Asekol_cervene_k_965x100px__04

NESHODY S PŘÍTELKYNÍ, PROBLÉMY S ALKOHOLEM A MAJETKOVÉ VYROVNÁNÍ

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - S přítelkyní a naším dvouletým synem jsme před 4 měsíci vyhráli od úřadu byt. Jsme vedeni jako nájemníci. Bohužel nastala situace, kdy se pořád jen hádáme. Přítelkyně je závislá na alkoholu a kombinuje to s léky. Jakmile dorazím z práce okamžitě mi syna hodí na krk a říká, že není přítomna a že se musím o něj postarat já. Přítelkyně pije cca 5 let. Byla už dvakrát léčena s bulímií, bohužel bez výsledku. Poslední dobou mě vyhrožuje, že mi sebere dítě, byt a i veškeré vybavení, které jsem já zakoupil (veškeré účtenky jsou na mé jméno). Dotaz zní: je možné aby jí mohlo vše připadnout? Údajně mě obviňuje z domácího násilí a psychického vydírání. Kvůli každodennímu užívání alkoholu jsem byl i na sociálce.


Vzhledem k tomu, že nejste s přítelkyní manželé, věci vámi zakoupené náležejí do vašeho vlastnictví. Píšete, že máte doklady o zakoupení věci, svoje vlastnictví jste tedy schopen prokázat. Přítelkyně tedy na věci nemá žádný nárok a vzít vám je nemůže, pokud by se tak stalo, jedná se o krádež. Pokud jde o syna, máte s přítelkyní k synovi stejná práva a povinnosti, neboť nedošlo ke svěření syna do péče jednoho z vás. Avšak vzhledem k tomu, že péče o syna není zatím nijak upravena, je samozřejmě možné i to, aby se přítelkyně se synem odstěhovala a nebude tím porušovat žádnou zákonem či soudním rozhodnutím stanovenou povinnost. Vy, stejně tak jako přítelkyně, máte možnost podat k soudu návrh o svěření dítěte do péče a stanovení výživného na něj. Pokud se domníváte, že matka není schopna se o syna z důvodu požívání alkoholu postarat a máte zájem, aby byl syn svěřen do vaší péče, je dobré zajistit si o závadovém chování matky důkazy. Pokud je z předchozího jednání na sociálním úřadu alkoholismus matky zřejmý, pak toto je dosti pádným důkazem. Za účelem projednání chování matky a event. podání návrhu na úpravu péče o syna se samozřejmě můžete na sociální odbor obrátit znovu. Zde vám také můžou pomoci sepsat návrh na zahájení řízení.
Pokud jde o pronájem bytu, jestli vám byl byt přidělen do společného nájmu s přítelkyní, pak máte možnost podat žalobu o zrušení práva společného nájmu. Při rozhodování o tom, komu by byt zůstal v nájmu je rozhodující řada kritérií, které soud v rámci řízení posuzuje. K těm nejdůležitějším patří hledisko nezletilých dětí, tzn. komu z vás by syn připadl do péče, kdo má zásluhu na získání bytu, jak se každý z vás při užívání bytu chová, tj. zda nedochází k porušování zásad řádného a klidného užívání bytu apod. Na dalším užívání bytu by však bylo samozřejmě nejlepší dohodnout se s přítelkyní mimosoudně. Pro případ, že byste se rozhodl pro podání žaloby o zrušení práva společného nájmu bytu, měl byste se rozhodně předem obrátit na advokáta a věc s ním projednat.


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

1.5.2011

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359