CO DĚLAT, KDYŽ PRO DÍTĚ NENÍ MÍSTO VE ŠKOLCE
Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová, KM SSP Olomouc, Mgr. Dagmar Dítětová ÚP Brno-město a MPSV
DOTAZ Z PORADNY - 10.června 2011 mi končí 3letý RP, tudíž bych měla nastoupit do zaměstnání. Problém je ale v tom,že mi mého syna vezmou do školky až od září, do té doby nemám šanci. Nemám nikoho kdo by se mi o kluka postaral do té doby, abych do práce mohla nastoupit. Žádala jsem na sociálce prodloužení rodičovského příspěvku do srpna, abych se mohla řádně postarat o své dítě, ale bylo mi řečeno, že jsem si své již vyčerpala a že nemám na nic nárok. Nemůžu ale přece nechat 3lté dítě bez dozoru a jít do práce a zadarmo být doma taky nemůžu. Můžete mi prosím poradit, co mohu dělat?
Poslední výplata rodičovského příspěvku ve výši 7600 Kč u Vás proběhne v červenci 2011 (za červen), takže fakticky potřebujete překlenout období srpna a září (předpokládám, že zaměstnání od září budete mít a první výplatu obdržíte v říjnu). Protože z Vašeho dotazu není zřejmé, v jaké lokalitě žijete a jaké jsou příjmové možnosti (z Vašeho zaměstnání), není možné Vám doporučit nějakou konkrétní variantu řešení. Úplně nejlepší by bylo nastoupit po 10. červnu 2011 do svého zaměstnání a dítěti obstarat paní na hlídání, nemusí se jednat přímo o agenturní hlídací službu. Pokud by se Vám to nepovedlo, můžete ve Vaší situaci navštívit také příslušný pověřený obecní úřad a požádat o některé z dávek pomoci v hmotné nouzi. Předtím musíte mít požádáno o dávky státní sociální podpory, zejména o přídavek na dítě a příspěvek na bydlení (tam, odkud nyní pobíráte rodičovský příspěvek). Na závěr si Vás dovoluji upozornit, abyste nezapomněla upravit svůj „vztah" se zaměstnavatelem, pokud po třetích narozeninách syna nenastoupíte do práce. Rodičovskou dovolenou (podle Zákoníku práce) je možné čerpat nejdéle do tří let věku dítěte. Nejčastěji se rodiče v těchto případech dohodnou se zaměstnavatelem na „neplaceném volnu".
Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci
Pokud nebudete v pracovním poměru, můžete být na základě osobně podané žádosti zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání. Spolu se žádostí o zprostředkování zaměstnání si může podat žádost o podporu v nezaměstnanosti. Pokud nebyla nikdy v evidenci úřadu práce, nebo byla a od poslední evidence uplynuly více než 3 roky, vznikl by Vám nárok na podporu v nezaměstnanosti a to započítáním náhradní doby zaměstnání, kterou je péče o dítě do 4 let věku. V tomto případě se podpora v nezaměstnanosti vypočítává jako násobek průměrné mzdy v národním hospodářství a v současné době činí 3499Kč první dva měsíce, 2799 Kč další dva měsíce a po zbytek podpůrčí doby 2566 Kč.
Mgr. Dagmar Dítětová, ÚP Brno-město
Vyjádření MPSV k celkové situaci:
Zřizování zařízení typu mateřské školy spadá plně do kompetence jednotlivých zřizovatelů, jimiž jsou především obce. Předškolní vzdělávání je pak plně v kompetenci ministerstva školství. MŠMT nyní navrhuje legislativní úpravu tzv. firemních školek (pro získání podrobnějších informací je potřeba obrátit se na tento resort).
V programovém prohlášení se vláda zavázala podpořit rozvoj firemních školek, alternativních předškolních zařízení typu mateřských a rodinných center, ale i institut sousedského hlídání, čímž se spektrum poskytovatelů služeb péče o děti v ČR rozšíří o alternativní typy vůči jeslím a mateřským školám. Vytvoří se tak podmínky pro rychlejší návrat pečujících rodičů k výdělečné činnosti.
V souvislosti s podporou prorodinných opatření a rozvoje služeb péče o děti podle tohoto programového prohlášení Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR připravuje návrh věcného záměru zákona o službách péče o děti, který obsahuje opatření k zavedení nových a rozvoji existujících služeb péče o děti. Účelem opatření je podpora sladění pracovního a rodinného života rodičů a udržení kontaktu se zaměstnáním v době péče o dítě a následný návrat k výdělečné činnosti. Materiálem ministerstvo reaguje mimo jiné na nedostatečné kapacity současných zařízení.
Jedná se o tato opatření:
- poskytovatel vzájemné rodičovské výpomoci - vytvoření nového typu služby péče o děti poskytované rodičem, který zároveň osobně, celodenně a řádně pečuje o vlastní dítě do 7 let věku;
- podpora služeb péče o děti v oblasti živnostenského podnikání;
- dětská skupina - vytvoření nového typu služby nepříležitostné a nekrátkodobé péče o děti poskytované na komerčním i nekomerčním základě v zařízení péče o děti;
- úprava odborné způsobilosti osob pečujících nepříležitostně a nekrátkodobě o děti v domácnosti dítěte;
- zavedení daňové uznatelnosti nákladů zaměstnavatele v souvislosti s poskytováním služeb péče pro děti svých zaměstnanců;
- zrušení bezplatnosti posledního roku předškolního vzdělávání;
- zvýšení procenta maximální možné finanční spoluúčasti zákonných zástupců dítěte na úhradě neinvestičních nákladů na předškolní vzdělávání.
V rámci aktuálně připravované novely zákona o státní sociální podpoře MPSV připravuje možnost pružnější volby čerpání rodičovského příspěvku. Předkládaná úprava umožní rodiči volit délku pobírání této dávky a její výši až do vyčerpání celkové částky 220.000 korun, maximálně však do čtyř let věku dítěte. Částka rodičovského příspěvku se bude moci podle aktuální situace rodiny měnit maximálně jednou za tři měsíce.
Oba zákony by mohly začít platit od příštího roku (účinnost návrhu zákona o službách péče o děti se předpokládá od 1. 7. 2012).
Nyní jsou možnosti rodičů omezenější, neboť variant, jak zajistit hlídání dítěte, je méně. Pokud dítě nelze umístit do školky, jednou z možností je obrátit se na své známé či příbuzné, kteří by byli ochotni v takto omezené době (několika málo měsíců) s hlídáním dítěte vypomoci.
Další možností, jak zajistit péči o dítě v době, než bude možné umístit dítě do mateřské školy, je využití soukromého sektoru v oblasti služeb péče o děti (tzv. chůvy nebo soukromého zařízení péče o děti). Nevýhodou těchto služeb bývá jejich vyšší finanční náročnost.
Další možností je využití nabídek jiných institucí, především nestátních neziskových organizací, (ale třeba i domů dětí a mládeže), které provozují např. dětské kluby, nebo nějaký typ volnočasových aktivit. Jelikož v době letních prázdnin často tyto instituce nabízí různé příměstské tábory a jiné aktivity pro zajištění právě hlídání dětí v době, kdy mateřské a základní školy jsou zavřené.
MPSV, www.mpsv.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
5.5.2011