domluva s ním není možná.
Chci se zeptat, zdali máme při rozhodování u soudu naději na to, že soud bude k těmto skutečnostem přihlížet a že tržní hodnota našeho bytu bude rozdělena na tři díly a nebudeme muset bývalého manžela vyplatit poloviční částkou, případně jestli nám soud umožní splácet částku do 5 let po rozhodnutí soudu.
Z vašeho dotazu bohužel není zřejmá řada rozhodujících okolností a proto nelze dostatečně odpovědět. Pro posouzení věci je důležité znát například to, z jakého důvodu proběhlo řízení o zrušení práva společného nájmu družstevního bytu a nedošlo k vypořádání členského podílu. Členství v družstvu je totiž spojeno s právem nájmu. Obecně vám tedy mohu odpovědět tak, že při vypořádání družstevního bytu ze zaniklého společného jmění manželů se vychází z tržní hodnoty bytu. O této otázce se v dřívější době vedla řada diskuzí, neboť člen družstva není vlastníkem bytu, ale vlastní pouze členský podíl, v současnosti je však výklad sjednocen. Okolnost, že máte v péči těžce zdravotně postiženého syna, nemá obecně význam pro výši vypořádání, neboť účastníky řízení jste pouze vy a bývalý manžel, neboť společné jmění existovalo pouze mezi vámi. Nicméně soud může k této okolnosti přihlédnout. Podle občanského zákoníku, zanikne-li společné jmění manželů, provede se vypořádání, při němž se vychází z toho, že podíly obou manželů na majetku patřícím do jejich společného jmění jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Stejně tak se vychází z toho, že závazky obou manželů vzniklé za trvání manželství jsou povinni manželé splnit rovným dílem. Dále pak, což by vám mohlo pomoci, i když syn již není nezletilý, při vypořádání se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a k tomu, jak se zasloužil o nabytí a udržení společného jmění. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a k obstarávání společné domácnosti.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
1.5.2011