Asekol_cervene_k_965x100px__04

DLOUHODOBÉ KOJENÍ A PROBLÉMY S OTĚHOTNĚNÍM

Autor: odpověď - kolektiv autorů

DOTAZ Z PORADNY - Vzhledem k tomu, že náš malý syn odmítá tekutiny i umělé mléko, stále poměrně často kojím a z tohoto důvodu stále nemám menstruaci. Na gynekologické prohlídce mne nyní gynekoložka varovala, že můžu mít problémy s dalším otěhotněním. Moc bychom si přáli v dohledné době miminko. Proto začínáme i přes problémy s odmítáním pití u malého odstavovat, jsem ale nyní po návštěvě gynekoložky opravdu vyděšená, myslíte, že absence menzes po dobu 15 měsíců (možná i déle, zatím odstavuji, menzes stále nemám) může tak dramaticky ovlivnit plodnost u dalšího dítěte? První miminko se nám podařilo hned druhý měsíc snažení.

Kojeni_a_problemy_s_otehotnenim_normal

Ilustrační foto: Matýsek, archiv Hany Žalmanové


Pokud stále ještě kojíte, je možnost dalšího otěhotnění snížená, ale často otěhotní dlouhodobě kojící ženy i přesto, že nemají menstruaci. Je totiž možné se "trefit" hned do první ovulace, která samozřejmě předchází menstruaci.

Zkušenosti žen s menstruací a otěhotněním v době kojení jsou opravdu různé:

"Zřejmě patřím k ženám, na které kojení působilo antikoncepčně - dcera kojena 2,5 roku, menstruace se dostavila až 2 měsíce po úplném ukončení kojení (tj. absence menses po dobu 32 měsíců, těhotenství v to nepočítaje), menstruovala jsem po odstavení 2x (navíc s dlouhým cyklem), poté jsem otěhotněla."

"Dvě z mých tří dětí vznikly v době, kdy jsem kojila. První dceru jsem kojila tři a půl roku a je pravda že "výroba" druhé dcery nám trvala několik měsíců. Nejmladší dcera vznikla neplánovaně v době, kdy jsem ještě kojila druhorozenou. Menstruace se u mě vždy dostavila cca měsíc po šestinedělí, i když jsem plně kojila."

Co se týká zhoršení plodnosti, nejsou nám známy žádné zdroje, ze kterých by vyplývalo, že kojení snižuje schopnost těla znovu otěhotnět. Doporučujeme Vám dobře se stravovat, hlídat si dostatek živin a vitamínů, hlavně zelených potravin kvůli kyselině listové, mít přiměřenou váhu a dítě kojit dokud se Vám a jemu bude chtít. Pokud jde jen o pár měsíců, o které budete déle odstavovat, není důvod spěchat, ani se nechat vystresovat gynekoložkou předjímanými problémy s otěhotněním (možná šlo jen o nedorozumění).
Teprve pokud by se menstruace nedostavila ani v době, kdy už kojit nebudete, pak je teprve na místě se o svůj menstruační cyklus více zajímat - ale zdá se pravděpodobnější, že naběhne přirozeně.

Je také možné, že Vaše tělo potřebuje ještě chvíli odpočívat, a proto se zatím nedostavila ovulace a menstruace.
Dopřejte si tedy ještě trochu času.

Nějaké další informace najdete také v této poradně: http://www.kojeni.net/


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

6.5.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359